Porodní asistentka - osoba blízká

Porodní asistentka – osoba blízká

Porodní asistentka je většinou někdo, koho potkáte na začátku svého porodu. Po něm se s ní zase rozloučíte, aniž byste mnohdy znala alespoň její jméno. Přitom byla přítomna u jednoho z nejdůležitějších okamžiků vašeho života. Porodní asistentka nemusí být ale jen anonymním členem zdravotního personálu, může se stát průvodcem vaším těhotenstvím, porodem i obdobím šestinedělí.

Text: Denisa Mannová

Běžnou praxí v péči o těhotné je, že několik týdnů před porodem začnou docházet do poradny do porodnice. Pokud žena není domluvena s konkrétním porodníkem, tak ji pokaždé prohlíží někdo jiný – kdo má zrovna službu na ambulanci. Kromě toho, že musí leckdy znovu říkat to samé několika doktorům, mnohdy se také stane, že od nich dostane rozdílné informace. A když pak přijede do porodnice v den D, ujme se jí porodní asistentka, kterou nejspíše vidí prvně v životě. Při střídání směn se dokonce může stát, že s ženou jedna asistentka porod začne, ale jiná dokončí.

Pomoc porodní asistentky se však vůbec nemusí omezovat pouze na dobu samotného porodu. Může se o vás v případě, že nejsou žádné komplikace, starat po celou dobu těhotenství. Představte si, jaké by to bylo, kdybyste si na začátku těhotenství vybrala – ať už na internetu, u svého gynekologa, nebo na doporučení kamarádek – porodní asistentku, která by vás provázela vás celým těhotenstvím, pomáhala vám při porodu a byla vám psychickou oporou v šestinedělí. Mohla byste se na ni obrátit s jakýmkoliv problémem, doporučila by vám vhodné cvičení nebo bylinky, mohla byste s ní konzultovat informace od lékařů. Potkávala byste ji v předporodním kurzu nebo na cvičení, ulevila by vám od bolesti zad masáží. V době před termínem vašeho porodu by byla nonstop na telefonu, abyste si mohla být jistá, že k vašemu porodu opravdu přijede. Zdá se vám to jako hezký sen? Některé maminky ho skutečně zažily. Aby se jejich počet dále rozšiřoval, o to se snaží Unie porodních asistentek (UNIPA). „V mnoha evropských zemích (v Anglii, Rakousku, Německu a Dánsku) mají ženy možnost volby místa a poskytovatele péče v těhotenství, při porodu a po porodu. Ve spolupráci s Ligou lidských práv se UNIPA snaží, aby porodní asistentky mohly svobodně pracovat i u nás. V současné době pracujeme na legislativních návrzích“, říká výkonná ředitelka Unie porodních asistentek a koordinátorka projektu „Systémová změna v porodnictví“ Mgr. Kateřina Hájková Klíčová a vysvětluje význam komplexní péče porodních asistentek: „Z mezinárodních výzkumů vyplývá, že pokud o zdravou ženu pečuje po celou dobu jeden odborník, ideálně porodní asistentka, tak se výrazně snižuje počet komplikací a zásahů. Snažíme se jednat s vedením porodnic, aby navázaly spolupráci s porodními asistentkami, které by ženu do porodnice doprovodily. Myslím, že jedinou cestou je spolupráce lekařů a porodních asistentek.“ Jednou z nich je i Eva Smrkovsky, která ve svém Mama Baby Studiu nabízí ženám program komplexní péče o ženu před porodem, při porodu a po něm.

Málo i mnoho informací – oboje škodí

Jsou ženy, které pročítají literaturu o těhotenství, příběhy a rady v časopisech či na internetu. Některé těhotné naopak  příval informací odmítnou, ignorují je a spoléhají na to, že „matka příroda“ ví, co a jak. V obou případech se ale mohou dopustit chyby – čím více toho načtou, tím silnější mají pocit, že do způsobu jejich porodu nemá nikdo co mluvit. Anebo se v té záplavě informací ztratí a nejsou si jisté, zda epidurál zastavuje porod, nebo ho naopak může urychlit, nemohou se rozhodnout, zda je lepší preventivní nástřih, nebo přirozené roztržení (ke kterému ani nemusí dojít) … Příliš mnoho informací občas vede k ještě větší nejistotě, zda se rozhodnete správně. Když se však žena na porod vůbec nepřipraví a spoléhá na „matku přírodu“, která ji porodem přirozeně provede, pak zapomíná, že jsme se od té „matky“ už dost vzdálili a činnosti, které pro nás byly dříve přirozené a automatické, zvládáme jen ztěží. Zkuste například chodit celý den venku bosa. Vždyť i to pro nás bylo dříve přirozené.

V dřívějších dobách, kdy bylo běžné vícegenerační bydlení, měly ženy o porodu přece jenom větší povědomí. Ženy v rodině si mezi sebou více povídaly a sdílely zkušenosti. Dnes sice samozřejmě znáte termín,kdy porod vaší maminky proběhl, ale to je kolikrát to jediné, co o svém zrození víte. Výhodou „vlastní“ porodní asistentky, která vás provází vaším těhotenstvím, je mimo jiné i to, že vám supluje přítomnost zkušenějších žen, poskytuje vám adekvátní míru informací a pomáhá vám zorientovat se tam, kde tápete.

Role asistentky v porodnici

Drtivá většina českých žen rodí v porodnici. Pro to, aby porod proběhl co nejpřirozeněji, je důležité, aby se žena cítila v porodnici dobře a měla k personálu důvěru. Ta se však buduje hodně těžko v okamžiku, kdy tam přijedete s bolestmi a svěřujete se do rukou někoho, koho vidíte prvně v životě. A tady je opět místo pro „vaši“ porodní asistentku, která v ideálním případě váš porod vede, anebo alespoň slouží jako prostředník mezi zdravotníky a vámi. Porodní asistentka Eva Smrkovsky působí v nymburské porodnici, která podporuje přirozené porody a osobní přístup. Péče této porodní asistentky spočívá v kontinuální péči během porodu, a to od jeho samotného počátku, až do období po porodu, dle potřeb rodičky. Porodní asistentka Eva se s
naží vždy zajistit mamince ale i partnerovi podporu emocionální i fyzickou, a to jak před porodem, tak i v jeho průběhu a následně po porodu. Před blížícím se termínem porodu Eva Smrkovsky s nastávajícími rodiči projednává potřebné informace, které se týkají jakéhokoliv jejich přání před, při a po porodu. Završením její péče je poporodní návštěva, a to těsně po propuštění maminky a miminka z porodnice do domácího prostředí. „Jsme opravdu rádi, že tu s námi Eva pracuje“, chválí si spolupráci s porodní asistentkou primář nymburské porodnice MUDr. Dušan Kolařík. „Je skvělé, že k nám ženy chodí už trochu připravené na to, co bude následovat. Nemají jen představy načerpané z knížek, které mnohdy bývají na hony vzdálené realitě. Velký význam vidím také v kontinuitě péče – neříkáme rodičkám něco jiného, než co slyšely třeba od jiných porodních asistentek.“

První dny doma – krásné, ale náročné

Po porodu nastává další těžké období ovlivněné hormonální bouří, únavou z porodu a nevyspání. Nezáleží na tom, kolikáté dítě jste porodila, asi se vždy najde okamžik, kdy si nevíte s něčím rady a potřebujete se s někým poradit. Můžete využít služeb on-line poraden, například na stránkách Laktační ligy, ale porodní asistentka zná průběh vašeho těhotenství i porodu, a díky tomu pro vás bude mít konkrétnější radu. Pomůže a poradí vám nejenom s problémy s kojením nebo zdravotními obtížemi, ale poskytne tak potřebnou oporu, když se vám bude zdát, že už nemůžete a péči o malého křiklouna nezvládáte. Taková spřízněná duše je i prevencí proti poporodním depresím nebo nebezpečné laktační psychóze. O to, aby byla maminka po porodu co nejvíce v pohodě, by se mělo starat celé její okolí a zejména její partner. Ne vždy je ale dostatečně empatický nebo je náročností péče o novorozence sám zaskočen. I pro něj je porodní asistentka přínosem. Vysvětlí mu, že se z jeho partnerky nestala přes noc hysterická plačka a že za pár týdnů má doma zpět svou úžasnou ženu, navíc s roztomilým děťátkem.

Zeptali jsme se …

Mgr.Eva Smrkovsky vystudovala porodní asistenci na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity a sociální politiku na Fakultě sociálních studií na téže univerzitě. Působí jako externí porodní asistentka pro porodnici v Nymburce a privátní porodní asistentka v Mama Baby Studiu v Praze 7, kde je též  lektorkou Gravid yogy, Pilates pro těhotné a cvičení mamababyogy pro maminky a děti. Dále je konzultantkou v oboru homeopatie a aromaterapie v těhotenství, při porodu, v období péče o matku a dítě a průvodcem předporodním a poporodním období ženy (laktační poradenství, výživa aj.). Je členkou profesní organizace UNIPA.

 

Kolik porodních asistentek zajišťujících komplexní péči v České republice působí?

Přesné číslo nedokážu v tuto chvíli říct, ale není nás porodních asistentek, které mají smlouvu s porodnicí, mnoho.

Proč je jejich počet tak malý?

Každá porodnice není nakloněna uzavření smlouvy s externí porodní asistentkou. Z tohoto důvodu,  pokud porodní asistentka doprovází rodičku na porodní sál a není zaměstnána v porodnici, kterou si nastávající mamimka zvolila, nemá kompetence ani pravomoce vést celý porodní děj.

Kde ženy mohou najít tu „svou“ porodní asistentku zajišťující komplexní péči?

Kontakty zájemkyně naleznou na webové stránce Unie porodních asistentek www.unipa.cz.

Je komplexní péče hrazena ze zdravotního pojištění?

V České republice bohužel tuto péči pojišťovny neproplácejí.

 

 

Kategorie: