Tak nosí se ty punčochy, nebo ne?

Ochladí se a na řadu přijdou punčochy, punčocháče, podkolenky či legíny. Ale jak se vyznat v těch nepřeberných možnostech, barvách, stylech a druzích? Navíc v každém druhém časopisu čteme v sekci módní policie, jaké to bylo zase faux pas s těmi silonkami. A my jen tápeme nad tím, proč.

Text: Alžběta Bublanová

 

Zeptali jsme se módní expertky Kláry Klempířové na to, jak to s těmi silonkami a punčochami je. Nejdříve si ale pojďme ujasnit terminologii! Punčochy jsou ty, které buď potřebují podvazky, nebo jsou samodržící, punčocháče natáhneme až k pasu. Pak máme i nespočet barev od tělových až po černé. Sami výrobci se ale shodují na tom, že výsledná barva záleží i na barvě vaší kůže, a proto je důležité dát také na svoji zkušenost s punčochami. Když si vybíráme punčochy, je potřeba věnovat pozornost také jednotkám měření tloušťky příze. Ty poznáte právě podle těch různých zkratek DEN či DTEX. Tady platí, že čím je číslo u těchto značek větší, tím jsou punčochy silnější, a tedy méně průhledné. Při výběru se dívejte také na materiál, z něhož jsou punčochy vyrobené. Tím nejklasičtějším je asi Polyamid, známý pod značkou Nylon. Je odolný vůči trhání a odření. Pak máme Elasten, ze kterého se vyrábí jemné punčochy. Praktickým materiálem je hedvábí, které má tu úžasnou vlastnost, že v zimě hřeje, v létě chladí. 

 

Nebojte se holých nohou ani teplých punčoch

Ale vraťme se nyní k tomu, co se v současné době nosí a co se považuje za tzv. módní peklo, jestli tedy na něj věříte. Takže, pokud nejste vyznavačem nějakého toho šíleného stylu, jakým je třeba EMO, nebo nejste punkerky či anarchistky, pravděpodobně vás bude zajímat, jak se do módního pekla nedostat. A proto zapomeňte na tělové silonky. „V současnosti je trend chodit naboso. A když už punčocháče, tak přiznané – výrazné, jako např. silné černé neprůhledné. Nebo barevné či vzorované,“ vysvětluje odbornice na módu Klempířová. V dnešní době je čím dál žádanější nosit teplejší punčocháče, tzv. bavlněné, které jsme nosily jako děti, ale nyní jsou v kombinaci s lycrou, aby se nevytahaly. A jsou populární i mezi slavnými ženami.

Hollywoodská hvězda Zooey Deschanel, která si zahrála například v Divokých vlnách, před časem o neprůhledných silných punčocháčích prohlásila: „Nosím je celý rok a budu je nosit, i když venku bude 100 stupňů.“ Ale to bychom nedoporučovali. Někdy ale společenská konvence zavelí a my jsme donuceny i v parných dnech na sebe navléknout punčochy. V tom případě radíme opravdu punčochy, nikoli punčocháče. „Pokud vaše práce vyžaduje formální styl odívání (manažerky, bankovní úřednice...), tak tam je nutností chodit v punčocháčích nebo v punčochách i v létě. Jejich pracoviště bývají plně klimatizovaná, takže to není problém. Na léto jsou speciální tenké punčošky o síle 7 DEN, chladivé, bez zesílené špičky,“ radí Klára Klempířová a dodává, že tenké, matné punčošky se hodí ke kostýmkům nebo sukním ve formálním stylu. Ty silné jsou ideální pro ženy, které potřebují opticky zúžit nohy. Nejlépe se hodí v kombinaci s černými botami na podpatku. 

 

Dříve jít naboso bylo nemyslitelné

Ale tyto rady jsou platné v dnešní době a zítra může být všechno jinak. Je ale pravda, že celebrity opravdu vědí, co se nosí, a trend chodit naboso dodržují, a to i když teploty klesnou tak, že nějaké ty silonky by se hodily. Před několika lety tomu bylo naopak. Podle odborníka na etiketu Ladislava Špačka vyrazit do společnosti naboso bylo nemyslitelné. A to dokonce i do páskových bot, kde bylo vhodné si vzít punčochy bez zesílené paty. „Třeba v Americe je žena bez punčoch tak trochu nahá,“ prohlásil Špaček. A měl pravdu. Před zhruba pěti lety se média zaobírala tím, jak je možné, že první dáma Spojených států chodí naboso, a řešilo se to, jestli jde o průlom nebo společenský trapas. Potom se to ale nějak ukončilo s tím, že paní Obamová má pěkné nohy a svým odvážným činem nastolila boom chodit bez punčoch, když si to můžeme dovolit. 

 

 

Trocha historie

Punčochy, i když se nám zdá, že jde o moderní vynález, mají ovšem svou hlubokou historii. První zmínka pochází ještě z 8. století před naším letopočtem, kdy řecký básník Hesiodes mluví o punčochách, jež byly ze zvířecí srsti a zahřívaly nohy. Svůj boom punčochy zažily v 17. století v Anglii, kdy se nosily ručně pletené. Nicméně, první nylonky se objevily až v roce 1939 v New Yorku. Na vynálezu nylonových punčoch se podílel i slavný český chemik Otto Wichterle. V šedesátých letech, kdy se sukně začaly zkracovat, přišly do módy punčocháče, tedy ty, které nepotřebují podvazky. Nyní se ale podvazky opět stávají součástí dámského šatníku. 

 

Na legíny pozor, nejste dítě

A na závěr si řekněme ještě něco o legínách. Ty se v poslední době rozmohly a seženeme je v různých barvách i velikostech. Jsou pohodlné, je v nich teplo a v létě se v nich nepaříme tak jako v silonkách. Ale jednu nevýhodu mají, nejsou tak elegantní a mohou být zrádné. Pokud si nevšimneme včas, že mají vytahaná kolena, faux pas je na světě. A nosit je místo kalhot? A nebo raději k sukni?„Legíny jsou pro vaši postavu lichotivější, když si je vezmete k delším svetrům, kaftanům, tunikám a šatům. A nejlépe do kozaček nebo kotníkových bot,“ odpovídá expertka Klára Klempířová.

Pokud byste rádi věděli ještě nějaké zajímavosti ze světa punčoch, nebo chcete poradit, jak se oblékat, neváhejte navštívit webovou adresu: www.modniordinace.cz.

 

Kategorie: