TAJEMSTVÍ DVOJČAT

Opravdu mohou sdílet bolest? Dokážou uhodnout, co si ten druhý myslí? Cítí i na dálku, že se dostal do problémů? Zvláštní propojení mezi identickými dvojčaty nepřestává fascinovat nejen jejich příbuzné a blízké, ale i vědce rozličných oborů.

TEXT: VANDA PTÁČKOVÁ, Foto: Shutterstock.com

 

Jednovaječná dvojčata jsou hříčkou přírody, pro niž odborníci nemají vysvětlení. Záhadou je přitom už samotný okamžik jejich vzniku, na počátku je jedno vajíčko a jedna spermie, stejně jako u ‚obyčejného‘ těhotenství. Během několika dní se však vajíčko rozdělí na dvě části, které se dále vyvíjejí odděleně. Děti, které se narodí, mají ze sta procent shodnou genetickou informaci, což je zřejmé už na první pohled – většinou jsou si podobné jako vejce vejci. Vždy jde o děti stejného pohlaví a říká se jim také identická dvojčata. Dvojvaječná dvojčata jsou úplně jiný případ. Vznikají uvolněním dvou vajíček a oplodněním dvěma spermiemi, od počátku jde tedy o dvě oddělené bytosti, které jsou si co do genetiky podobné jen jako běžní sourozenci narození s několikaletým odstupem. Jejich vztah sice bývá silnější, ale jen díky tomu, že od chvíle narození tráví všechen čas spolu.

 

Neuvěřitelné příběhy

Jednovaječná dvojčata Aimee a Ashlee Nelsonovy se koncem loňského roku sešly v porodnici, kde porodily své syny ve stejný den, přestože původně měly jejich termíny týdenní rozestup. Sestry Margaret Richardson a Terry Connelly mají stejný vkus v oblékání, obě mají čtyři děti a vdaly se ve stejný den. Není to nic překvapivého, neboť se jedná o jednovaječná dvojčata? Jenže sestry se poprvé setkaly, až když jim bylo přes třicet. Po narození byly rozděleny a každá vyrůstala v jiné adoptivní rodině. Podle výzkumu profesora Toma Boucharda z University Minnesota to není až tak výjimečný případ. Vědec se během sedmdesátých a osmdesátých let věnoval tomu, aby vystopoval desítky párů dvojčat, která byla vychovávána odděleně, a podrobil je důkladnému zkoumání.

Ukázalo se, že drtivá většina těchto dvojčat měla stejné IQ, stejné zdravotní potíže, podobné zájmy a koníčky, podobný přístup ke vztahům a dokonce podobné chutě v jídle. Několik párů dvojčat dorazilo na domluvený sraz ve skoro stejných šatech, dvě sestry středního věku měly úplně totožné šperky. Mnozí sourozenci se vydali po stejné profesní cestě – třicetiletí bratři Mark a Jerry zjistili, že se nezávisle na sobě stali požárníky, k tomu preferují jednu značku piva a váží na kilo stejně. Sestry Dorothy Lowe a Bridget Harrison si ve stejném roce začaly psát deník, vybraly si stejný sešit ve stejné barvě, obě používaly stejný parfém a měly kočku jménem Tiger.

Největší rozruch však tehdy vzbudili devětatřicetiletí bratři Jim Springer a Jim Lewis, kteří zaplnili noviny po celém kontinentu jako ‚bratři Jimové‘. Narodili se chudé patnáctileté imigrantce a byli adoptováni dvěma různými rodinami ve věku pouhých několika dní. Oba dostali jméno Jim, což je jen první z řady fascinujících shod v jejich životech. Jako děti měli oba psa jménem Toy, oba se oženili se ženou jménem Linda, poté se rozvedli a vzali si ženu jménem Betty, oba měli prvorozeného syna Jamese Alana. Oba byli fandové do motorsportu a nesnášeli baseball, oba každoročně trávili dovolenou na stejné pláži na Floridě. Rukopis měli k nerozeznání, i jejich domov a zahrada vypadaly podobně. V roce 2002 zemřeli ve stejný den na stejnou nemoc.

 

Spojeni navždy

Jak vysvětlit tak shodné osudy, aniž bychom přiznali existenci telepatie? Profesor Bouchard došel k závěru, že jednovaječná dvojčata vychovaná odděleně jsou si podobnější než dvojvaječná vychovaná spolu. „Netvrdím, že na výchově nezáleží, ale tento výzkum ukazuje, že geny ovlivňují skoro všechny oblasti našeho života: inteligenci, záliby, osobnost, politické názory, dokonce i oblečení nebo jídlo, které máme rádi.“ Pochybnosti však trvají. Geny těžko vysvětlí, proč si Dorothy a Bridget začaly psát deník ve stejný den nebo proč si bratři Jimové vzali dívku stejného jména. Vše nasvědčuje tomu, že mezi identickými dvojčaty je pouto přesahující možnosti a chápání vědy. Na počátku, i když jen pár dní, existovali tito sourozenci jako jedna jediná bytost, a tou tak trochu zůstanou navždycky. Rodičům dvojčat odborníci radí, aby se ke svým dětem chovali jako ke dvěma různým individualitám a dopřáli jim možnost nezávislého vývoje. Přátelé a partneři jednovaječných dvojčat by naopak měli mít na paměti, že svého kamaráda, muže či ženu nebudou mít nikdy úplně pro sebe. ♥

 

Kategorie: