Zázračné PERLY

Milovala je Coco Chanel, Marilyn Monroe či Grace Kelly. Směle se vyrovnají diamantům a dodnes patří mezi nejvzácnější a nejluxusnější šperky. Způsob, jakým perly vznikají, přitom zase tak vznešený není.

Text: Zdenka Tomis, Foto: Shutterstock

 

Perly se totiž tvoří uvnitř schránky živé ústřice. Prapůvodně to bylo tak, že se do ústřice vlastně omylem dostala nějaká nečistota, nejčastěji zrnko písku, kterému se organismus ústřice přirozeně brání tím, že začne automaticky vylučovat perleťovou hmotu, do níž cizí tělísko postupně obaluje. Může ho obalovat rok, ale klidně i několik let. Záměrem ústřice samozřejmě není vytvořit úhlednou kuličku, ale zachránit si život, proto se jen málokdy v přírodě stane, že vznikne pravidelná, pěkně kulatá perla, kterou známe například z poslední kolekce šperků značky Tiffany&Co., která vznikla speciálně pro film Velký Gatsby. 

 

Když člověk ovládne přírodu

Taková přírodní pravidelná perla je absolutní vzácnost, proto si asi dovedete představit její obrovskou cenu. Za to, že se dnes perlami mohou zdobit ženy po celém světě, a ne jenom pár vyvolených, může především japonský vizionář Kokichi Mikimoto. Byl to právě on, kdo se jako první na světě rozhodl, že přijde na způsob, jak by mohl perly uměle pěstovat, aby pak perlových šperků mohlo být víc, byly cenově dostupnější, a přitom stejně krásné – možná ještě krásnější. Trvalo mu spoustu let, než vymyslel tu nejlepší metodu, jak tělísko do ústřice akoya, která produkuje ty nejkvalitnější perly na světě, uměle vložit a přitom ji nepoškodit. Zasvětil perlám celý svůj život, spousta lidí ho alespoň zpočátku měla za blázna. A nikdo kromě jeho manželky Ume jeho vizím nevěřil. V roce 1893 se ale jeho sen stal skutečností – v Mikimotově perlorodce se zrodila první perla vytvořená člověkem, nikoli jen čistým zásahem přírody. Mikimoto se s perlorodkami naučil zacházet, jeho perly byly čím dál krásnější a jejich tvary pravidelnější. V roce 1927 dokonce uchvátily i věhlasného vynálezce Thomase Alvu Edisona, s nímž se Mikimoto setkal v New Yorku. Edison si myslel, že jsou na světě dvě věci, které se nedají vyrobit v laboratoři – diamanty a perly. Mikimoto mu ale jednu z těchto iluzí vzal a Edison byl naprosto okouzlen. Stejně tak Coco Chanel, jež zavedla trend několikařadého perlového náhrdelníku, který dodnes nosí celý svět. Japonské perly jsou tak díky Mikimotovi dodnes považovány za nejkrásnější na světě, jsou uznávané podobně jako diamanty, a to i přesto, že vznikly lidskou zásluhou, nikoli jen vinou přírody. Velký podíl na tom má především jeho precizní přístup a smysl pro detail. Jeho značka, která letos slaví stodvacáté výročí, dodnes pro výrobu svých šperků používá jen pouhá dvě procenta z celkové roční úrody perel – zbylých osmadevadesát procent zkrátka není tak kvalitních. Mikimoto má dokonce u pobřeží Japonska, právě tam, kde kdysi vypěstoval svou první perlu, svůj stejnojmenný ostrov. Najdete tu i muzeum, mapující jeho celoživotní dílo.

 

Odshora dolů: Perlová farma, Mikimoto, perlová zátoka Ago Bay.

 

 

Kategorie: