Pravidla milování

Myslíte, že štěstí v lásce neexistuje? Nebo, že alespoň vás nikdy nepotká? Prozradíme vám několik kroků k vašemu milostnému happy endu.

Text: Laura Máchová

 

Většina z nás touží najít lásku na celý život, ale nevěří tomu, že takový člověk skutečně je. Uznávaný německý kouč Pierre Franckh nesouhlasí. Tvrdí, že partner, který by odpovídal našim potřebám, opravdu existuje a že na něj nezřídka narazíme. Tady ale mnohdy počátek šťastného příběhu končí. Proč? „Přestože se k sobě perfektně hodíte, něco brání tomu, aby vaše přitažlivé síly mohly opravdu také působit,“ vysvětluje Pierre Franckh v knize Pravidla pro šťastnou lásku (nakl. Anag). „To ‚něco‘ jsme my sami. Protože navzdory touze po lásce děláme neuvěřitelně mnoho věcí pro to, aby k takovému vztahu v žádném případě nemohlo dojít.“ My lidé si zkrátka všechno prostě zbytečně komplikujeme. A ano, velkou roli v tom hraje naše nedůvěra, zklamání, která se nám přihodila, ať už v dětství či v průběhu našeho zrání, smutné konce lásek apod. A tak jsme si nasadili černé brýle a kvůli nim nepoznáme, že ten pravý, s kým bychom dokázali být opravdu šťastni, třeba právě sedí naproti nám v restauraci na první schůzce. Bohužel jsme mnohdy zaslepeni i tehdy, když s námi třeba už několik let žije. Co tedy je a co není skutečné štěstí a opravdová láska? A jak se k nim propracovat, jak je umět opravdu prožívat? Představíme vám zákonitosti, bez kterých se neobejdete. 

 

1. pravidlo: Sex při hledání partnera nepomáhá

My ženy produkujeme při orgasmu hormon oxytocin, který nás umí k našemu sexuálnímu partnerovi připoutat. Zkrátka, z jedné ‚nevinné‘ noci, protože jste třeba ani s tím ženáčem, flákačem, narcisem, děvkařem... (doplňte sama) víc nechtěla, se tak může snadno stát vztah nevztah, kvůli kterému si budete utrácet uplakaná své drahocenné mládí. Jen sexuální přitažlivost nestačí. Nezaručuje totiž, že s tímto člověkem budete šťastná. Je potřeba ho nejprve, než se do něčeho hlubšího pustíte (pozor, oxytocin!), poznat z více úhlů. Jistě, pokud s někým hned skončíte v posteli, klidně takový vztah vyjít může. Ale je to stejné jako skočit do vody po hlavě, aniž byste věděla, jaká tam je hloubka. Proto radíme – nejprve randěte! Povídejte si, vymýšlejte nějaké společné aktivity, hledejte, co vás spojuje a naopak. A to všechno následně dejte na misku vah.

 

2. pravidlo: Buďte k sobě čestná

I když vztah hledáte, stejně tak jako když ho máte. Abyste dosáhla trvalého štěstí, je třeba se nejprve zaměřit sama na sebe, provést tzv. vnitřní inventuru. Jak na to? Nejprve si vyčleňte dostatek času jen sama pro sebe (víkendové odpoledne). Potom si vezměte tři papíry A4 a psací potřeby. Na ně si postupně pište odpovědi na otázky: Co si ve svém vztahu přejete? Nebuďte v tom skromná, napište vše, co vás napadne, i když máte pocit, že je to sci-fi. Nespěchejte, přemýšlejte. Pokud to už máte, koukněte se na papír na pořadí vašich požadavků. Nechcete něco přehodit?

Klidně to udělejte. Teprve pak, až budete spokojená, vezměte další papír a otázku: Co jste do vztahu schopna dát? A také ochotna? Zkrátka vypište všechny své klady, které mohou sloužit k dobru vašemu vztahu a partnerovi. Opět si na to nechte dostatek času a důkladně si vše znovu pročtěte. Teprve pak vezměte do rukou oba papíry a porovnávejte. Je na nich stejný počet věcí? S největší pravděpodobností ne, protože na první list jste přece psala všechno, bez ohledu na reálné možnosti. Jenže, jsou to naše skryté touhy a nemyslíte, že to ten druhý může mít podobně? Proč mu nejste schopna dát totéž, co byste sama chtěla? Ptejte se na tyto a podobné otázky. A dovolte si ten luxus neumět na ně hned odpovědět. Prostě jenom důvěřujte tomu, že tohle jednou vědět budete...

Co ve svém vztahu máte? To je třetí otázka, určená pro ty, kteří v nějakém vztahu žijí. Napište si to a porovnejte s prvním papírem. Dostáváte od svého muže dost toho, v co doufáte nebo po čem toužíte? Pokud ne, jsou alespoň splněna ta pro vás nejdůležitější přání? A když ne, není možné, že místo nich dostáváte něco jiného, ale přesto také velmi podstatného? To je také důležité si uvědomit. Protože se velmi často stává, že z deseti věcí, které ve vztahu potřebujeme, devět máme, ale my se přesto zaměříme jen na tu jednu jedinou, která nám chybí, a máme pocit obrovského zranění. Není to tak i u vás? Co když ale zjistíte, že na posledním listu máte skutečně jen velmi málo z toho, co byste si ve vztahu skutečně přála? Pak se ptejte: Proč jste ve vztahu právě s tímto partnerem? Neznáte odpověď? Nevadí, věřte, že přijde, a ona přijde. Protože jste touto svou vnitřní inventurou otevřela něco ve vaší duši, co nyní začíná klíčit a růst. Jen to zkrátka potřebuje, stejně tak jako rostlinka, trošku času.

 

Kategorie: