KRISTÝNA NOVÁKOVÁ - Do zobáku!

Tato energická žena si dává alespoň jednou ročně tzv. do zobáku! Pořádá benefiční multižánrové festivaly, které baví malé i velké. Tento rok se společně se ZOO Liberec zaměřila na záchranu pěvce sojkovce dvoubarvého na Sumatře, kde tento černobílý elegán kvůli tradičnímu ptáčnictví pomalu vymírá. Jak na svoje akce láká věhlasné české kapely, animátory či návrháře a jak sama pomáhá na Sumatře? Více na Prokopyto.cz.    

 

Jak jsi přišla zrovna na název Do zobáku?   

Na spojení ‚Do zobáku‘ jsem přišla na večeři s kamarádkou, jen tak jsme si přehazovaly slovíčka a hledaly to nejvýstižnější. A pořád si myslím, že ten název vyjadřuje ve dvou slovech celou podstatu věci, celou akci. Přijďte si na festival dát sami do zobáku, i něco málo přispět, aby mělo ono ohrožené ptactvo taky co jíst.     

 

Co je cílem této akce?   

Představit mladé lidi, kterým už nestačilo koukat se z gauče na ty dojemné filmy o zvířatech a naříkat si, jak je ten svět zlý. Tihle mladí se začali angažovat a sami začali dokumenty tvořit. Mě jejich energie ohromila, doslova mne nabila... Chtěla jsem je nějak podpořit, přiložit ruku k dílu, které pomáhá konkrétním projektům, a tak jsme dali dohromady přátele a začali tvořit již druhý den D. Festival Do zobáku, na kterém ukážeme, co lidé od nás i ze Sumatry umí, a za doprovodu české hudby se budeme bavit a hodovat – hitem číslo jedna jsou cvrčci na másle.     

 

Co všechno v rámci festivalu proběhne?    

Chceme oslovit publikum od těch nejmenších až po ty velké, proto začínáme workshopem pro děti – za pomoci sdružení Ultrafun se seznámí s tvorbou animovaných filmů a budou si moct vytvořit svou vlastní pohádku! Dva mladí režiséři představí nové filmy o Sumatře. Přijede také paní Borkov cová, spoluautorka knihy Kuchyně hmyzem zpestřená, a ukáže nám, co všechno se dá z těchto potvor sníst! Některý hmyz prý dokonce chutná jako škvarky nebo pečené brambory. Studentky z DAMU představí ptačí performance se zaměřením na módu. A na závěr dvě alternativní kapely Vložte kočku a Sunflower Caravan.    

 

Řekni, co je na pořádání festivalu velkého formátu nejtěžší?   

Bohužel čas a peníze, i když s těmito problémy se asi potýkají všichni. Jsme sdružení, takže ne - vyděláváme, navíc máme všichni svá zaměstnání, takže jsme pořád v časovém presu. Na druhou stra - nu, kdybychom třeba měli peněz dostatek, trápilo by nás to, co nám teď momentálně jde hladce.    

 

Je těžké vyburcovat lidi k tomu, aby podporovali i v Čechách neznámá zvířátka?   

To trochu obtížné je, někteří místňáci ani nevědí, co za okny létá v Čechách, natož jinde. Na to se ale ptají všichni, kterým projekt představujeme, důležité je nebýt lhostejný, k ničemu. Nejsme nijak specializovaní na projekty na Sumatře, spíš nás k tomu vedly okolnosti a ohromná parta lidí, která měla projekt nastartovaný. Třeba bude příští akce pro českého krtka...    

 

Ty sama se na Sumatru chystáš odjet?   

Ano, na Sumatru se chystáme s celým týmem lidí a rádi bychom přivezli všem, kteří se ptají, odpovědi na jejich otázky. Chtěli jsme se tam vydat už na podzim 2013, ale příprava festivalu to tehdy nedovolila.  

 

 

Kategorie: