Jak z něj udělat muže snů

Je ten váš až příliš vzdálen vašim představám o ideálním partnerovi? Nevadí. Naučíme vás pár jednoduchých triků, které vám pomohou z něj udělat toho, do kterého se znovu bláznivě zamilujete. A on do vás.

Text: Laura Máchová

 

V koupelně po něm uklízíte spodky, strkáte je do pračky společně se upocenými tričky, utřete prkýnko na záchodě, které zase ‚zapomněl‘ zvednout, a pak večer, který on tráví v hospodě s kamarády, usedáte s šitíčkem nad jeho roztrhanými ponožkami, které zakázal vyhodit, i když podle vás patří do popelnice už tři roky. Nalijete si sklenku vína a pustíte televizi. Dávají romantický film. Hlavní hrdina je snědý vysportovaný gentleman, právník v padnoucím obleku a sněhobílé košili. Jistě krásně voní, zasníte se. A pak brečíte jak želva. Ne kvůli dojemnému závěru filmu, ale proto, že tohle je tolik vzdálené tomu, co prožíváte vy. S vaším mužem.

 

Změňte to!

Ne, rozhodně nemáme na mysli rozvod a hledání nového partnera. Jednak nikdy nevíte, na koho narazíte, protože muži zamilovaní a toužící ženu dostat se chovají obvykle dost jinak než po letech v manželství. Druhak si ušetříte práci. S tím vaším totiž máte výhodu domácího prostředí, to znamená, že jej důvěrně znáte a můžete z toho krásně vycházet. Změnit muže totiž, na rozdíl od dosud tak omílaným tvrzení, které určitě pustili do světa samotní a pohodlní mužové, lze. A taky to ani nemusí být zas tak těžké. Jen je třeba jít na to chytře. Poradíme vám pár triků, jak na to:

 

1. Vycházejte z toho, co má

Uvědomit si schopnosti a naopak slabá místa vašeho muže je nejdůležitější krok. S tím se dá pakskvěle pracovat. Největší chybou, kterou my ženy děláme, je, že se snažíme ho změnit od základů. A to je stejně špatně, jako bychom ze surovin na dort chtěly udělat guláš. Zkrátka, pracujme s těmi ingrediencemi, co máme, a pak se nám podaří z nich vytvořit chutné jídlo. Podporujte tedy ve svém muži to, co se vám na něm líbí, a to, co je špatné, naopak, ale bez zbytečných slov pohrdání a ve správný čas (viz níže), potlačujte. Pokud váš muž něco k smrti nenávidí, pokud to není opravdu nutné, tak ho do toho netlačte. A to, že ho do toho netlačíte, využijte ve svůj prospěch ve smyslu „Vím, že to nesnášíš, tak tě nebudu zbytečně trápit. Odpočiň si... Ale byl bys pak tak laskav a...“ Bude vám vděčný a s radostí ustoupí zase jinde a jindy.

 

2. Podporujte jeho jedinečnost

Jednou mi jeden moudrý muž řekl, že to nejhorší, co my ženy děláme, je, že bereme mužům to, co (kromě nás) milují, tedy jejich koníčky. Pokud nebude totiž mít muž nějaký svůj soukromý zájem, bude zatrpklý a stále na útěku (do hospody, na počítač...) Tady ale zase hodně záleží na tom, zda jste ho už vy, či žena před vámi, tohoto zájmu nezbavila (a tak utíká do hospody...), pak bude dobré zkusit mu dát prostor a motivaci si něco takového (znovu) najít. Podpora toho, co muže baví, čím se vymyká z masy jeho vrstevníků, způsobí ve vaší rodině jedno zvláštní kouzlo. Muž totiž paradoxně u svého zájmu stráví obvykle méně času než při útěcích za kamarády atd. Nebo se alespoň pak bude určitě o vás a rodinu starat efektivněji, budete mít pocit jeho větší podpory a zájmu o vás a věci týkající se domova.

 

3. Přesvědčte ho o skrytých výhodách

Na všem zlém se dá najít něco dobrého. Pokud například nenávidí jezdit na návštěvu k vaší matce a naopak miluje cyklistiku, tak ať si na cestu přibalí svoje kolo, protože krajina, kam jedete, je třeba pro cykloturisty rájem. Uvidíte, že si pak vůbec nebude stěžovat, když u matky budete chtít zůstat déle. Naopak. A spokojený muž bude chtít mít po svém boku spokojenou ženu.

 

4. Mluvte jazykem, kterému rozumí

Uvědomme si, že muži opravdu často nechápou to, co říkáme, a hlavně to, co jen naznačujeme. Pokud po muži chcete něco zásadního, musíte to definovat zcela jasně, věcně a hlavně bez emocí. V těch se muži ztrácejí. Stejně tak jako ve zbytečném přílivu slov, vysvětlení a obhajob. Na diskuzi je čas později. I když myslíte, že ten čas nemáte. Protože zaplést se do zbytečných debat, které nikam nevedou, je daleko časově náročnější. A pozor na příkazy! Ty přece štvou i vás. S prosbou dojdete dál.

 

5. Vyberte si ten správný čas

Tady děláme my ženy často velkou chybu. Chceme řešit všechno hned a to nejde, tedy rozhodně to není vždy tak efektivní. Chtít po muži cokoli ve chvíli, kdy sleduje sportovní přenos nebo něco tvoří na počítači, se obvykle mine účinkem. On vám to totiž radši odkývá, i když jeho mozek vůbec nepobral, co po něm chcete. Zkrátka jenom, abyste mu dala v tu danou chvíli pokoj. Podobné výlevy si nechte na jindy také ve chvíli, kdy se vrátí z práce domů. Muži potřebují pár desítek minut na regeneraci, na jakési ‚přepnutí se‘. Necháte-li je tedy oddychnout a navíc pro ně třeba připravíte něco dobrého na zub, nejenže vám za to modré z nebe snesou, ale také to budou sami od sebe chtít.

 

6. supermani neexistují

Stejně tak jako superženy. I on může mít špatnou náladu, může ho něco bolet, něco aktuálně trápit v práci... A tak to, že s vámi zrovna nebude spolupracovat tak, jak byste si přála, případně se na vás i nesmyslně oboří, neznamená, že vás nemá rád nebo že jste si špatně muže vybrala. Protože na chvíli slabosti má každý člověk právo. A toho druhého si bereme přece nejen v dobrém, ale i ve zlém. Pokud se tedy takto muž chová jen občas nebo po nějakou přechodnou dobu, kdy řeší něco těžkého, omluvte ho. Totéž pak přece můžete požadovat i vy po něm. Ale když udělá či řekne něco, co vám opravdu ublíží, dotýká se toho nejcitlivějšího místa, řekněte mu to. Ne v emocích, ne třeba ihned, ale jasně a věcně (viz bod 4), tím si vymezíte své hranice, které jsou ve vztahu také nezbytné.

 

7. Jděte na to po dobrém

Je to jako obyčejná fyzika – zákon akce a reakce. Pokud budete někoho někam tlačit, setkáte se s protitlakem. Naopak, když se budete snažit něčeho dosáhnout jemně a navíc rafinovaně, na protitlak či protiútok vůbec nedojde. Moudré ženy vědí, že s jemnou nenápadnou manipulací, která obsahuje chválení a ‚fandění‘, dokážou i zdánlivě nemožné. A vůbec se nemusíte bát, že vaši manipulaci muž prohlédne. I kdyby nakrásně ano, bude mu tak příjemná, že si ji klidně nechá líbit. Takže zahoďte fráze typu: „Zas tady ležíš, kdybys aspoň...“ a nahraďte je: „Miláčku, ty jsi tak šikovný a já bych to vůbec sama nezvládla...“ A ještě jeden trik: Když se jedná o něco, co je opravdu náročné či co vážně nesnáší, vykompenzujte to nějakým ‚pamlskem‘ (jídlo, sex...)

 

8. Obdivujte jeho mužnost

Velkou vztahovou pravdou je, že žena potřebuje od svého muže cítit na prvním místě lásku a muž zase její obdiv, respekt. Být mužem není lehké, a to obzvlášť, když ti dnešní tolik postrádají skutečný mužský vzor (rodinám často chybí otec, ve školkách a školách vedou muže ženy atp...). Podporovat v muži jeho mužnost, respektovat ho jako muže, pro jeho kladné mužské vlastnosti (rozumovost, zdravá bojovnost...), to mu dodá jakousi vnitřní pevnost a sílu, o kterou se pak vy jako jeho žena budete moci kdykoli opřít. ♥

Kategorie: