Nadpis odkazující ke starému rčení jako by byl v rozporu s tím, co se dnes všeobecně tvrdí – že slunce škodí a nejlepší by bylo v parných dnech vůbec nechodit ven. Slunce není dobré podceňovat, ale když si budeme užívat paprsků bezpečně a s mírou, převáží jeho klady nad zápory.
Text: Denisa Mannová
Po nám sluneční paprsky kromě dobré nálady na Zem posílají? Ultrafialové záření, rozdělené na UVA a UVB, viditelné světlo a infračervené záření. UVA záření proniká hluboko do kůže a poškozuje elastická vlákna pojivové tkáně. V důsledku toho klesá elasticita kůže a vznikají vrásky. UVA záření urychluje také tvorbu stařeckých skvrn a je zodpovědné hlavně za tzv. sluneční alergii. UVB záření způsobuje zhnědnutí kůže v tom lepším případě, v horším i její spálení. Sluneční paprsky nám ale také zajišťují příjem vitaminu D, který je stěžejní látkou pro využití vápníku v těle.
Na sluníčko bezpečně
Abyste si tedy pobyt venku za slunečného počasí užili bez následků, je třeba důsledně dbát na ochranu proti ultrafialovému záření. Způsoby ochrany jsou vám jistě dobře známy – především nepobývat v létě na slunci v době mezi 11. a 15. hodinou. Toto je však rada, kterou je velmi těžké se řídit. Udržet děti třeba na táboře nebo u moře čtyři hodiny zavřené v místnosti je téměř nemožné. Zkuste tedy alespoň směřovat aktivity v této době do stínu, oběd v plážové restauraci prodlužujte co nejdéle – pár eur za zmrzlinu navíc za jistotu, že se nespálíte, jistě stojí. Dále je snad již samozřejmostí používat přípravky sluneční ochrany. Není přitom nutné omezit výběr na ty prodávané pouze v lékárně, dostatečnou ochranu při správném použití a volbě dostatečného faktoru poskytují i přípravky z běžné obchodní sítě. Občas se setkáte s radou, že malé děti na slunce vůbec nepatří... Toto doporučení však není reálné dodržet, těžko můžete být celé léto zavřeni doma a udržet chodící batole jenom ve stínu je zcela nemožné. Proto alespoň udělejte vše pro to, abyste svým ratolestem poskytli tu nejlepší ochranu. Pro malé děti jsou doporučovány přípravky s ochranným faktorem SPF 50+, někdy označované jako sunblock. Co vlastně zkratka SPF znamená? Zkratka anglického Sun Protection Factor představuje časový faktor, který odsouvá projev zčervenání pokožky. Pokud je pokožka bez použití ochranného přípravku podrážděná a červená po desetiminutovém vystavení slunci, při přípravku s faktorem SPF 10 je to až po 100 minutách. Jak dlouho můžete být vystaveni bez rizika slunci, zjistíte podle svého fototypu.
Správný postup
Zejména při cestě k moři řešíme, jestli je přípravek vodě odolný. Časopis dTest však vysvětluje, že toto označení je poněkud nepřesné. Není to tak, že by přípravek vydržel chránit vaše tělo i po vykoupání, ale že chrání před slunečními paprsky i ve vodě. Nicméně, každý přípravek se po určité době ve vodě smyje. Odborníci proto doporučují namazat se po každém pobytu ve vodě (a i když se nekoupete) tak každé dvě hodiny.
Velice důležité – a často podceňované je množství nanášeného přípravku. Podle časopisu dTest by například padesátimililitrová tuba při správné aplikaci nevydržela jednomu člověku ani na jeden den. Na tělo dospělého člověka se doporučuje přibližně šest čajových lžiček ochranného krému, na malé batole přibližně dvě. Používáte-li sprej, je těžší odhadnout správné množství, nanášejte tedy raději více než méně.
Chemické a minerální filtry
Přípravky sluneční ochrany se vyrábějí buď s chemickými, nebo tzv. minerálními neboli fyzikálními filtry. Označení fyzikální odkazuje k faktu, že zabraňují pronikání slunečních paprsků do kůže mechanickou cestou, nikoliv chemickou. Minerální proto, že jsou skutečně zpravidla vyráběné z minerálů. Nejvíce se využívají oxidy dvou kovů – titanu a zinku, tedy oxid titaničitý a oxid zinečnatý. Nejrozšířenější oxid titaničitý odráží jak UVB záření, tak část UVA paprsků. Pro lepší výsledky je tak někdy kombinován s nějakým dalším UVA filtrem. Oxid zinečnatý odráží dokonce celé spektrum UVA i UVB, což žádný jiný kosmetický UV filtr nedokáže. Přípravky s minerálními filtry jsou obecně doporučovány pro citlivou pokožku. O bezpečnosti těchto filtrů vypovídá i fakt, že jsou schválené jako přísady do potravin, používají se například jako bělidla.
Někteří výrobci minerální filtry rozmělňují na nanočástice. Díky snižování rozměrů těchto částic je totiž možné do přípravku dát více UV filtru, aniž by zanechával bílé stopy na pokožce. Možná jste zaznamenali články varující před škodlivostí těchto nanočásticových UV filtrů. Ty by totiž teoreticky mohly škodit – kdyby se po aplikaci dostaly do kontaktu s živými buňkami pokožky, mohly by narušit jejich strukturu. K tomu ovšem podle posledních zjištění nedochází – filtr totiž zůstává na neživé zrohovatělé vrstvě pokožky, neproniká hlouběji k živým buňkám. Přípravky s nanočásticovými filtry je proto zapotřebí nanášet tak, aby se nedostaly na sliznici nebo do čerstvých ranek na pokožce. Jestliže se tedy bojíte na své dítě použít přípravek ať už s chemickými, nebo minerálními filtry, uvědomte si, že (případná, avšak neprokázaná!) zdravotní rizika jsou stále menší než zřejmá a velká rizika plynoucí ze spálení pokožky.