BRÝLE JAKO VÁŠEŇ

Každý, kdo někdy musel mhouřit oči, aby viděl tramvaj nebo aby v kině přečetl titulky, Zná ten pocit uvědomění, že nutně potřebuje brýle! Dříve to byl důvod k depresi, dnes už nemusí. Proč? Brýle vám mohou i slušet!

text: Kristina Kitti Nedvědová

 

 

První historická zmínka o korekci brýlovými čočkami se objevuje ve starých spisech z dob vlády císaře Nera, který si podle legend přikládal při zápasech před oko broušený smaragd. Vida! Už v té době nechtěl oslepnout ze slunce a možná nemít i vrásky. První větší zlom v optice vyvolal v 19. století objev Sira Benjamina Franklina, známého okukovače žen. Ten jako první spojil brýle na dálku a brýle na blízko do jedné obruby. Prý si rád početl v knize, ale zároveň rád zrakem pohladil ženskou zadnici. Až ve dvacátém století se z optiky stala ta pořádná věda! Například pro mě zůstala věčnou záhadou samozabarvovací skla Moje spolužáky, kteří tyto brýle vlastnili, jsem považovala za podivné tvory, kteří se umějí přizpůsobit jakékoliv situaci.    

Já sama brýle nosím od základní školy, ale až v dospělosti mi konečně diagnostikovali tu správnou vadu. Když mi dioptrie zesílili na tři a já stále nemohla zaostřit, konečně mi paní v optice řekla: „Vždyť vy žádné dioptrie nemáte!“ A nasadila mi na nos astigmatická skla. V tu chvíli jsem poprvé zjistila, že moje kamarádka je blondýna. Uchváceně jsem na ni zírala půl hodiny. Tak tedy jsem po dvaceti šesti letech konečně viděla. Sice jsem první dny polykala prášky na uklidnění žaludku, protože nový ostrý prostor, který se mi zjevil před očima, mě zcela rozhodil, ale brzy jsem si zvykla a nedám na své brýle dopustit. Nejsem sama, když prohledáte bulvár, můžete si všimnout, že Johnny Depp, Jennifer Aniston či Julia Roberts jsou pyšnými vlastníky brýlí. Konečně, také cenová dostupnost obrouček se vyrovnala s výškou našich platů a my si můžeme dovolit nenosit na nose něco, co nenávidíme. Brýle jsou totiž (ostatně jako vše, co považujeme za naše doplňky) všeříkající. Jací jsou lidé s tenkými obroučkami a červeným žíháním? Jací jsou pak ti, co nosí tlusté černé plasty, a nakonec – kdo jsou lidé s monstrózními kulatými obroučkami přes celý obličej? Já sama jsem zvolila obroučky s historií. V jedné optice jsem našla přesně ty brýle, které nosila Jodie Foster ve filmu Kontakt. Trochu a la Woody Allen. Trochu moc chytré, ale slušivé. Jednoduše své brýle miluji. Baví mě, že vypadám úplně jinak s nimi a bez. Mám tudíž dvě identity a jsem nadmíru spokojená.   

 

Kategorie: