OBÁVANÁ DOMÁCÍ OBUV

Ten odpor! Ta hrůza, nuda a vzdor! To všechno se mi vybaví, když se řekne slovo bačkory. Školka, škola, gympl. dny děsu, kdy kontroly na chodbách, zda má student přezůvky, byly na denním pořádku. Dívala jsem se na seriál Beverly Hills a záviděla hlavním protagonistům, že můžou chodit v botách jak doma, tak ve škole. Naprostý luxus.

text: Kristina KittI Nedvědová

 

Nehledě na to, že šikana ze strany mých babiček byla také docela náročná. „Vem si něco na nohy, to lino studí!“ byla věta, která provázela celé mé dětství. Stejně jako otřesné pantofle z tržnice, které mi byly malé a odlepovala se jim podrážka už po hodině nošení. Domácí obuv je vynálezem z 18. století. A muž, který si je doma vyřezal pro radost, se výmluvně jmenoval Alfred Pantofle. Vyřezal proto, že byly dřevěné. Až postupem času se z nutnosti a nepohodlí stal obchod s pohodlím. Za komunismu jsme všichni vypadali stejně a nebylo to jinak ani s botami, natož pak s bačkorami. Kostkované hrůzy či naopak vojenské kožené pantofle si asi pamatujeme všichni.   

 

Papuče od Beckhama  

Dnes je tomu naštěstí jinak. Po revoluci k nám pronikla kultura obleků na doma. Až doposud bylo normální chodit ve vytahaných teplákách pod prsa a natáčkách. Ale dnes máme docela velké ikony v módě, které se domácím oblečením zabývají. Všemi milovaný David Beckham by mohl vyprávět, co doma vymýšlí po večerech. Kousky, které potom nosí v obýváku celý svět. Domácí obuv by neměla být opomíjená. Nejen proto, že naše babičky měly nakonec pravdu a je dobré mít nohy v teple, ale já sama za sebe musím přiznat, že není nic bolestivějšího než stát u plotny naboso. Pak mě bolí nejenom nohy, ale především záda. Pantofle by měly být stejně kvalitní obuv jako ta, se kterou vyrážíte ven. Především by se vám v ní neměla potit noha a měla by držet klenbu. Z velkých oděvních značek se pantoflím na doma věnoval například Ralph Lauren. Jeho domácí obuv byla luxusní s kožíškem. Elegance především. Pokud ale nechceme mít bačkory v ceně automobilu, je fajn vyrazit si do jiných obchodů, respektive do jakéhokoliv, neboť dobrý výběr bot na doma mají snad už úplně všude. Samozřejmě, že severské značky daleko víc inklinují ke kvalitě domácích modelů, především pak proto, že jim by ty nohy opravdu umrzly.   

 

Sexy i domácí obutí  

Módní jsou především válenky na mnoho způsobů a pletené ponožky s pevnou podrážkou. Samozřejmě, že není nic víc sexy než žena v pánské košili a pletenými ponožkami, vždyť známe tyto obrazové výjevy už tolik let. Ale i takové vlněné pyžamo a válenky s kožíškem nejsou špatné. Naopak. Nebude vám zima a ještě prospějete svému zdraví a stylu.    Nevkusným bačkorám odzvonilo. Dnes se konečně dbá i na to, jak člověk chodí oblékán doma. I když je mi jasné, že do školních lavic budou děti stále chodit v levných variantách. Anebo, jako moji spolužáci z gymplu, si ponožky oblepí izolepou. Což považuji za jeden z významných návrhářských počinů dvacátého století.  

 

 

Kategorie: