JAK SE POZNÁ PRAVÁ DÁMA

V předchozí lekci etikety dle Ladislava Špačka jsme společně skončili v restauraci u sklenky vína. Tím ale náš příběh nekončí. Co když vás v dalších dnech ten milý muž pozve na vernisáž či večírek a za týden přinese dar, který byste měla nosit?

TEXT: Adéla Hálková

 

Večeře se ubírala správným směrem. Okouzlila jste ho nejen svým zjevem, ale také příjemným a vkusným vy - stupováním, kterým dáma vaší velikosti disponuje. On byl milý a přátelský – okouzlující, dalo by se říct. Nenašla jste důvod odmítnout program následujících dní, který pro vás se zájmem připravil. A že si dal opravdu záležet! Na druhé rande, protože už malinko proniknul do vašich zájmů (a je to to jediné, do čeho jste ho nechala proniknout), vás pozval na vernisáž, o níž se domnívá, že by vás mohla zajímat. Jak milé! Možná už máte pár slavnostních otevření výstavy za sebou, možná je to vaše první natírání / lakování, ze kterého slovo vernisáž pochází. Ať už je to jakkoli, rozhodně neuškodí zopakovat si pár základních pravidel, jak se v takové situaci a společnosti chovat. Nebuďte nervózní a odložte tu tisíci stránkovou knihu o moderním umění, ona vernisáž může znamenat i slavnostní otevření budovy, butiku, zkrátka čehokoli.  

 

Vernisáže a jiné kulturní a společenské ‚masáže‘  

Pokud vám nový přítel předal či poslal pozvánku, z níž jste vyčetla stěžejní informace, nebo jestli vám poskytl veškeré potřebnosti on sám, je všechno v pořádku. Pokud je však tajemný a průběh akce si nechává jako překvapení, musíte klást nutné otázky. Tou první je bezesporu dress code, pokud je na pozvánce uveden. Většinou ale platí, že oděv na vernisáž může být méně formální, konají se totiž v různých denních hodinách, jen zřídkakdy večer. ‚Malými černými‘ nebo skvěle padnoucí košilí ale jistě nic nezkazíte! Měla byste také vědět, že vernisáže se běžně skládají ze tří částí – jednoho či více proslovů, prohlídky výstavy, budovy nebo jiného prostoru a rautu/sklenky vína, který může být doprovázen kulturním programem. A přecházíme k hlavní - mu bodu vernisáže. Při prohlídce expozice buďte zdrženlivé, ideálně jako v divadle. Nedávejte najevo své rozladění, nekritizujte nahlas a zůstaňte taktní, i když není vy - stavované zrovna ‚šálek vaší kávy‘. Podobnou událostí, jakou je vernisáž, je například křest – křest knihy, CD, ale klidně také letadla či lodě. Na křtu knihy obvykle nejdříve hovoří nakladatel, dále literární vědec nebo host (často známá osobnost, jež křtěnou věc polévá šampaňským), a nakonec i skromně autor. Pak následuje autogramiáda. Všechny křty ale končí číší vína.

 

Čaj o páté i půl šesté, Mejdany  

Posunuli jste se spolu o krok dál, znáte jeho přátele, on vaše, tak proč se nesejít na tzv. čaji o páté, který samozřejmě nemusí začínat přesně v pět. Neměl by se však protáhnout do pozdních hodin, aby nenarušil večerní plány zúčastněných, vaše i vašich přátel. Tea at five je přátelské odpolední posezení, u něhož se neřeší práce ani nijak zvlášť konfliktní témata. Můžeme hovořit o vychutnávání si čaje s úsměvem na tváři. No, a kdo nespěchá, je zvaný na mejdan! I když zní slovo mejdan vyloženě česky, pochází z turečtiny a označuje jezdecký stadion, na němž v roce 1583 sultán Murad III. pořádal oslavu na počest narození syna. U mejdanu je ale nejdůležitější jedna věc – možná to bude znít jako banalita – musíte být pozváni! A také byste měli vědět, co s sebou na danou party přinést, informujte se raději předem u pořadatele akce. Oblečení, pokud není dress code předepsán, může být zcela neformální.

 

Pojednání o darech  

Existuje mnoho životních situací, při kterých se nevyhnete darování či přebírání dárků. O darech všeobecně platí, že by měly být vybírány citlivě a měly by být přiměřené (věku, finanční situaci atd.). Nepřiměřeně velké dary mohou vyvolat rozpaky nejen u obdarovávaného, ale rovněž u ostatních gratulantů (jste-li na oslavě). No povězte, jak byste se cítila, kdybyste měla v dárkovém balíčku pro kamarádku diář a jiná kamarádka jí předala drahý parfém? U finančně náročných dárků pak nastává možnost, že se obdarovaný cítí být zavázán napříště koupit věc alespoň v stejné hodnotě, což se nemusí vždy hodit. Nezapomínejte také na to, že by se ten, jemuž chcete udělat radost, neměl cítit trapně. A to i v případě, že budete předávat dar v soukromí! Vybavte si váš výraz zadržující smích při pohledu na chlupaté, o dvě velikosti menší spodní prádlo. Dárky bychom měli předávat vždy zabalené a bez cenovky! Zapomeňte i na reklamní hrnečky, deštníky a trička, která jste dostali na firemním team buildingu...

Jestliže dostanete od přátel, kteří k vám přišli na návštěvu, alkohol dobré kvality, musíte je pohostit stejně kvalitním pitím. Jestliže vás potěšili dvanáctiletým rumem, úplně se nehodí, abyste vytáhli váš oblíbený tuzemský rum. Jedinou výjimkou je víno! Vždy myslete na to, komu dárek vybíráte. Psychicky náročné jsou dárky pro kolegy a kolegyně, ještě náročnější pro nadřízené. Panu řediteli můžete věnovat psací soupravu nebo encyklopedii vína, kolegyni například vkusný obal na počítač. Pokud se vydáte za přáteli, kteří mají děti, měli byste myslet také na ně. Na druhou stranu buďte opatrní – mnozí rodiče jsou na životosprávu svých ratolestí velmi přísní. 

 

Ženu ani květinou… 

„Toto je konec naší lásky? Proč mi dáváš bílou květinu?“ Pokud jste zastánkyní květomluvy, uvědomte si, že muž nemusí mít ani tušení, oč se jedná. Květinu koupil, protože se mu líbila. Propříště mu můžete krátce zrekapitulovat, že: Červená znamená lásku a vášeň, růžová sympatie, žlutá žárlivost, modrá věrnost, zelená naději, fialová pokoru a bílá nevinnost, ale také smrt. Třeba si jedno z klíčových slov vštípí do paměti. Od muže byste měla dostávat květiny řezané, nikoli v květináči (výjimkou by mohla být oslava nového bytu). Při předávání byste měla vy i muž stát a pamatujte, že květinu vždy předává muž ženě. 

Kategorie: