Upozornění: Tento článek obsahuje mnoho známých pravd, které je však třeba opakovat zas a znova nejen sobě, ale také abstinentům žijícím mezi námi. Ke čtení doporučujeme sklenku Chardonnay.
Neodpustíme si ještě jedno varování: Případná konzultace tohoto článku s osobami, jež neholdují alkoholu, vyvolává hodinové diskuse a nepokoje v rodině. Jste na to připraveni?
JAK SE PROPÍT KE KRÁSE
„Můj porodník se mě tenkrát ptal, jak často piju víno,“ povytahuje na mne obočí kamarádka Radka, v ruce držíc nikoliv dítě, ale sklenku. „Tak jsem se mu přiznala k jedné až dvěma skleničkám denně.“ Ptala jsem se jí, proč mi tuto naléhavou informaci ještě naléhavěji sděluje. „No, protože mi řekl, že to je vidět! Že ty nejkrásnější ženy pijí denně alespoň dvě deci vína – a to je od doktora potvrzeno... To je jedno od jakého!“ Někdy si asi každý, kdo má víno rád, připadá jako alkoholik, tak nějak začala také polemika nad tímto článkem. Denisa je vysoce postavená manažerka. „Je to se mnou špatné, rozdělám si víno i k žehlení.A jestli k tomu mám společnost? Samozřejmě, že MÁM společnost – vždycky se mi v obýváku někdo z televize mihne.“ Naše redakce je na tom podobně. Uklidňujeme se tím, že pijeme jen ve společnosti, ale tomu se prý říká stadium jedna – nechceme být nápadné, a tak vyhledáváme společnost, ve které si užíváme vinné dýchánky a na kterou pak následně svalíme všechnu vinu. Kritici alkoholu jsou ale nekompromisní. My samozřejmě také víme, že každodenní nalévání si z plna hrdla k fit kondici nevede. Přesto zůstáváme k sobě samým tolerantní. A tak se ptám – sebe, knih i odborníků – je každodenní konzumace alkoholu (mluvíme samozřejmě o tom tzv. ‚lehkém‘, méně koncentrovaném alkoholu, a také v malém množství) škodlivé pro naše zdraví a krásu? Točím se ve vinném víru svých přítelkyň, které pijí rády a zvesela, a ty vypadají skvěle! Kde je tedy pravda? Jde se střízlivým množstvím (neodpustím si toto spojení) propít až ke kráse a zdraví? Pojďme částečně obhájit ono počáteční stadium (ale raději u něj zkusme také zůstat!)
VÍNO LEPŠÍ NEŽ MEDICÍNA
Víno se jako lék doporučovalo již na první lékařské škole na světě, která vznikla na řeckém ostrově Kos. Vínem se léčily neduhy jako nachlazení nebo se užívalo k potlačení bolesti (pochopitelné by to snad bylo v případě druhého jmenovaného, a to při koňské dávce vína!). Z hroznové šťávy se připravovaly masti, sušené hrozny byly lékem na nechutenství. V 18. století bylo víno dokonce bezpečnější než voda – díky obsahu alkoholu a kyselin, které potlačují výskyt bakterií. Víno obsahuje přibližně šest set složek, které ovlivňují lidský organismus. Pro naše zdraví jsou nejdůležitější především látky fenolické, které mají antioxidační účinky, některé působí protinádorově a také ovlivňují obsah cholesterolu v krvi. Fenoly se vyskytují také v ovoci a zelenině, ale ty naše tělo není schopné zcela využít, jedná se totiž o sloučeniny rozpustné v alkoholu, nikoliv ve vodě. Flavonoidy patřící právě do skupiny fenolů snižují riziko zápalu plic a dokonce potlačují negativní vliv kouření na plíce. Podle odhadů dokážou flavonoidy obsažené ve dvou decilitrech vína ‚neutralizovat‘ škodliviny přibližně z jedné cigarety. Kromě fenolů obsahuje víno také minerální látky a velké množství vitaminů, především skupiny B. Ty napomáhají srdeční činnosti, podporují činnost rohovky a sítnice, zvyšují imunitu, mají význam při tvorbě hemoglobinu, omezují únavu a napomáhají léčbě depresí. Nyní se ale dostáváme k jádru věci – mnohé nemoci i udržování lidského organismu závisejí na stavu mysli. Namáhanému mozku je třeba poskytnout řádný odpočinek. A právě do této oblasti směřují tzv. nepřímé účinky konzumace vína, které můžeme považovat za jeden z nástrojů relaxace. Je dokázáno, že se víno pije nejvíce společně při konzumaci dobrého jídla (a také zdravějšího: salát – víno/ svíčková – pivo). U vína se člověk rozpovídá, lépe se odreaguje a ve výsledku pije méně alkoholu než třeba u piva či destilátů. Během aktivit s vínem spojených většinou relaxujeme a dobře se bavíme a člověk odpočatý a spokojený, to je člověk krásný! Doporučená denní dávka vína jsou maximálně 2 dcl. My radíme malinko víc.