Londýn, ráj blondýn

Každý alespoň jednou v životě vyslyší ono volání města Londýna, který nás láká na chutě a vůně klasicky anglické i ty orientální, na snovou architekturu ohlodanou zubem času i tu, z níž teprve nedávno sundali vkusné lešení, vábí nás na své kulturní dědictví, na suvenýry s obrysy telefonních budek či královských podobizen i na ryze komerční radovánky v podobě nákupů, které si nikde neužijete tak jako právě v Londýně. Čtyři přítelkyně zjišťovaly, proč, a zda vůbec, tomu tak je. Jednou z nich byla i Adéla Hálková.

 

Budeš potřebovat heslo k odbavení: ‚londynjenas‘. Tak předurčila už na začátku směr naší dámské jízdy kamarádka Markéta. A Londýn náš skutečně byl, na čtyři dny námi prostoupil a jistá, malá část zůstala asi už navždy v každé z nás. Ten kousek Londýna by si měl urvat každý a je jedno, jestli vám v mysli utkví vzpomínky na kari nebo na Buckinghamský palác. Velká Británie je pravděpodobně destinací, na jejíž půdě již vaše noha spočinula. Angličtina je jedním z povinných školních předmětů (dalo by se říct, že v dnešní době její ne - znalost neomlouvá), a tak na hlavní i jiná města dělají nájezdy české školy základní i střední a znalosti vám jistě dopřejí oprášit i jiné vzdělávací instituce. Tohle město bude ale opravdu vaše až v tu chvíli, kdy jej navštívíte s vlastními ideami, jak naložit s tím, co vám Londýn nabízí. Důležité je zvolit správný čas, který předurčuje správná, tedy dobrá nálada, ideální je navštívit město s naditou peněženkou nebo kreditní kartou (platit s ní zde můžete opravdu všude, jedinými místy, kde bude zapotřebí šustících bankovek, jsou tržiště), a pokud si zvládnete zařídit doprovod v podobě atraktivního muže, máte můj velký obdiv. Levné letenky pak nabízejí například společnosti Wizz Air nebo EasyJet, nečekejte od nich zázraky, nejvýhodnější letenky můžete sledovat také na com. Z vlastní zkušenosti doporučuji velmi pečlivě přeměřit zavazadlo, s nímž budete cestovat na palubě, suma za odbavení na letišti se pak většinou rovná ceně samotné letenky. Pokud nemůžete složit hlavu u známých, jistě vám pomůže přítel nás všech Booking.com, který nabízí nejrůznější typy ubytování. Velmi populární je také tzv. sharování bytů, systém je jednoduchý – někdo půjčí váš byt či pokoj vám a vy to samé poskytnete na oplátku jemu. Lámat hlavu si nemusíte ani s výběrem peněz – v Británii je opravdu zcela běžné, že si i čaj platíte kreditní kartou, výběr z bankomatu má pak každá banka zpoplatněný jinou částkou (informujte se u té vaší předem).    

 

NEZNAJÍ HRANICE – LONDÝNSKÉ ŽRANICE   

Byl by hřích nezačít pobyt v Londýně pravou anglickou snídaní (6), nebo spíše brunchem (zasytí vás totiž na celý den!), která sestává z vejce, rajčat, hub, slaniny, párečků, fazolek a chleba s máslem. U těch lepších čekejte i black puding (krvavé jelito). My jsme na ni zašly do stylové Bishopsgate Kitchen na 4 Brushfield Street, ale na anglickou snídani narazíte na dalších asi tak tisíci místech. Pokud ne - jste příznivci obtěžkávání žaludku hned zkraje dne, doporučuji vám jednu z variací míchaných vajíček s uzeným lososem, pěkně posazenou na domácím pečivu. Velmi často zde narazíte také na skvělá vejce Benedikt s holandskou omáčkou. A přecházíme k praktičtější stránce věci – počítejte s tím, že každý špás něco stojí, a v Anglii to platí dvojnásob. Anglické snídaně se stejně jako ostatní průměrné jídlo (myšleno cenově) pohybují od 7 do 11 liber, tedy od 230 Kč až po necelých 400 Kč. Krvácet budete i při platbě hromadné dopravy, ale o špatných věcech až později. Londýn je městem nepřeberných chutí a vůní, my jsme, to však záleží na vašich chuťových pohárcích a gastronomických tužbách, objevovaly především kuchyni asijskou, jež je zde velmi dostupná, a to jak cenově, tak v rámci prostoru – asijské restaurace jsou na každém kroku. A protože: „Co udělají dva Britové, když se potkají na chodníku? – Vytvoří frontu.“ Na všechno dobré si v Londýně budete muset počkat. Představa, že se v sobotu večer spontánně najíte ve chvíli, kdy hlad zavelí, je velmi naivní. Poté, co si vystojíte frontu na rezervaci – když budete mít štěstí, vaše místo bude k mání přibližně za hodinu – si tu samou frontu protrpíte i na vaše již rezervované místo. Ale bude to stát za to! My jsme navštívily například vietnamskou Cây Tre (Caytresoho.co.uk) v městské části Soho. Ke stolu nás usadila česky mluvící Vietnamka a doporučila ryby, nudle i hovězí. Pokud chcete zažít něco opravdu stylového v průběhu 30 minut, zajděte si do rozkvetlého londýnského pubu, kde se podává thajská domácí kuchyně! The Churchill Arms na Kensington Church Street vás v cestě za poznáním zdržovat nebude, skvěle se zde najíte, krmě je na stole za 5 minut, pozor, za stejnou dobu se po jídle budete muset zvednout a uvolnit jej dalším strávníkům (Churchillarmskensington.co.uk).  

Ochutnat jsme chtěly také něco z londýnské klasiky, tu první sem přivál vítr z Ameriky. Už i v Čechách dělají výtečné burgery, v Londýně jsou chutě zase o malinko jiné a exotičtější. V Gourmet Burger Kitchen na Baker Street (Gbk.co.uk) nás okouzlilo hovězí s avokádem a slaninou. Se zármutkem jsme ale zjistily, že pryč jsou časy, kdy byste si co pět minut mohli umastit pusu od pouličních Fish&Chips! Na ty si už holt budete muset zajít do restaurace. S výhledem na jezero a racky jsme si opravdové anglické klasiky užily v Hyde Parku. V krásné Serpentine Bar&Kitchen dělají vskutku lahodnou rybu s hranolky doplněnou hrachovou kaší (2), ale také skvělé full english breakfast. Teď se vám asi bude malinko zdát, že jsme se Londýnem projedly, a máte pravdu! Další místa, kde se skvěle najíte na stojáka, jsou tržiště – vyberte peníze předem a vydejte se do enormního Borough Market (Boroughmarket.org.uk) nebo do menšího Greenwich Market (Greenwichmarketlondon.com). Za naprosto úžasnými francouzskými Crêpe, lepší jsem nejedla nikde ve Francii, jsme si zase zajely na Hampstead High Street. Pokud budete i vy chtít objevit kus labužnické Francie, budete mě po cestě pravděpodobně proklínat, je to trochu z ruky. Ale kdo by se byl nadál toho, že se o tom nenápadném karavanu, v němž ony sladké i slané harmonie rozehrává francouzský pár s nevalnou angličtinou, budou tradovat zvěsti i na nejvýznamnějších trip navigátorech. O té s čokoládou, banány a oříšky, ale i o té se sýrem se vám bude každý den v Londýně zdát. V tomto městě je také jeden nepřehlédnutelný fakt, týkající se gastronomie – ovládá ji blonďatý taťka čtyř dětí, sympatický Jamie Oliver. A ten není, co se stravovacích návyků týče, nijak skromný – Jamie totiž expanduje do všech chuťových odvětví – a tak můžete ve specializovaných restauracích či fast foodech ochutnat Oliverův hot dog (1) nebo Jamieho Itálii. Noticka pro všechny milované alkoholiky – pivo, 0, 4 litru, zde stojí od 130 Kč a výš.    

 

 

Kategorie: