Když se řekne chlap

Tohle u mě není chlap, zaznívá často z úst mnoha žen. Co tím ale ve skutečnosti myslí? Ona totiž definice ‚opravdového chlapa‘ není vůbec jednoznačná!

Text: Eva Finsterlová

 

Pod pojmem pořádný chlap si většina žen vybaví vysokého, statného a přírodou fyzicky štědře obdařeného muže. Tedy alespoň podle toho, co slýchám ve svém ženském okolí. Schválně se zeptejte některé ženy, jak si představuje opravdového chlapa. Pokud už dávno není čestnou členkou klubu, jakým je třeba ‚Veselý senior‘, začne popisovat, že musí být vysoký, svalnatý, ramenatý... Stručně a jasně: „Ta mužnost (rozumějte plodnost) z něj musí doslova tryskat proudem!“ jak nedávno podotkla jedna známá. A pak, že ženské pokolení je ve srovnání s vizuálně založenými muži mnohem hlubokomyslnější! Kam se poděly charakter, spolehlivost, věrnost, odvaha a spolehlivost? Copak nic z toho nedělá muže pořádným? Jak to, že nás při popisu ‚opravdového muže‘ tyto věci nenapadnou? Přiznejme si to otevřeně, dámy, při definici pořádného chlapa přemýšlíme naprosto stejně, biologicky. Přitom ale tvrdíme, jak moc chceme seriózního partnera, a reptáme, že jsou muži povrchní, nevěrní, netaktní... Prostě banda neandrtálců na druhou! Nejsou to ale náhodou ti, kteří to své chlapáctví nosí rovnou ‚na košili‘?

 

Podle čeho hodnotíme?

Mě vždy iritovalo označení, že je někdo ‚kus‘. Ne snad, že by mi to slovo přišlo pro Homo sapiens příliš pejorativní, ale spíš kvůli těm, jež má označovat. „Ta Adéla je vážně kus!“ prohodil přede mnou nedávno kolega. Dotyčná váží asi čtyřicet kilo i s veškerou bižuterií a sponkami do vlasů. Není na ní ani kousek a už vůbec ne kus žádného masa! (Mám zkrátka slovo kus s masem spojené!) A označit kostřičku potaženou kůží za ‚kus‘, to mi přijde jako nebetyčná urážka všech druhů kvalitního masa! Proč neříct, že je hezká? Ačkoliv ‚kost‘ mi pro označení žen typu modelka připadá daleko příhodnější. Abych nám ženám ale nekřivdila, přeci jen máme v něčem před muži navrch. Dokážeme při racionálním výběru přihlédnout k dlouhodobým benefitům. Muži se oproti nám striktně drží toho, aby byla jejich budoucí partnerka ‚hezká a štíhlá‘. Na tom, zda je perspektivní a nemá v hlavě průvan, jim aspoň v počátcích moc nesejde.  

 

Clooney nebo Devito?

Ženy, jsou-li prozíravé a chtějí se mít v budoucnu dobře, vědí, že „jen z krásného talíře se najíst nedá.“ A jsou to právě tyto ženy, které si pak neberou ‚George Clooneyho‘, ale ‚Dannyho DeVita‘, bez ohledu na to, jestli se jim ‚Clooney‘ dvoří. Sice je to ‚chlap‘, za kterým se otočíte, ale chytrá žena ví, že stejně tak jako opustil jiné, opustí možná i ji. To u prťavého a plešatého ‚DeVita‘ zase tolik nehrozí. Navíc miluje své děti, dobře se o ně stará a svou ženu zbožňuje. A tak vidíte krásné ženy po boku plešatých, menších protějšků, a to ani nemusí mít na čele přilepenou zlatou kreditku. Prostě jen nabízejí jistotu, jakou s ‚Clooneym‘ nikdy mít nebudou. Není jistě vyloučeno, že hezoun nemůže být skvělým a věrným manželem, ale... Je třeba počítat s tím, že nebezpečí konkurence tu bude zkrátka vždy. Moudré ženy proto vědí, že jsou muži, s nimiž se chodí (tedy spí), a muži, za které se vdáváme a rodíme jim děti. Ti nás jen zřídkakdy nechají ve štychu, a pokud jsme navíc výrazně atraktivnější, vzhlíží k nám jako ke svatým obrázkům, což nám (ruku na srdce) nedělá nijak zle. Jen je tak trochu škoda, že i pro tyto chytré ženy zůstává definice ‚pořádný či opravdový chlap‘ někde u ‚George‘ a své muže nazývají jednoduše hodnými, skvělými a úžasnými partnery.

 

Jak poznat chlapství?

A tak se tedy znovu ptám: Co je to vlastně opravdový chlap? Je to muž, se kterým se dá chlubit před kamarádkami, protože je tááák krásný? Který ví, kde u ženy najde bod G? (V kabelce to nebude...) Nebo je to muž s dostatkem sebevědomí na to, aby se vykašlal na sarkastické poznámky a zůstal doma s dětmi, když jeho žena vydělá víc? Je opravdový chlap takový, který v posilovně pěstuje svaly, či spíš ten, který je sice hubený jako lunt, ale umí se postarat o děti, když žena vážně onemocní? Buďme spravedlivé, dámy. Neupírejme ‚chlapství‘ ani mužům, ze kterých TO netryská proudem. Nazývejme muže pravými jmény a odlišujme urostlé fešáky od těch opravdových chlapů, kteří si toto slovo zaslouží mnohem víc.

 

Kategorie: