Sama má dvě dcery a ví, že pomoc maminkám malých dětí se vždycky hodí.
text: Šárka Schmidtová
Od dětství chtěla být zdravotní sestřičkou nebo učitelkou. Ve dvaceti studovala Pedagogickou fakultu UK, obor učitelství, a těšila se na to, jak půjde učit na základní školu prvňáčky. Toužila po velké lásce a byla si jistá, že bude mít tři děti. Nakonec vystudovala dvě pedagogické školy. Ta střední byla se zaměřením na učitelství v mateřské škole, univerzita na učitelství na základní škole. „Ale moje první oficiální zaměstnání bylo paradoxně ve fitcentru. Při škole jsem tam pracovala jako brigádnice a po škole už zůstala... Stále jsem ale učila, trénovala a vedla klienty ke správnému pohybu. Pedagogice jsem vlastně zůstala věrná,“ usmívá se Jana. Když jí bylo sedmadvacet, porodila svou první dceru Kateřinu, dnes devítiletou, Anička přišla o dva roky později.
„Ale patřím k těm mámám, které to táhne mezi lidi, které neuspokojuje být pouze doma s dětmi, kojit, vařit kašičky a vyprávět pohádky,“ svěřuje se Jana. „Když se narodila Kačka, díky svému tátovi jsem měla možnost vrátit se k práci, takže jsem hned po šestinedělí začala chodit předcvičovat. Nakojila jsem, předala Kačku dědovi, který s neuvěřitelnou radostí 2x týdně hlídal hodinu a půl, abych hned po návratu opět nakojila. Z dnešního pohledu mi to přijde trochu bláznivé, ale v té době to bylo moc fajn... A pokud jde o Aničku, rok po jejím narození jsme otevírali rodinné centrum a firemní školku a to bylo ještě veselejší...“
Po hlavě do podnikání
Anička se narodila dva roky a tři měsíce po Kateřině. „Moc mi pomohlo, že jsem mohla dát Kačku od září na dopoledne do školky. S Aničkou jsme se užily a já stihla i nějakou práci. Ale víte, jak je to u nás se školkami!
Bohužel jsem ji nesehnala v místě bydliště, vozila jsem ji tam cca deset minut autem, ale určitě se to vyplatilo. V té době jsme začali připravovat otevření firemní školky a mateřského centra, což mi trochu uvolnilo ruce,“ říká Jana. Nabídka provozovat rodinné centrum a miniškolku se vázala k dalším aktivitám, kterým se Jana věnovala už před dětmi – ať to byla pedagogika, cvičení s dospělými či s dětmi. „Kývla jsem na ni bez rozmýšlení. Zdaleka jsem tehdy netušila, co mne čeká!“ Městská část Praha-Kunratice nabízela nebytové prostory a měla jasnou představu, co s nimi udělá. V podstatě hledali člověka, který by se projektu ujal. „A napadla jsem je mimo jiné já... Jak už jsem řekla, rozhodla jsem se rychle. Komunikace s lidmi mě bavila, viděla jsem možnost realizace, práce mi nikdy nevadila, a tak prostě zaznělo ‚ano‘.“ Janina práce začala u internetu, kde hledala informace o podobných zařízeních. Paradoxně do té doby nikdy v žádném mateřském centru nebyla. Radila se s lidmi, kteří jí byli a jsou blízcí a které chtěla do tohoto projektu zapojit. A s těmi nejbližšími spolupracuje dodnes.
Jana patřila k mnoha dalším ženám, které mají dvě malé děti, a přesto se chtějí realizovat. „Mateřské centrum U motýlků, jak jsme ho nazvali, byla dobrá příležitost přivydělat si pár korun a zároveň nešidit rodinu. Jiná možnost než rodinné centrum nebyla, tak jsem do toho šla. Na začátku bylo moje pracovní zařazení holka pro všechno, dnes je situace už lepší a je nás více. Oficiálně jsem ředitelkou neziskové organizace a manažerkou projektu financovaného z Evropských fondů.“
Když vzpomíná na svoje začátky, libuje si Jana, že tehdy dostala ona (a její spolupracovníci) k dispozici zrekonstruované prostory, takže jedna starost ubyla. „Nedávno jsme po pěti letech fungování investovali do rekonstrukce a malování. Je ale stále co vylepšovat!“ dodává.
Pomoc maminkám
Celá ‚firma‘ funguje na neziskovém principu. „Píšeme granty, žádáme o dotace, ale snažíme se najít i samostatnou cestu udržitelnosti. Momentálně čerpáme dotace např. z Magistrátu hl. m. Prahy. Velký úspěch je Projekt dotovaný z ESF (Evropský sociální fond), zaměřený na vzdělávání rodičů na mateřské dovolené. Konkrétně nejobsáhlejší kurz www.navratdoprace.cz nabízí klientům na MD/RD nejen oprášení vědomostí, ale hlavně osobnostní rozvoj. Kromě angličtiny a personalistiky je na něj kladen největší důraz. V kurzu je k dispozici podpora psychologa a kouče. Vše je nastaveno tak, aby se klientům (maminkám) zvedlo sebevědomí a ujasnili si, kam a jak se mohou vrátit do práce. Skvělé je, že je to zdarma, a to i s hlídáním dětí. Vše je financované z ESF. Pro nás jako pro neziskovou organizaci je to výborná zkušenost.“
Rodinné centrum nabízí pravidelné kurzy pro rodiče a děti, samotné děti i dospělé, přednáškovou činnost, miniškolku. Ale také jednorázové akce v průběhu roku pro celé rodiny a v létě příměstské tábory i tábory mimo Prahu. Nabízí i službu ‚Dětské koutky‘ na různých akcích. „Velkou část našeho pracovního času zabere projekt Trojúhelník práce, rodina, vzdělávání. Během dvou let vyškolíme devadesát lidí, převážně žen. Vše zdarma i s hlídáním. Z toho máme velkou radost,“ chlubí se Jana.