Recepty pro tatínka

I muž, který nikdy nevařil, dokáže stvořit dobroty, po nichž se u stolu jen zapráší. Nevěříte? podstrčte mu tyto stránky nebo rovnou celou knížku.

 

ITALSKÉ NUDLE S BOLOŇSKOU OMÁČKOU

 

Pro rodinu o 4 členech budeš potřebovat:
400 g italských těstovin tagliatelle (dlouhé ploché nudle)
40 g másla
2 lžíce extra panenského olivového oleje
1 cibuli
2 mrkve
1 řapík řapíkatého celeru
250 g zadního hovězího (nech si ho umlít u řezníka)
200 g rajčatové passaty
trochu sušeného oregana
sůl a čerstvě mletý pepř
trochu čerstvě nastrouhaného parmazánu

 

Postup:  

1. Ze všeho nejdříve si připrav všechnu zeleninu – cibuli sloupni a nakrájej na drobné kostičky. Také mrkev oloupej, podélně rozkroj a nakrájej na půlkolečka. Řapík celeru opláchni, odkroj oba konce a zbytek nakrájej na tenké plátky.  

2. Poté si vezmi pánev se širokým dnem, vhoď do ní máslo, přidej olivový olej a postav na mírný oheň. Jakmile se máslo rozpustí a s olivovým olejem splyne v jedno, přidej do pánve cibuli, mrkev i řapíkatý celer. Hned nato přidej mleté maso (které je nutno rozdrobit vidličkou nebo vařečkou, aby nezůstalo slepeno v jeden kus), sůl a pepř a na mírném ohni to všechno pěkně osmahni, až se ti maso zbarví ze všech stran do pěkného hnědého odstínu.   

3. Nyní k obsahu pánve přidej rajčatovou passatu s voňavým oreganem, vše to promíchej vařečkou a přikryj pokličkou. Oheň pod pánví ztlum na velmi mírný a můžeš se v klidu vzdálit na dobrou hodinku. Možná si říkáš, že hodina je moc, vždyť omáčka bude určitě hotová dřív. A máš pravdu, omáčka bude hotová dřív, jenže to bude omáčka, ne boloňské ragú. Boloňské ragú dělá boloňským ragú právě táhlé, pozvolné vaření na nejmírnějším ohni. Jen občas do pánve mrkni, jestli ragú nepotřebuje přilít trochu horké vody.   

4. Nějakých 15 minut před očekávaným koncem vaření si vezmi veliký hrnec a naplň jej dvěma litry vody. Postav ho na silný plamen, přikryj pokličkou a nech přijít k varu.  

5. Jakmile se voda v hrnci rozklokotá, vsyp do ní hrst soli a hned poté přidej tagliatelle. Pomocí vařečky je napěchuj do vody tak, aby nekoukaly ven, a ode dna je promíchej, aby se k němu nepřilíply. Na silném ohni, ovšem tentokrát bez pokličky, nech tagliatelle vařit 8 minut.  

6. Po osmi minutách varu vylov zkušební nudli – je-li tato při ukousnutí měkká, avšak v samotném středu lehounce natvrdlá, pak je ‚al dente‘, jak říkají Italové. A tobě nezbývá, než tagliatelle slít přes cedník, přendat je do hlubokého talíře, přelít horkým boloňským ragú a posypat parmazánem.    

 

 

Francouzské zapečené tousty

 

Pro rodinu o 4 členech budeš
potřebovat:
12 velkých plátků bílého toustového
chleba
250 g tvrdého sýra pikantní chuti
(ementál, primátor)
6 plátků šunky
kus másla
2 lžíce dijonské hořčice
250 ml tekuté smetany o obsahu
tuku 19 %
čerstvě mletý pepř
sůl

 

Postup:  

1. Ze všeho nejdříve si vezmi k ruce zapékací nádobu, do níž se vedle sebe pohodlně vejde šest plátků toustového chleba. Následně celou nádobu, tedy dno i stěny, vydatně pomaž kouskem másla.  

2. Jiným kouskem másla namaž polovinu z připravených plátků toustového chleba a hned poté je mázni trochou dijonské hořčice. Každý toust přikryj plátkem šunky a naskládej je vedle sebe do připravené zapékací nádoby. V této chvíli už můžeš rozehřát troubu na 250°C, v pozici grilování, případně pečení shora.  

3. Poté si vezmi struhadlo a nastrouhej na něm tvrdý sýr na silnější nudličky. Nastrouhaný sýr potom rozděl na dvě spravedlivé poloviny, přičemž první polovinu rovnoměrně nasyp na tousty trpělivě vyčkávající v pekáčku. Bez váhání je přiklop zbývajícími šesti plátky toustového chleba a jemně na ně přitlač svou dlaní.  

4. Téměř hotové tousty nyní přelij, opět rovnoměrně, smetanou a vydatně je osol a opepři. Štědře je posyp druhou polovinou nastrouhaného sýra a vlož do rozpálené trouby.  

5. Tousty budou hotové po nějakých 10, maximálně 15 minutách, hned jak jejich povrch chytne atraktivní zlatohnědý odstín. Croque-monsieur podávej horké, nejlépe společně s domácími hranolky a/nebo hlávkovým salátem.  

 

Kategorie: