Jak zabavit nemocné dítě

Bacily zaútočí dřív nebo později v každé rodině. Zvláště v chladnějším období se například kapénková infekce šíří velmi snadno. Malý pacient (a nejen on) by měl samozřejmě v klidu odpočívat, aby tělo mělo sílu bojovat s nemocí. Otázkou ale je, jak to udělat zvláště v období, když dojde ke zlepšení stavu? Důležité je nemocným dětem zpříjemnit pobyt na lůžku. A my víme, jak na to.

 

Začátek nemoci většinou probíhá tak, že rodič běhá kolem dítěte a snaží se zmírnit její vliv. Dítěti není dobře a to nejdůležitější, co potřebuje, je neustálá přítomnost maminky nebo tatínka. Dopadá to většinou tak, že se nikdo moc nevyspí, nicméně po čase dochází ke zlepšení stavu pacienta, ale vlivem únavy hrozí zase rozmrzelost a dlouhým pobytem doma také nuda. A samozřejmě rodiče nemusí mít na starost jenom jedno dítě, ale také jeho sourozence, a rozhodně se nevyplácí zapomínat ani sama na sebe. Co tedy udělat pro to, aby se potomek v klidu doléčil a rodiče
aby při tom nezešedivěli?   

 

Jak na to?  

Je přitom zároveň potřeba brát v potaz tu skutečnost, že se chystáme zabavit nemocné dítě. Tudíž na nějaké divočení s množstvím pohybu je nutné zapomenout, o čemž je každopádně třeba přesvědčit hlavně potomka. Co se vhodné zábavy týče, je ne zbytné ji přizpůsobit věku dítěte. Starší děti se už zvládnou zabavit samy na delší dobu. Horší je to ovšem s těmi mladšími, ty pozornost rodičů vyžadují, i když jsou zdravé, natož v době nemoci.    

 

Miminko  

Miminka v době nemoci žádný speciální program nepotřebují. Pravděpodobně budou vyžadovat trávit většinu času v náručí maminky či tatínka, případně v klidu ve své postýlce.    

 

Batole  

Mladší batole u sledování televize či poslouchání pohádek dlouho nevydrží. Po chvíli bude vyžadovat změnu a za chvíli zase... Půjde jistě o několik velmi náročných dnů, ale s trochou fantazie se dají zvládnout. Zkuste třeba vyrobit domeček z velké krabice, vyřízněte okýnka, případně něco namalujte na stěny a nechte dítě, ať krabicí prolézá, natáhne si do ní svoje oblíbené hračky. Mějte také pro tyto případy připraveno pár zajímavých věcí – klíče s hromadou přívěsků, krabici s různými obaly od kosmetiky nebo maňáskové divadélko apod.

Tip: Některým maminkám se osvědčilo mít krabici s takzvaně neokoukanými hračkami, kterou vytáhnou v době nemoci. Děti se většinou znovuobjevováním neokoukaných hraček na jistou dobu zabaví.    

 

Předškolák  

Nespoléhejte se jen na televizi, tablet, chytrý telefon atd., určitě to mohou být fajn pomocníci při zabavení, ale snažte se je využívat s mírou. Rozdělte dítěti den na několik zón a elektronickým ‚hračkám‘ v něm vyměřte určitou dobu, zbytek rozdělte třeba na samostatné hraní, společné chvíle a samozřejmě nezapomínejte na spánek. Jakmile bude dítě projevovat únavu, odkliďte všechny hračky, rychle vyvětrejte a nechte dítko v klidu usnout.   

Co tedy celý den dělat? V době nemoci se určitě nabízí sledování televize (a že vám to přijde jako nevýchovné, hoďte v tuto chvíli za hlavu), čtení pohádek, poslouchání pohádek na CD, a to hlavně ve chvílích, kdy potřebujete, aby bylo dítě v naprostém klidu, a je to také vcelku ideální čas na vlastní odpočinek. Vaše ratolest potře- buje, abyste nebyli protivní, tudíž pokud možno odpočatí. Máme pro vás pár tipů pro děti různého věku, vám stačí jenom vybrat ty vhodné právě pro vás.   

 

Malování  

Omalovánky, vodovky, voskovky, pastelky máte jistě v repertoáru již dlouho. Některé děti se vybarvováním zabaví na delší dobu (nechte je, ať zkusí namalovat zážitek, který jim v poslední době udělal radost, anebo naopak, ať namalují to, co chtějí podniknout hned, jak se uzdraví), jiným stačí udělat několik čar a nádraží i s výpravčím mají hotové. Pro takové případy mějte v zásobě ještě další nenáročné činnosti s papírem...    

 

Vystřihovánky  

Můžete společně vyrábět třeba papírové ozdoby na stromeček, řetěz z papírových pásek, stojánek na velikonoční vajíčka, divadélko (postavičky nalepte na špejli, ku - lisy vytvořte v papírové krabici), vtipné koláže z fotek nevhodných do alba, ozdoby na dárečky pro kamarády, přání babičkám atd. Holčičkám pořiďte oblékací panenku, kluci si zase náramně vyhrají s vystřiženým hasičským autem a partou hasičů.    

 

Samolepky  

Kromě klasických aršíků plných nejrůznějších obrázků, které si děti mohou vlepovat třeba do sešitů, existují také knihy o zvířátkách, povoláních, číslech a písmenkách atd., do kterých se podle určitých klíčů vlepují samolepky připravené na arších uvnitř.    

 

Malování s párou  

Pokud má vaše dítě kašel nebo ucpaný nos, může mu ulevit horká koupel. Tu ale nesnese každé dítě. Zkuste tedy změnu a zavřete se společně do koupelny, kde pustíte horkou vodu do vany nebo sprchy tak, aby se udělalo dostatečné množství páry. Pak si stoupněte před zrcadlo a společně na něj kreslete. Váš potomek bude nadšený nezvyklou aktivitou a vy na závěr zrcadlo jenom přeleštíte, a odstraníte tak důsledky hraní během několika vteřin.    

 

Truhla na poklady  

Prázdnou krabici doma určitě najdete (od čaje, bot, sušenek...), spolu s ní potomkovi věnujte barevné papíry, zbytky látek, knoflíky, stužky atd., úkolem bude krabičku polepit a vytvořit si z ní ‚truhlu na poklady‘.     

 

Kategorie: