STOP umělým sladidlům!

Důvěřuj, ale prověřuj! V případě složení potravin a nápojů platí toto pořekadlo dvojnásob. I když vás prodejci třeba lákají na přírodní složky či absenci umělých barviv a ‚éček‘, realita nakonec může být úplně jiná. Nenechte se oklamat!

Poslední dobou se s nálepkami na potravinách zaručujícími kvalitní a zdravé složení roztrhl pytel. Žít zdravě je zkrátka v kurzu. Mějte se však na pozoru. Podobné výkřiky bývají často jen rafinovanými marketingovými triky. To, že obal výrobku ‚garantuje‘, že je bez chemických barviv či konzervantů, ještě neznamená, že neobsahuje žádná syntetická sladidla a naopak. Jak je to možné? I když výrobci musí dodržovat avizované složení, mnohdy si hrají se slovíčky a obrázky. Přírodních složek pak v produktu, který na ně obalem láká, může být tak málo, že to nestojí za řeč. A zbytek je už chemie. Někdy nás zaujme etiketa s čerstvým ovocem, ale ve výpisu použitých surovin po něm nenajdeme ani stopu. Ač je obal mocným vábidlem, neměli bychom mu propadat na první dobrou! Raději se soustřeďme na složení. Zkrátka: Dvakrát čti, jednou plať! 

 

Rub a líc umělých sladidel

Proč bychom se jim vlastně měli vyhýbat? Mají přece nižší kalorickou hodnotu než bílý cukr! To je pravda, jenže také způsobují řadu zdravotních komplikací, jako astma, alergie či vyrážky, a mohou být i karcinogenní. Dle některých výzkumů zhoršují činnost štítné žlázy či se můžou spolupodílet na vzniku mozkových nádorů, přesto obchodování s nimi má stále zelenou. Jak to? Řada studií si zkrátka protiřečí a jednoznačné důkazy zatím nejsou.

 

Když se řekne ‚light‘

Pod výrobky s tímto označením se většinou ukrývá náhražkové sladidlo aspartam. I když je jeho sladivost 200x vyšší než u cukru, nese s sebou zdravotní rizika. Rozkládá se v těle na toxický methanol, který je nebezpečný pro děti i těhotné a kojící ženy. Vyšší množství aspartamu může u citlivých lidí navodit bolesti hlavy, žaludeční problémy nebo vyrážky. U dětí dokonce vyvolává poruchy chování! Kola light by se tak v dětském jídelníčku objevovat rozhodně neměla!

 

Méně kalorií, nižší hmotnost?

Ani to v případě syntetických sladidel stoprocentně neplatí. Proč? Lidský organismus se totiž umělým sladidlům nedokáže přizpůsobit, reaguje jen na sladkou chuť. To je pro něj znamení, že je na cestě vysoká porce energie, jenže ta se ve výsledku nedostaví, tělu chybí skutečný cukr, a tak si ho žádá v jiné potravině. Vaše chuť na sladké se tím v konečné fázi zvýší. (V Americe tak vlivem zvýšené konzumace umělých sladidel od roku 1980 stoupla i křivka znázorňující obezitu populace). Dá se říci, že jde o začarovaný kruh.

 

Zdravá alternativa? Stévie

Existuje vůbec způsob, jak sladit zdravě? Řešením může být stévie - tropická rostlina, která má vysokou sladivost bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Pokud tedy holdujete zdravému životnímu stylu, nejspíš jste se s ní už setkali. Nejenže je nekalorická, nezpůsobuje vznik zubního kazu, ale nadto je i léčivá.

Napadá vás, jak je možné, že se výrobci výhod této byliny ještě nechytili? Ve skutečnosti jejich pozornosti neušla už dávno, jenže se jejího zpracování chopili opět trochu jiným způsobem, než bychom očekávali. I v tomto případě se jedná spíše o marketingový trik. I když někteří už na stévii na etiketách lákají, její množství je v produktu zanedbatelné. Pokud tipujete, že blokujícím prvkem je v tomto případě cena, nemýlíte se. Technologické zpracování rostliny je skutečně mnohem dražší, než je tomu u laciných syntetických náhražek. A co si budeme povídat, peníze a nižší výrobní náklady bohužel stále patří k hlavní motivaci všech účastníků trhu. 

Foto: Shutterstock

 

 

Kategorie: