POHOVOR OD A DO Z

Pracovních míst je málo a těch opravdu dobrých ještě méně. Zatímco uchazečů o ně stále přibývá. Jak to tedy udělat, aby si příště u pohovoru vybrali právě vás?

Text: Zdenka Tomis

 

Moc si vážíme vašeho zájmu, ale bohužel vám musíme oznámit, že jsme na tuto pozici vybrali jiného kandidáta. Také tuto větu důvěrně znáte, protože vám přijde po každém pohovoru, který jste absolvovala? Pak pokračujte ve čtení. Následující řádky vám možná pomohou odhalit, kde děláte chybu, a kromě toho vám prozradí, jaké jsou nové techniky personalistů, abyste věděla, co vás v dnešní době u pohovoru může čekat.  

 

Pohovor přes webkameru   

Vezměme to pěkně popořadě. Na začátku všeho stojí samotné pozvání na pohovor. V dnešní době už se nemusí jednat jenom o smluvení osobní schůzky. Protože čas jsou peníze, personalisté i jejich šéfové si pečlivě vybírají, koho si pozvou fyzicky, a tak může předcházet jakýsi mezistupeň například v podobě vyplnění osobnostního dotazníku. „Ten je uchazeči o zaměstnání zaslán do e-mailové schránky prostřednictvím odkazu a je možno ho vyplnit on-line z domova. Další metodou jsou videodotazníky, kdy je zkrácený pohovor řešen prostřednictvím web kamery,“ říká HR manažer ČSOB Martin Vejplacha. Těchto nových metod se rozhodně nebojte. Naopak z nich zkuste vytěžit maximum. Poskytují vám přece možnost absolvovat pohovor z pohodlí vašeho gauče a také v době, kdy se na to cítíte, jste odpočatí a rovněž důkladně a čerstvě připravení.    

 

Důkladná příprava  

Když už vás na pohovor pozvou, nepodceňte důkladnou přípravu. Pečlivě si prostudujte webové stránky dané společnosti, přečtěte si o ní pár článků (je-li tak velká, že se o ní píše v médiích), poptejte se známých. Musíte získat jistotu, že přesně víte, čím se firma zabývá a co nabízí. Nepodceňujte ani zadání v inzerátu a zkuste si podle něj vytvořit představu, jak asi nabízená pozice ve skutečnosti vypadá, co všechno obnáší, jaká by byla vaše náplň práce. Cvičně si v duchu přehrajte, jak by asi probíhal jeden pracovní den v této společnosti. U pohovoru se vás na to dost možná budou ptát. Pro jistotu si alespoň základní informace o firmě a pozici zjistěte hned po odeslání životopisu. Může se totiž stát, že vám z firmy neohlášeně zavolají a budou chtít provést okamžitý minipohovor a třeba si vás při té příležitosti vyzkoušejí z angličtiny a podobně. Pohovory po telefonu nejsou nic neobvyklého, i když mají-li být rozsáhlejší, většinou se s vámi předem domluví, kdy budou volat, a vy tak získáte čas se připravit.   

 

Kategorie: