Pozitivní myšlenky i výraz naší tváře prý dokážou zázraky. Můžeme je ale ovládat, nebo ovládají ony nás? A jaký vliv mají vůbec emoce na naše tělesné reakce?
Text: Eva Finsterlová
Vytáhněte a roztáhněte koutky úst a vytáhněte obočí. Uvolněte se. Ať už se ve skutečnosti cítíte jakkoli, na jakéhokoli pozorovatele budete působit jako člověk, který právě prožívá štěstí a radost.
Je vám lépe? Pak možná tento výraz ovlivnil také to, jak se ve skutečnosti cítíte.
Hypotéza obličejové zpětné vazby
Podle ní je výraz v obličeji mnohem víc než jenom odraz emoce. Tato hypotéza věří, že ve skutečnosti spouští emoční prožitek. Již psycholog James Laird přišel s teorií, že výrazy tváře aktivují emoce procesem sebepercepce – jestliže se směju, pak musím být šťastný. Pakliže se tedy například budete při smíchu pozorovat v zrcadle, zastánci obličejové zpětné vazby vám garantují, že se budete cítit veselejší. Smích totiž nutí obličejové svaly zvyšovat průtok ochlazené krve do mozku, což má za následek, že se v něm příjemně sníží teplota. Mračení má zcela opačný efekt. Jeho vlivem se průtok krve o poznání snižuje, což mozek nepříjemně zahřívá.
Kam cestují emoce? Nejen to se dozvíte v nové L’amour!