Biokosmetika je téma, které se občas objeví v každém lifestylovém magazínu. Je pro ni místo jednou, dvakrát do roka, je to něco jako opalování nebo celulitida, prostě taková meta, kterou je třeba odškrtnout, abychom dělali všechno to, co se má. Jiný úhel pohledu je ovšem na místě.
TEXT: Andrea Mouaddab Vémolová
FOTO: Shutterstock.com
Stejně jako v životě hledáme lásku a štěstí, v jídle chuť a ve vodě osvěžení, měli bychom v kosmetice najít prostředek, který nás zkrášlí ve smyslu zdravé pokožky. Zkrášlí tak, že přirozeně voní, z přirozenosti vychází a nabídne pleti harmonii, rytmus, rovnovážné fungování, tak jak je to zdravé a následně i krásné.
Obyčejná kosmetika nabízí efekt, většinou rychlý a často i skvělý, nesžije se však s vaším tělem tak, aby ho skutečně zkrášlovala v jeho přirozeném rytmu. Je to jako vzít si na nahé tělo s oblinami a originalitami, které k němu patří, šaty, které vás stáhnou v pase, podpoří vaše ňadra a čouhají z nich luxusní nohy ve stahovacích punčocháčích na nepřirozeně vysokých podpatcích – je to krásné, umělé a dá se to vydržet jen chvilku.
Když šaty sundáte (nebo přestanete používat luxusní krém), vše se vrátí do původního stavu. To se vám ale s přírodní kosmetikou nestane, dodá vaší pleti přirozenou cestou to, co jí chybí, a pokud ji ‚sundáte‘, rovnováha v pokožce už byla nalezena a efekt trvá, stačí krásu jen živit a krmit a ona bude růst a prospívat sama, bez chemie a umělých držáčků jako květina. Na ‚škůdce‘, jako je stres či vnější vlivy, si však musíte dávat pozor tak i tak.
Co na to vaše pokožka
Kůže není jen vnějším obalem našeho těla, je to náš největší orgán. Více než polovina toho, co na kůži naneseme, se vstřebává do krevního oběhu. Tuto skutečnost lze dokonale ilustrovat na příkladu nikotinových nebo hormonálních náplastí. Z toho jasně plyne, že syntetické látky obsažené v konvenčních kosmetických přípravcích se do našeho těla vstřebávají také. Protože se syntetické látky v lidském těle přirozeně nevyskytují, náš organismus je neumí zpracovávat. Mohou se pak ukládat v tkáních nebo způsobovat různé alergické reakce. Existuje dokonce podezření, že některé z těchto látek jsou karcinogenní. Běžné kosmetické přípravky založené na chemické bázi navíc často obsahují látky zvyšující absorpci přípravků, které způsobují, že se syntetické látky dostávají do krevního oběhu ještě rychleji. Proto například to, že se vám konvenční krém vstřebá do pokožky rychleji než přírodní, je v podstatě na pováženou.
Přírodní kosmetika a biokosmetika neobsahuje syntetické chemické látky, umělá barviva, parfemaci či látky ropného původu, které nikterak neprospívají zdraví a kráse vaší pokožky. Je vyráběna pouze z přírodních látek, jako jsou rostlinné extrakty, rostlinné a esenciální oleje, květové vody apod. Tyto složky mají vedle výživy také výrazné pěsticí schopnosti. Neméně důležitou rovinou týkající se skutečně přírodní a biokosmetiky je rovněž skutečnost, že jejím používáním podporujete udržitelnost životního prostředí.
V ekologickém zemědělství se nesmí používat umělá hnojiva, herbicidní ani pesticidní postřiky, které mají negativní dopad na čistotu vody a půdy. Přírodní péče o vaši krásu tedy nechrání jen vaše zdraví, ale i křehký ekosystém.
Kde začít s přírodou pro zdraví pokožky?
Na českém trhu to bohužel není vůbec jednoduché, protože přívlastek přírodní nese kdejaká značka. Všeobecně je pak na biokosmetickém trhu trochu zmatek kvůli nejednotě certifikátů. Proto je třeba trochu pátrat a hlavně vědět!
Pokud chcete přejít na organickou péči o svou pokožku, můžete začít úplně pomalu. Nejprve si volte pleťovou kosmetiku bez těch největších škodlivin, jako jsou parabeny, konzervanty, barviva, umělá parfemace. Ty například neobsahuje francouzská luxusní značka Delarom nebo český konopný zázrak Cannaderm. Ve vlasové péči jsou pak důležité mycí složky a absence silikonů, šetrné glukózové tenzidy v některých svých šamponech používají například značky Linola a Alpecin. Novinku bez parabenů a silikonů přinesl i nedávno Timotei nebo L’Oréal. Od kosmetiky, která neobsahuje to nejhorší, pak můžete postupně vyzkoušet kosmetiku přírodní.
Nevěřte na slova výrobců a hledejte certifikát. Vodítkem vám může být certifikát NaTrue, který označuje skutečně přírodní kosmetiku. Dříve měl tento certifikát několik úrovní až po tu bio, ale nyní je sjednocen, aby nebyl tento vzkaz složitý pro zákazníka.
Vyčerpávající informace naleznete na stránce www.natrue.org, zde jsou i všechny produkty, které certifikaci splnily. V českých obchodech jsou pod kontrolou NaTrue k dostání značky Primavera, Dr.Hauschka, Weleda, Logona, Sante nebo Alverde.
Rozdíl mezi přírodní a biokosmetikou je většinou pouze v podílu jejich bioingrediencí, z přírody totiž berou všechny. Certifikace NaTrue dokonce vznikla na popud těchto výrobců, protože zkrátka nechtěli klamat zákazníka obyčejnými reklamními slogany.
Pokud vám záleží na eliminaci živočišných složek v produktech, hledejte certifikát Vegan (www.vegansociety.com). Jestliže jste milovníky zvířat, svou lásku k nim můžete zúročit ve výběru produktů netestovaných na zvířatech s obligátním králíčkem ve znaku Human Cosmetics Standard nebo s hlavou králíčka s nápisem Cruelty Free.