Ani v těhotenství se nevyhnete KAŠLI, BOLESTI HLAVY NEBO PRŮJMU. jenže zatímco dřív stačilo vzít si pilulku a bylo po problému, teď jsou možnosti úlevy velmi omezené...
Text: Lucie Fumfálková
Foto: Shutterstock.com
Během zimy se budete stejně jako všichni ostatní potýkat s virózami a nachlazením, tentokrát však zůstanete většinou odkázána na ‚babské rady‘ a obligátní klid na lůžku. Kromě svého zdraví totiž musíte myslet i na zdraví miminka, a to by leckteré běžně prodejné léky mohly ohrozit. Určitě je ideální se vždy poradit se svým gynekologem, praktickým lékařem či alespoň lékárníkem, a to i v případě, že se chystáte dát si úplně běžnou neškodnou tabletku. Nedejte na možná osvědčené, ale laické rady svého okolí. Porada s od - borníkem vám dodá pocit klidu a ten v těhotenství potřebujete nejvíc. Co tedy užívat a čeho se vyvarovat v těhotenství?
Nachlazení
V zimě a na začátku jara to s imunitou není žádná sláva, výsledkem je často nachlazení, rýma, zvýšená teplota apod. I když to možná zní jako otřepaná rada, nejdůležitější je skutečně odpočinek a klid. Možná jste dosud byla zvyklá tyto potíže přecházet nadopovaná léky s povzbuzujícími složkami, teď však nejde jen o vás. Nejlepší bude, když si lehnete do postele, zůstanete v teple a k tomu si uděláte horký čaj (černý, zelený, ovocný, lipový, šípkový nebo heřmánkový) s citronem a medem. Vyhněte se užívání zvýšených dávek vitaminů, stačí přidat na jejich přirozeném zdroji – ovoci a zelenině. Pokud vás trápí urputný kašel, lékař vám doporučí léčbu vhodnou pro jiný stav.
Pálení žáhy
Pálení žáhy často zaženete obyčejnou špaldovou kávou, pomůže také sklenka studeného mléka nebo pastilky Rennie, které jsou vhodné i pro těhotné. Kamila nám prozradila vlastní recept: „Na pálení žáhy poměrně často trpěl táta. Měl svůj vyzkoušený trik – jednoduše spolknul s douškem vody kousek pasty na zuby. V těhotenství, kdy jsem na pálení žáhy velmi trpěla, jsem si na tenhle rodinný recept vzpomněla, a pokud jsem neměla po ruce nic jiného, pasta mi většinou pomohla...“
Bolesti zad a svalů
Pokud vás začne ‚někde pobolívat‘, snažte se neulehčovat bolavému tělu tím, že si lehnete a přestanete se hýbat. Důležité je naopak udržovat posílené všechny důležité svaly. Jakmile totiž začnete jedněm svalům ulehčovat, zákonitě tím zatížíte jiné a bolesti se nikdy nezbavíte. Snažte se za každých okolností držet tělo vzpřímené, a to při chůzi i během sezení. Jestliže vám to lékař vysloveně nezakáže, pokuste se o alespoň nějaký, hlavně pravidelný pohyb. Pokud jste na pohyb zvyklá už z dob před těhotenstvím, neměl by to pro vás být problém. Tělo bude chtít to, co mu dělá dobře, a nenechá vás zahálet. Nabídka nejrůznějších pohybových kurzů pro budoucí maminky je široká. Můžete chodit na speciální jógu, cvičení na velkých balonech, existuje také plavání pro těhotné a další. Pokud ve vašem okolí opravdu není možnost se do něčeho takového zapojit, zkuste jednoduše každý den vyrazit na pořádnou procházku. Po porodu vás to s největší pravděpodobností čeká s kočárkem, tak trénujte už během těhotenství.
Asi nejvíc se budete v těhotenství potýkat s bolestí zad. Tady je každá rada drahá, protože změna těžiště a pohybových stereotypů ani nárůst váhy zkrátka nedělá zádům dobře. Váha navíc přibývá. S pohodlnou polohou při spánku vám pomůže tzv. kojicí polštář, kolem kterého se ovinete a který vás na potřebných místech vypodloží. Pozornost věnujte i výběru bot. Ty by měly být pohodlné a odpovídající ortopedickým požadavkům na zdravou obuv. Zapomeňte tedy na jehly nebo placaté balerínky a raději si pořiďte ortopedické vložky, které vám podrží klenbu. Čas od času si dopřejte lehkou masáž, od bolestí uleví také zahřátí suchým teplem.
Bolest kloubů
Jak miminko roste a těžkne, tlačí čím dál tím víc na oblast stydké spony (chrupavčité spojení dvou stydkých kostí). Je to vlastně už příprava na porod – tělo se snaží usnadnit miminku průchod porodními cestami. Na tuto bolest vám pomůže jedině řádný odpočinek. Lékař vám pravděpodobně poradí klidový režim a zvýšený příjem vápníku, nic víc se s touto nepříjemností dělat nedá. Pobolívat vás může také v oblasti žeber a opět je to způsobeno zvětšující se dělohou, která tlačí na vnitřní orgány. Kromě již zmíněného kojicího polštáře vám pomohou rovněž cviky hlubokého dýchání.
(nejen) noční křeče
Téměř každá budoucí maminka si stěžuje na křeče v lýtkách nebo aspoň pocit ‚neklidných nohou‘. Příčinou je většinou nedostatek hořčíku ve svalech. Je tedy dobré si sem tam dát minerálku s vyšším obsahem magnézia, případně při úporných křečích požádat lékaře o předepsání tabletek. Magnézium pomůže i proti tvrdnutí břicha a předčasným stahům dělohy. Snažte se nohám pravidelně odlehčit tím, že si je dáte do zvýšené polohy.
Únava
Vyčerpání a spavost se často dostaví jako úplně první příznak těhotenství. Pomáhá-li vám káva, klidně si ji dopřejte, omezte však množství na dva šálky denně. Vhodnější je zelený čaj, který nedráždí žaludek. Skvělou vzpruhou jsou procházky na čerstvém vzduchu a pohybová aktivita. Nesnažte se však proti únavě bojovat za každou cenu. Pokud to jde, choďte spát se slepicemi, nebo si zdřímněte v průběhu dne. ♥