Ženská záliba v tragice

Proč se tak rády trápíme?!

Text: Nikol Štíbrová

 

Je starým známým faktem, že většina nás žen se ráda zaplétá s bídáky. Víme, že to asi nedopadne dobře, víme, že to bude bolet. Ale stejně nás to k nim z určitého důvodu táhne. Nemějte výčitky. Naše vyžívání se v tragických situacích je zakořeněno hluboko v nás. Příroda nás vychovává pomocí štěstí a neštěstí. Určitě jste si všimly, že naše potěšení je tím silnější, čím víc jsme předtím trpěly. Tak třeba doušek vody ve vyprahlém krku je super uspokojující pocit.   

 

Řízení organismu prostřednictvím libosti a nelibosti musí usilovat hlavně o jeho zachování ve funkčním stavu. Proto bolest převáží všechno ostatní. Negativní pocity prožíváme daleko víc než jakékoliv jiné pocity. A negativní efekty se také snadněji dají vyvolat. Je lehké se v televizi dojmout nějakým srdcervoucím trhákem, ale zasmát se komedii – to už bývá těžší. Člověk našel zalíbení v tragice. Než abychom vyhledávaly štěstí, bojíme se rizika. Na titulních stranách novin mají větší písmo špatné zprávy. Ztráty nás bolí víc, než nás těší zisky. Všimly jste si toho někdy? Jsme připoutány spíš ke zkušenosti s neštěstím než ke zkušenosti požitku ze štěstí.   

 

Svou roli v navazování vztahů se záporáky hrají také naše požitky. Kolikrát jste šly na večírek, kam se vám nechtělo a nikoho jste vlastně ani neznaly? Bály jste se toho, že přijdete o nějaké vzrušení? Dobrodružství? Party byla příšerná a vy jste si po příchodu domů řekly, že příště už nikam nejdete. To určitě...   

 

Rozdíl mezi ‚chtít‘ a ‚moci‘ zná koneckonců i kuřák. Cigareta někdy chutná vážně skvěle. V některých chvílích se ale chronický kuřák za svou slabost začne nenávidět. A ačkoli se mu kouření hnusí, pro krabičku cigaret si stejně doběhne i uprostřed noci v hustém lijáku. Nejsme zvyklé rozlišovat mezi ‚chtít‘ a ‚moci‘. A jak už naznačily příklady nudícího se hosta na mejdanu a chronického kuřáka, záměna těchto dvou pohnutek může být zdrojem neštěstí.   

 

Vy toho bídáka nechcete, ale vy ho můžete mít. A ještě k tomu jako bonus dostanete všechny ty velké pocity. A přesně o to vám jde.

Kategorie: