Placentofágie: menu pro silné žaludky

Rodičky na celém světě touží sníst vlastní placentu nebo si ji alespoň zakopat na zahradě pod strom. Nosí prý v sobě hotové bohatství – pro tělo i pro budoucí štěstí.

text: ALENA VOTRUBOVÁ

 

Ve světě zvířat je to zcela běžné. Pokud jste někdy byli například svědky, když vaše milovaná kočka vrhá mláďata, jistě si vzpomenete také na ‚nevábný‘ konec. Koťatům přehryzla pupeční šňůru a nato ihned snědla placentu. Nechutné? Jenže bez toho by neměla dost potřebných živin, aby mohla koťátka odchovat! U lidí ovšem bylo donedávna něco podobného nepředstavitelné, o placentě většina z nás smýšlí jako o pouhém biologickém odpadu, který po přestřihnutí pupeční šňůry nemá již žádnou nutriční hodnotu. Zastánci nového světového fenoménu – placentofágie si to však nemyslí a inspirují se zvířecí říší.    

 

Neobyčejný vitaminový doplněk  

Jodi Selander, zakladatelka amerického sdružení Placenta Benefits, je přesvědčená, že také pro ženské tělo je placenta nesmírně bohatým zdrojem živin. „Je plná železa a všech možných vitaminů i minerálů, které žena oslabená po porodu potřebuje, aby se mohla lépe zotavit,“ říká Jodi Selander. Díky konzumaci placenty se žena může vyhnout mnoha poporodním stavům, mezi něž patří například laktační psychóza.“    

Že si nedokážete představit, kterak placentu svého dítěte šoupnete do mrazáku k mraženému hrášku nebo kuřeti, abyste si z ní později udělaly třeba lasagne či hamburgery? Nemusíte se bát, existuje vcelku decentní forma, jak placentu sníst – v kapslích. Na jejich zpracování se již dají najmout specializované společnosti, mnohé ženy si ale poradí samy. Placentu zkrátka uvaří, usuší, nadrtí a poté nadávkují do gelových kapslí. „Stačí pak užít několik tobolek denně a účinek je neuvěřitelný,“ vyzdvihuje moc placenty Jodi Selander, která placentu v této formě rovněž užívala ihned po porodu svého syna. „Po pár týdnech se ženské tělo vrátí zpět do normálu, hormony jsou opět vyrovnané a žena má skvělou kvalitu mateřského mléka,“ říká. Je to v podstatě vitaminový doplněk stravy, ve kterém se skrývá vše, co vysílené tělo po devíti měsících těhotenství potřebuje opět doplnit.“   

Pravdou je, že odvážnější ženy se nebojí ani experimentů a touží si svou placentu doslova vychutnat. Na internetu tak najdete slušnou řádku receptů, jak tento vzácný orgán upravit na různé způsoby. Je libo ovocno-placentový koktejl? Co takhle steak? Nebo pálivá placentová polévka? Přesto lékaři tepelně neupravenou placentu konzumovat nedoporučují. Stále se totiž jedná o lidskou tkáň, u níž hrozí riziko infekce. A jak vlastně placenta chutná? Podle zpovědí zasvěcených připomíná drůbeží maso.    

Zmíněným údajným zázračným účinkům placenty podléhají dokonce i hollywoodské hvězdy. Tom Cruise například před narozením své dcery Suri, kterou má s exmanželkou Katie Holmes, do médií otevřeně prohlašoval, že on i Katie placentu své dcery sní, účinky životadárného orgánu si pochvalovala také slavná herečka January Jones.     

 

Strom života  

Máte-li pocit, že ‚placentománie‘, která se šíří Evropou i Amerikou, je dalším z módních výstřelků, mýlíte se. Její účinky objevili již v Číně, kde byla uctívána už od 16. století. Právě čínská medicína věří v její magickou moc a životodárnou sílu. To je také důvod, proč se placenta často nazývá stromem života. Také v Indonésii dodnes dodržují uctívání a pochová vání placenty do země. Pokud se vám tedy do konzumace placenty nechce, její obřadné zakopání pro vás zřejmě bude mnohem přijatelnější. Číňané věří, že i tak budete obdařeni větší energií a děťátku přinesete štěstí i zdraví. Jestli jste se právě rozhodli, že si svou placentu po porodu hezky odnesete domů, možná budete zklamaní. U nás to není tak jednoduché jako například v sousedním Rakousku. Placenta je v českých nemocnicích považována za biologický odpad, který může žena se souhlasem poskytnout pouze na výzkumné účely, vydají vám ji tedy jen na výslovné přání. I s tím ale můžete mít potíže a v podstatě záleží jen na ochotě lékařů, sester i pravidlech dané nemocnice. Zatímco příznivců placentofágie přibývá, lékaři zůstávají velmi skeptičtí a stojí si za názorem, že zmíněné účinky placenty nebyly ještě nikdy plně prokázány. Potřebné živiny a vitaminy podle nich žena může rychle doplnit i z jiných potravinových doplňků a laktózu spouštějí zcela jiné symptomy, na něž nemůže mít z hlediska západní medicíny placenta žádný vliv. Je to tedy na vás, věříte, či nevěříte?  

Kategorie: