Na adresu blondýnek bylo již řečeno mnohé. Jedni tvrdí, že jsou plavé ženy hloupé, pro jiné jsou vychytralé, muži je prý mají rádi víc než jakékoli jiné -vlásky, a podle některých (zlých jazyků) jsou ty pravé, zřejmě od Mattela, na pokraji vymření. Na zoubek se jim podívala, a do pusy nikomu nehleděla, blonďatá Adéla Hálková.
Píše se rok 2002, blondýny si kapesníčkem utírají proudy slz, jež se valí z jejich povětšinou modrých očí, pánové, kteří již bez slunečního svitu tohoto druhu vlasů nemohou žít, balí zavazadla a stěhují se do Finska, tvůrci a vypravěči anekdot o blondýnách se pomalu připravují na jejich přerod do minulého času. Televizní stanice CNN či ABC vypustily do éteru alarmující zprávu o konci blonďatých žen na planetě Zemi. Dle Světové zdravotnické organizace měl gen světlé barvy vlasů, který prohrával souboj s dominantnějšími vrozenými předpoklady, vymizet do roku 2200. Frontu dobrovolníků, hlásících se ke zkoumání v rámci vědeckých výzkumů, rozehnaly až zprávy, které tuto informaci dementovaly. A i když to vypadá na pěkně tučnou novinářskou kachnu, WHO se vyjádřila, že má na starosti lepší věci, než zkoumat trvanlivost blondýnek. Pěkně děkujeme! Originální světlá kštice je v celkové míře naší populace opravdu vzácným jevem. Odhady totiž uvádějí, že na jednu plavovlásku připadá až na tisíc brunetek.
Bloncka na hoře Olymp
Světlé kadeře byly výsadou bohů, třeba taková Afrodita, bohyně lásky, Demeter, bohyně úrody, bůh Slunce Apollón či Herakles, ti všichni se pyšnili zlatou kšticí. Proč? Jejich vznešený vlas odrážel kult obilí a Slunce. Svou plavovlasou posedlostí byli známí také Římané. Buď si vlasy barvili zlatým práškem, pletli si do nich zlaté nitky, a nebo rovnou skalpovali nepřátele a z jejich zbytků dělali paruky. A když už nikoho neokrádali a na zlatá vlákna neměli, máčeli si kadeře ve vodě s heřmánkem a citronem. To nám ostatně zůstalo dodnes.
Blond vlasy byly charakteristické pro Germány a Kelty, kteří je rozšířili po Evropě i Americe. Běžně potkáte blonďáka například na Sicílii. Tenkrát na studiích, blonďatou historií nepolíbena, jsem nemohla uvěřit muži totožnému s Amorem jeho italský původ. Jenže oni se před necelými tisíci lety ostrovem prohnali Vandalové a Normani, proto je výskyt amorků na Sicílii celkem běžný. Své blonďaté kořínky v Americe zasadili Irové, Němci, Angličané i Švédové, do Austrálie je převezli trestanci z Evropy. Momentální zastoupení blonďatých na našem kontinentu je různorodé – podle mapy, jež reflektuje světlé vlasy v Evropě (Eupedia.com, najdete zde i mapu modrookých atd.), nás žije nejvíce překvapivě ve Skandinávii, zde se vyskytují oblasti až s 80% převahou. S postupem na jih nám vlasy pomalu, ale jistě tmavnou.
Jak je to s tou láskou?
Většina žen se domnívá, že muži dávají přednost blondýnám. A nejsou tak zcela na omylu. Psychologové tvrdí, že ‚árijské‘ ženy jsou ztělesněním křehkosti, kterou je nutno ochraňovat. A který muž by nechtěl být statečným princem na koni? Křehkost je s blondýnami spojovaná i proto, že je světlá barva považována za barvu dětství. Melanin, který za to všechno může a ovlivňuje barvu vlasů, kůže i duhovky, začíná pracovat později, většinou v dospívání. Psychologové Miller a Kanazawa zase tvrdí, že touha žen podobat se panence Barbie s dokonalými mírami a sluneční hřívou je reakcí na touhy a potřeby mužů. Sociolog Anthony Synnott ve své studii z roku 1987 potvrdil, že přes 35% mužů dává přednost blondýnám. (75% žen by naopak chtělo mít doma Antonia Banderase.) Blondýny jsou pro muže ale také sexy – představovaly největší sex-symboly doby, byly také více fotografovány na titulní stránky časopisů Playboy (kdyby se ale Hefnerovi líbily brunetky, měly bychom smůlu!) a Vogue. Rozkošná je také konspirační teorie, že blondýnky vedou rozsáhlou kampaň, aby svět přesvědčily o tom, že jsou skutečně hloupé, což jim pak pomáhá k snadnějšímu dosažení cílů. Protože od nich nikdo nic neočekává, mohou bleskurychle zazářit a všechny přítomné (muže) ohromit.
BlondBlog
Odbarvování vlasů znaly již ženy ve starém Římě. A že Italky nejsou zrovna Sněhurky... Možná právě odtud pochází trend Etnoblond, kdy se dívky a dámy tmavšího pigmentu (Japonky, Afričanky atd.) odbarvují na blond a snaží se dosáhnout celkového zesvětlení kůže. Odstínů zlaté existuje nepřeberné množství, firmy stále produkují nové, vylepšené barvy jako medová, platinová nebo kalifornská blond (vytvořená pro Evu Herzigovou), blond BB (Brigitte Bardot) a další. Pokud se ale chystáte ‚přetvořit‘ na zlatovlásku, notabene poprvé, doporučuji vyhledat odbornou ruku kadeřníka!
Blondopedie
Věděli jste, že jsou dle amerického výzkumu blondýny agresivnější, ale ve rvačce je potkáte méně, protože se bojí o svůj make-up a oblečení – no jistě! Průzkum také ukazuje, že se lidé chovají k blondýnkám lépe (že by dopad konspirační teorie?). A co pověstné vtipy o blondýnách? Prý jsou spojené s Hollywoodem a jeho platinovými Pamelami. Jiní tvrdí, že historie anekdot sahá do 70. let, kdy kosmetická firma Clairol uspořádala kampaň na odbarvování – Blondes have more fun! Ale tak co. Já mám vtipy o blondýnách ráda, hlavně, když jsou inteligentní. Máte blond vlasy? Napište nám na Facebook, jak těžký život s plavými vlasy máte. Jsme zvědavé!