ZÁHADNÁ místa v ČR (2. ČÁST)

Zajímá vás tajemno? Bojíte se rádi? Vydejte se společně s námi na další dobrodružné cesty po magických strašidelných místech naší země. Výlety na některé z nich budou ale jen na vaše vlastní nebezpečí…

Text: Laura Máchová

 

Hřbitov u Velhartic: Příběh ze Svatební košile

Na první pohled vcelku nenápadný hřbitůvek nedaleko zříceniny hradu Velhartic, která je ostatně také sama o sobě velmi zajímavým cílem výletu, je místem jen pro opravdu otrlé. Říká se totiž, že je tam snad nejvíce koncentrované negativní energie u nás a dlouhodobý pobyt tam se vůbec nedoporučuje. Tvrdí se, že v jeho jihozápadní části se měl kdysi odehrát obřad černé magie, který měl oživit mrtvého. Stopy po tomto obřadu v těch místech prý zůstaly dodnes. Své o tom věděl už Karel Jaromír Erben, kterého velhartický hřbitov inspiroval pro napsání balady Svatební košile. Příběh dívky, kterou si jednou o půlnoci přijde odvést její mrtvý milý místo k oltáři na hřbitov do hrobu, se měl údajně odehrát právě na tomto hřbitově. A obličej dívky křičící hrůzou se pak otiskl na štít kostela, kde ho můžete vidět dodnes. Zvláštní skvrny právě v podobě dívčího obličeje nejdou nijak zakrýt, a to přestože kostel už prošel řadou renovací. Vždy pár dní po novém nátěru obličej na kostele znovu vystoupí.

Kde ho najdete: V Plzeňském kraji, jihovýchodně od Klatov u obce Velhartice a zříceniny stejnojmenného hradu. 

 

Kounovské kamenné řady: Důkaz existence UFO?

Když vás vaše kroky zavedou do okolí Kounova na náhorní plošinu Rovinu, budete mít nejprve jen pocit, že jste se vydali pěkně kamenitou cestou. Velmi byste se pak podivili, kdybyste měli šanci ji vidět v pohledu z výšky. Odtud je totiž zřetelné, že nejenže je tam těch kamenů několik tisícovek, ale že jsou vyskládány neuvěřitelně logicky a přesně ve čtrnácti rovnoběžných řadách, že měří několik stovek metrů a mají přesnou severojižní orientaci. Kdo je mohl sem tak umístit? A taky, jak se mu to povedlo, když se skutečně nejedná o kamínky, ale často velké balvany zaražené hluboko do země? A k čemu pak vlastně mohly sloužit? To se dosud nepodařilo zjistit, stejně tak jako jejich stáří. Spekuluje se o tom, že mohly být jakýmsi pravěkým kalendářem, nebo, což pochopí právě ti, kteří se mohou dívat na Kounovské řady z výšky, jako jakýsi navigační systém pro ‚létající talíře‘, tedy UFO. Také by mohly údajně být jakýmsi megalitickým generátorem energie pro nedaleké keltské hradiště. Ostatně, velmi zvláštní pozitivní energii tu můžete opravdu cítit a také se tam za ní sjíždějí lidé ze všech koutů země. Dva největší kameny, samostatně stojící menhiry pojmenované Pegas a Gibbon (má prý 6 tun), pak slouží pro mnohé jako jakýsi oltář či místo, kam se jezdí meditovat a pořádat tajemné obřady. Navíc se z nich prý dají zaměřit východy Slunce a Měsíce při důležitých hospodářských datech.

Kde je najdete: V Ústeckém kraji, okres Rakovník, na náhorní plošině Rovina nad Kounovem, který najdete 7 km od obce Krupá na silnici Praha –Karlovy Vary. Na nedalekém vlakovém nádraží v obci Mutějovice začíná naučná stezka, která vás po kamenných řadách povede. 

 

Kategorie: