RUKAVICE JAKO NUTNOST!

Rukavice jsou nutností k tomu, abychom ve zdraví přežili zimu. To především. Ale to, co je spotřební, nemusí být nutně odporné. Hlavně, když rukavice mají takovou významnou minulost, kde postavení a symbolika hrají prim.

Text: Kristina KittI Nedvědová

 

Úplně první rukavice se nosily ve starověké v Persii a můžeme si je představit jako takové kožené pal - čáky. Ve středověku se rukavice staly symbolem síly nebo zařazení. Králové, církev... To byli představitelé, kteří jim vtiskli naprosto jinou symboliku než jen ochranu před zimou. Oblíbila si je i šlechta. Královna Alžběta I. rukavicím vdechla kouzlo uměleckého díla, byly vyšívané a tvořily jeden z nejvýraznějších doplňků. Až do 20. století se rukavicím vskutku dařilo, ženy díky nim mohly tančit s muži a přitom si nechat ten opravdový dotek až napotom.

 

Začátek nové éry?

Kůže, látky, hedvábí..., hlavní  materiály. Jenže pak přišlo nové  století, s ním mnoho pokrokového  a rukavice jako by se vytratil. Není to pravda úplně, zůstaly  s námi dodnes. Jenže rozhodně  už netvoří doplněk, který by náš outfit vyzdvihl někam ‚dál‘.Samozřejmě, trendy jsou trendy a jen těžko si představit, že by po Příkopech šla žena se saténovými  rukavičkami až k ramenům. Ale i přesto, že minulé století je udolalo do kategorie ‚pouze praktické‘, jsou tu trendy století jednadvacátého! A v nich se rukavice znovu vracejí do popředí!            

Stejně jako všechno ostatní, bylo povětšinou Čechům jedno, v čem  přečkají zimu. Přitom stačí vyjet  za hranice, nejlépe samozřejmě do Francie, aby člověk pochopil, jak dobře můžeme vypadat i v únoru. Jako omluvu musíme vzít v potaz, že naše zimní počasí je trochu úmorné, ale třeba v Norsku jsou na tom podstatně hůř a přitom to seveřanům poměrně sluší!  Rukavice mohou dotvořit váš styl  k dokonalosti. Minulý rok jsme  mohli vidět na pultech obchodů  koženkové rukavice v neonových barvách. Sama jedny vlastním  a mohu jedině doporučit, je to  něco, co strhne pozornost!               

Příjemnou změnou je především  to, že rukavice i v běžných storech  už vypadají kvalitně a elegantně, tudíž za ně člověk nemusí utrácet  nehorázné ceny v kožešnictví.  I když samozřejmě – ty ručně  vyrobené nám opravdu vydrží  roky! Tudíž je na naší peněžence,  jak se k tomu problému vyjádří.  Kromě kožených, koženkových  nebo rukavic vypadajících jako  kožené si můžeme dopřát i starou dobrou pletenou klasiku.  Tu rozhodně letos nezavrhujte.  Do módy se vrací styl, který  kloubí ‚čundráctví‘ s luxusem!  Jako by se člověk ocitl někdy  v 70. letech na Woodstocku!  Pletené šály, svetry a k tomu  rukavice s vyplétaným vzorem!            

Moc dobře si pamatuji, když mi  maminka upletla tyrkysové palčáky  s kočkou, nosila jsem je po Berlíně  a byla středem pozornosti. Otázky,  v jakém butiku jsem je koupila, se  množily rychlostí epidemie.  

 

Kategorie: