Právničky, ekonomky a lékařky čím dál častěji propadají kouzlu mužů, kteří disponují ‚pouze‘ maturitním vysvědčením či výučním listem. Jakými úskalími musejí proplout tyto vztahy?
Text: Klára Doubková
Devětadvacetiletá Iva momentálně věnuje veškerou svou energii dokončení doktorátu z biochemie. Zatímco tráví večery nad knihami či klávesnicí svého notebooku, její přítel roznáší talíře v nedaleké pizzerii, kde pracuje jako číšník. „Nedělám si hlavu z toho, že je Michal ‚jenom‘ vyučený, zatímco já mám vysokoškolský diplom. V našem každodenním životě to nehraje nijak podstatnou roli,“ krčí rameny Iva. Podle španělského výzkumu, který nedávno proběhl v 56 zemích, nejsou Iva s Michalem žádnou výjimkou. Právě naopak, jedná se o silný trend.
Časy se mění
Vztahy, v nichž co do dosaženého vzdělání hraje prim partnerka, začínají v západních zemích převažovat. Tento vývoj jde ruku v ruce s dalšími sociálními změnami – například se stále vyšším počtem žen, jež absolvují vysokou školu. Vždyť podle Českého statistického úřadu je mezi českými ženami do věku 34 let vyšší podíl vysokoškolsky vzdělaných osob než mezi muži! Kdyby všichni sveřepě trvali na tradičnějším modelu, podle kterého ženy preferují muže se stejným nebo vyšším vzděláním, muselo by zcela logicky určité procento těchto vysokoškolaček zůstat single.
Nedůvěra okolí
Dvojice s rozdílným vzděláním musí zpravidla čelit nedůvěřivému přístupu rodiny, přátel či okolí. To platí zejména v počáteční fázi vztahu. Své zkušenosti s tím má i jednatřicetiletá právnička Sylva. Když před pěti lety svým rodičům oznámila, že se zamilovala do automechanika, musela se nejdřív vyrovnat s odmítavou reakcí svého otce, který ji už v duchu viděl s některým ze spolužáků z právnické fakulty. „Jenže ti mě na rozdíl od Filipa vůbec nepřitahovali. A tak jsem tatínkovi rozhodně oznámila, že očekávám, že bude moji volbu respektovat.“ V případě, že to se svým protějškem myslíte skutečně vážně, nenechte se rozhodit debatami na téma smysluplnosti vašeho vztahu – ať už se jedná o rozdíl ve vzdělání nebo třeba ve věku. Jen vy přece můžete vědět, co vám váš partner dává a jaké má kvality.
Falešní rádci
Příbuzní či přátelé, kteří jsou ve vleku předsudků, navíc mívají sklon posuzovat svou optikou celý vývoj vztahu a každý problém přičítat tomu nejviditelnějšímu faktoru – tedy rozdílu ve vzdělání. Realita však bývá složitější, a rady samozvaných expertů na mezilidské vztahy tak můžou napáchat víc škody než užitku. „Když naše manželství po třech letech procházelo krizí, taťka si neodpustil poznámku: „Já ti od začátku říkal, že to nemůže fungovat!“ A přitom podstata našich problémů tkvěla spíš ve váznoucí komunikaci,“ vypráví Sylva. Její vztah nakonec krizi překonal. A i když není všechno ideální, vůbec nemá pocit, že by oproti své drahé polovičce měla víc výhrad než její kamarádka, jejíž manžel má jméno ověnčené tituly zepředu i zezadu.