Detox před těhotenstvím

Možná teprve plánujete otěhotnět a chcete své tělo co nejlépe připravit. a možná už vám dávno není pětadvacet a šťastná událost ne a ne přijít. Má ale detoxikace skutečně tak ‚magické‘ účinky, jaké se jí připisují, nebo jde jen o módní hru s psychikou?

Text: Barbora Čepová

 

Jedno je jisté, každý den do sebe dostáváme velké množství toxinů, neboli jedovatých látek, které nepříznivě ovlivňují naše zdraví. Toxiny jsou všude kolem nás – v chemicky ošetřované potravě i v ovzduší, bez přehánění se dá říci, že nás ohrožují všude, kam se podíváme, a na všem, čeho se dotkneme. Naše tělo sice má přirozenou schopnost čistit se a obnovovat, ale platí to jen do určité míry. Problém nastává, když tělo přemíru nahromaděných toxinů již nezvládá odvádět. Tehdy začne docházet k potížím s imunitou a přidává se únava či stres. A my ženy jsme na tom ještě o něco hůř. Přemýšlela jste někdy o tom, kolik toxinů do sebe dostanete jen při každodenním líčení? Pakliže nepoužíváte bio kosmetiku, číhá na vás nemalá dávka chemie i zde. A pokud s líčidly zrovna nešetříte, do stáváte navíc do těla notnou dávku látek, které se v těle chovají jako estrogeny a mohou přispívat k rakovině prsu. Z některých věcí (užívání make-upu či barvení vlasů) sice z estetického a společenského důvodu ustoupit nechceme, o to víc bychom se ale v takovém případě měly zajímat, jak svému tělu od zatížení nežádoucími látkami ulehčit. Že nám to prospěje, o tom není pochyb. Klíčová otázka ale zní: Může nám detox pomoci i na cestě k vytouženému miminku?  

 

Roční očista – úspěch zaručen?    

Podle Marie Vilánkové, která se již léta zabývá vlivem detoxikace na lidský organismus a sama se věnuje školení detoxikačních poradců i psaní tematických odborných článků, je odpověď jednoznačná. Důkladná detoxikace organismu před těhotenstvím má pro ženu nepopiratelný přínos. Ten podle Vilánkové zahrnuje jak následný průběh těhotenství, tak i zdraví samotného plodu.   

„Každá žena jistě touží po tom, aby těhotenství proběhlo bez komplikací, dítě se narodilo ve správném termínu, zdravé a bez porodních a poporodních problémů,“ říká Vilánková. „V dnešní době celá řada těhotenství končí předčasným porodem, což je pro dítě velmi rizikové. Jednou z častých příčin předčasného porodu jsou infekce, které se mohou vyskytnout v oblasti pohlavního ústrojí. Tyto infekce mohou být v organismu ukryté ve skryté, latentní formě jako mikrobiální ložiska, nemusí se přitom nijak projevovat. Těhotenství je pro tělo velkou zátěží a právě v této době se mohou ložiska aktivovat a způsobit celou řadu problémů.“ Za typicky nepříjemnou infekci označuje Vilánková například candidu, která prorůstá tkáněmi a způsobuje mikrotrhliny. Při porodu tkáně napadené plísní ztrácejí požadovanou pružnost. Dochází pak k vážným a bolestivým porodním poraněním. Mezi další časté nepříjemné infekce patří také chlamydie, které jsou rizikové nejen pro matku, ale mohou ohrožovat i plod. „Je jistě vhodné, aby základní detoxikací prošel také muž. U neplodností je to někdy velmi důležité, protože příčina bývá často na jeho straně,“ doporučuje Marie Vilánková. Jak ale začít a co všechno vlastně taková ‚předtěhotenská očista‘ obnáší? „Ideální je navštívit zkušeného poradce, který se věnuje řízené detoxikaci. Zjistí, jak na tom žena je, které toxiny v sobě má a které okruhy čínského pentagramu zasahují. Podle toho zvolí vhodný postup detoxikace s ohledem na plánované těhotenství,“ říká Vilánková. To, že se nastávající maminky v těhotenství snaží co nejvíce vyvarovat nezdravých potravin i návyků, by mělo být samozřejmostí, poradci pro řízenou detoxikaci však jdou mnohem dál. Navrhují, aby ženy s očistou začaly co nejdříve před plánovaným těhotenstvím. Důvod je podle nich jasný – tělo i psychika ženy na otěhotnění i na následných devět náročných měsíců budou lépe připraveny.     

„Očista by měla probíhat přibližně rok, aby byl dostatek času pročistit základní orgány podle čínského pentagramu – játra, ledviny, slezinu, plíce, srdce. Záleží na zdravotním stavu každé ženy,“ vysvětluje Marie Vilánková. „Před plánovaným otěhotněním je nezbytné zaměřit se zejména na okruh jater a ledvin. Játra jsou v těhotenství velmi zatížena zvýšenou funkcí, proto je zvláště u nich potřeba, aby byly v co nejlepším pořádku. Okruh ledvin ovlivňuje celé urogenitální ústrojí, a je tak důležité zbavit dělohu toxinů a infekcí, aby dítě mělo co nejlepší prostředí pro svůj vývoj. Také je třeba zkontrolovat hormonální systém, který řídí vývoj dítěte a je rovněž velmi důležitý při porodu. Zkušený poradce dokáže zvolit vhodný postup detoxikace s ohledem na plánované těhotenství.“ Detoxikace by měla probíhat před samotným těhotenstvím, v průběhu těhotenství už ale není vhodná. Uvolňování toxinů by mohlo dítě ovlivňovat nežádoucím způsobem. „Samozřejmě v případě různých komplikací, jako jsou například výtoky nebo záněty močových cest, bych raději doporučila zkusit hned v počátku výskytu přírodní léčbu. U té klasické je třeba vzít v úvahu, že většina léků má vedlejší účinky,“ upozorňuje detoxikační poradkyně.  

 

Kategorie: