Čas na první lžičku

Nedávno se narodilo a ani jste se nenadáli a vaše děťátko dorostlo do věku, kdy by se mělo seznamovat s novými chutěmi. Kdy je ten pravý čas začít s prvními příkrmy? A je lepší domácí strava, nebo kupovaná? Abyste nemuseli tápat, přinášíme odpovědi na vaše otázky.

Text: Markéta Matějková

Výzkumy ohledně prvních příkrmů se neustále mění. Zatímco ještě před čtyřmi lety mi naše pediatrička u prvního syna tvrdila, že se doporučuje plně kojit celých šest měsíců a teprve potom začít s prvními příkrmy, dnes je všechno jinak. Na půlroční kon - trole s druhým chlapečkem se ta stejná paní doktorka podivovala, že jsme ještě s příkrmy nezačali... Jak se v tom vyznat? Zdůvodnění bylo jasné. Na základě závěrů studií, které se zabývaly problematikou kojenecké stravy, se neprokázalo, že by oddalování nemléčných přídavků stravy za hranici čtyř až šesti měsíců vedlo k snížení alergických onemocnění. Tím se vyvrátilo dřívější tvrzení, že brzké zavádění nemléčných příkrmů vede k rozvoji alergií u dětí. Z toho důvodu je také doporučeno výlučné kojení pro první čtyři měsíce, nejdéle však do šesti měsíců miminka. Studie ukázaly, že pozdější (ale i příliš brzké) zavádění příkrmů může vést k častějšímu rozvinutí alergického onemocnění. I tak je ale potřeba zdůraznit, že mléko stále zůstává tou nejdůležitější součástí jídelníčku dítěte a jeho doporučená denní dávka je přibližně 1000 mililitrů. S příkrmy se nedoporučuje začínat před ukončeným čtvrtým měsícem. Předčasné zavádění příkrmů není také vhodné, protože zatěžuje ještě ne zcela vyvinuté ledviny. O jeho zavádění byste se proto měla poradit se svým pediatrem.

Je miminko na příkrmy připravené?

Každá maminka dobře ví, že doporučení jsou skvělá věc, ale mateřskému instinktu se nic nevyrovná. Proto pokud cítíte, že vaše miminko není ve čtyřech měsících na příkrmy ještě zralé, nestresujte se a vyčkejte. Nebojte se, že to správné období nepoznáte. Vaše děťátko vám dá samo najevo, že je ten pravý čas. Poznáte to třeba podle toho, že mu již přestává stačit jeho denní dávka mléka nebo že se začíná zajímat o jídlo. Děťátko v tomto období je také víc aktivní, obvykle se již dokáže převalit z bříška na záda a umí sedět s oporou. Je to zkrátka čas, kdy samotné mléko už mnohdy nestačí pokrýt zvýšené nároky miminka na energii, kterou vydává.

 

První lžička

První novou chutí, kterou vaše miminko z nemléčné stravy ochutná, by měla být zelenina. Věděli jste ale, že může trvat až patnáct ochutnání, než si miminko na ze - leninu zvykne a než si ji skutečně oblíbí? Záleží přitom na povaze miminka, což mohu jen potvrdit. Prvnímu synovi Kryštůfkovi chutnala zelenina hned od první lžičky. Napoprvé spořádal téměř celou mrkev. Stejnou reakci jsem čekala i od mladšího Adámka, který již několik týdnů hltal očima doslova každé sousto, které jsme před ním snědli. Ovšem, zde jsem narazila. Když jsem mu nabídla první lžičku, podíval se na mě pohledem, který jako by říkal, jestli si snad dělám legraci. A tak to vypadalo první tři týdny. Vždy snědl jen lžičku a dál již nechtěl pusinku ani otevřít. Velký úspěch jsem slavila snad jenom se špenátem a cuketou, kdy si dal lžičky čtyři. Absolutní nechuť potom na pár dnů zase způsobil květák. Kdyby uměl mluvit, vsadím se, že bych si jeho slova za rámeček nedala. Po třech týdnech marných pokusů, vyzkoušení lžiček všech možných tvarů, malých lstí, jak do něj nějaké jídlo dostat, jsme se přece jen dočkali. Zelenina s telecím masem mu zachutnala natolik, že ze dne na den spořádal celou nachystanou porci a ještě to zapil kojeneckou vodou. Od té doby jí zcela bez problémů. Nemějte proto obavy, že vaše děťátko bude i do školy chodit s vaším prsem, protože mu nic jiného nechutná. Stačí jen vydržet a nevzdávat to. Nejde přece o žádný závod. Vaše miminko nejlépe ví, co mu dělá dobře, a než přijde na chuť zelenině, může to chvíli trvat...

Je libo mrkvičku?

Ze všeho nejlepší je začít jedno - druhovým zeleninovým příkrmem. Za nejvhodnější zeleninu pro první pokusy se považuje mrkev, brokolice nebo květák, a to nejlépe ve formě pyré. Nové druhy zeleniny by se měly přidávat vždy s několikadenním odstupem, aby mělo miminko čas zvyknout si na novou chuť. Snáze také odhalíte alergickou reakci na určitý druh zeleniny. Začínat se nedoporučuje naopak s ovocem, které je chuťově výraznější. Ovoce můžete přidat do jídelníčku zhruba měsíc po zelenině. Ovoce se hodí jako dopolední svačinka, zatímco zelenina se děťátku nabízí v době oběda. A jak je to s masem? Ještě před pár lety se doporučovalo s masem počkat, až si děťátko zvykne na zeleninu, dnes je trend podávat maso klidně již třetí den po zavedení zeleniny. Co se týče konzistence pokrmů, je vhodné začít s tou nejjemnější. Váš drobeček se totiž musí nejdřív naučit převalovat jídlo v pusince a potom ho polknout. A to mu půjde dobře právě tehdy, když jídlo bude co nejjemnější. Navíc se mu bude i dobře trávit. Samozřejmě, že i zde jako všude existují výjimky a jsou děti, které hned od začátku vyžadují stravu s hrubší konzistencí. Ta by měla být dalším krokem, děťátko ji totiž musí umět zpracovat dásněmi. Okolo desátého měsíce by se váš drobeček měl učit vypořádat s malými měkkými kousky. Po prvních narozeninách mu můžete podávat jídlo nakrájené na menší kousky.

Vařila maminka kašičku

Novinka v postupném zavádění příkrmů se dotýká také zařazení lepku do stravy. Podle nejnovějších poznatků se doporučuje zařazování obilninových kaší dříve, než tomu bylo ještě donedávna. S jeho zařazením byste neměli začínat dříve než ve čtyřech a později než v sedmi měsících. Podle Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu zavedení lepku během kojení redukuje riziko celiakie nebo alespoň oddaluje její začátek. K podávání kaší byste měli přistoupit ve chvíli, kdy potřebujete zasytit miminko na delší dobu. Pro první pokusy se hodí rýžová nebo kukuřičná kaše, postupně můžete přejít ke kaším vícezrnným a ochuceným. Stejně jako u zeleniny, připravujte děťátku kašičku ze začátku řídkou a až později ji můžete udělat hustší. Vyzkoušet můžete i kozí kaši, která je velice chutná. Kozí mléko je navíc mnohem snáze stravitelné díky jinému složení a struktuře tuku, která se přibližuje uspořádání jako u mléka ma - teřského. Kravské mléko není pro děti do tří let vhodné. Nejenže má vysoký obsah bílkovin a ně - kterých minerálů, které zatěžují ledviny, ale neobsahuje ani dostatečné množství železa, které je potřebné pro vývoj mozku děťátka. Navíc nepodléhá náročným kritériím na suroviny pro stravu kojenců a batolat. Pokud v tomto období již nekojíte, je vhodné děťátku podávat nejprve kojenecké a později batolecí mléko. Při zavádění příkrmů nezapomínejte ani na pitný režim miminka. Ten je totiž stejně důležitý pro vývoj miminka jako vhodné jídlo. V období přechodu na příkrmy je nutné tekutiny miminku přidávat i z jiných zdrojů. Nejvhodnějšími nápoji nadále zůstávají mateřské nebo kojenecké mléko či kojenecká voda. Děťátku můžete ale také nabídnout bylinkové a ovocné čaje nebo ovocné nápoje bez přídavku cukru a samozřejmě vhodné pro ty nejmenší.

Sklenička versus domácí strava

Řešíte otázku, jestli svému drobečkovi vařit, nebo kupovat jídlo ze skleničky? Máte pocit, že jídlo ve skleničce není tak kvalitní jako to, které mu připravíte doma? Pravda je někde uprostřed. Na rozdíl od domácí stravy musí ta kupovaná totiž podléhat přísným požadavkům a dodržování legislativních norem, týkajících se dusičnanů, pesticidů nebo chemických přísad. To bohužel u domácí stravy nemáte zaručeno. Záleží totiž také na kvalitě potravin, ze kterých jídlo připravujete. Kdo má doma zahrádku, na které si pěstuje vlastní zeleninu, určitě má o starost méně. Pokud se však rozhodnete, že budete alespoň ze začátku děťátku příkrmy kupovat, sledujte etiketu. Na té by kromě věkového určení, které udává, od kterého měsíce věku se může jídlo dětem podávat, měl být také typ potraviny, ingredience a v neposlední řadě i výživové informace a přesné složení výrobku. Pokud patříte k těm maminkám, které rády vaří a mají dostatek času na přípravu malinkých porciček, doporučuji pořídit si některou z kuchařek pro nejmenší. Nejenže tam naleznete spoustu užitečných rad, ale také zásobu receptů pro nejmenší kojence i batolátka. Mou oblíbenou kuchařkou je Vaříme pro kojence a batolata od britské odbornice na dětskou výživu Annabel Karmel. A jedna rada na závěr. Ať už jídlo připravujete doma, nebo jej kupujete, připravujte ho s láskou. A rozhodně se nenechte rozhodit názory, že jste špatná matka, když svému dítěti nevaříte, nebo naopak, že jste nezodpovědná, když kupujete zeleninu, jejíž původ nemůžete ověřit.

Kategorie: