Budapešť

Budapešť zahřeje vaše srdce krásným historickým centrem, vaše tělo parádním gulášem, mysl pak proslulými lázněmi a kouzelnou, dosti temperamentní atmosférou. A co víc? Do Maďarska se dostanete za kačku a za stejnou částku si to tam i užijete!

TEXT: Aneta Kuchařová

 

Pokud se rozhodnete dopravit do Budapešti autobusem či vlakem, vyjde vás cesta tam a zpět přibližně na 1000 Kč. Studenti mohou zajásat, protože na ně čekají lístky už kolem 700 Kč. Samotná cesta pak trvá asi sedm hodin, proto se připravte na brzké vstávání a do zavazadla si přibalte dobrou knížku nebo tablet s připravenými filmy. Ceny ubytování se pohybují také ve velmi příjemných částkách. Dvoulůžkový pokoj na dvě noci seženete přibližně kolem 1000 Kč. Výhodné je zamluvit si hotel hodně dopředu, kdy jsou ceny ještě mnohem nižší, a v případě nezájmu lze rezervaci bezplatně zrušit.   

Pokud jste úspěšně zvládli všechno zařizování a konečně stojíte na nádraží v Budapešti, čeká vás jedna z nejdůležitějších zkoušek celého pobytu. Musíte si koupit jízdenku na MHD. A není to tak jednoduché, pokud vezmeme v úvahu podivuhodný maďarský jazyk, jejich bankovky, které oplývají ne - zvykle velkou spoustou nul (1000 forintů je přibližně 90 Kč), a fakt, že se musíte vyznat v jejich systému hromadné dopravy. Přesto prodavačky u přepážek umí většinou obstojně anglicky, takže si vždy můžete nechat poradit. Rozhodně se však nepokoušejte tento krok obejít a jezdit vesele na černo. Dlouho byste veselí nebyli. Budapešťské podzemí se totiž doslova hemží revizory, kteří kolem vás krouží jako jestřábi připravení zaútočit. Pokud vás ani tato představa nevystrašila, doporučuji zhlédnout maďarský film (Kontroll) – poté už si koupi lístku pečlivě rozmyslíte. Příjemné však je, že budapešťské MHD nabízí zvýhodněné jízdné. Například za jízdenku na 72 hodin zaplatíte kolem 450 Kč, druhou variantou je zakoupení bločku s deseti lístky za cenu 300 Kč.   

 

BUDÍN NEBO PEŠŤ?    

Obojí! Obě části velkoměsta omílané Dunajem mají totiž co nabídnout. Centrum skýtá mnoho historických památek, restaurací, kaváren, obchodů či parků. Kuriozitou je i nespočet kovových soch, jež jsou rozprostřené po celém městě, a vybízejí tak turisty k originálním fotkám. Vystrčíte-li však jen trochu nos z centra, může vás nemile překvapit trochu zanedbaná periferie, která je sice plná žebráků, ale přitom i krásných starých budov, které však již svou starou slávu ztratily někde v letech těžkého komunismu. Duch bývalého východního bloku vám zde občas nepříjemně dýchne na šíji, nicméně pokud se zahledíte více pod povrch, objevíte naopak krásu staré rakousko-uherské monarchie a odkaz orientální Osmanské říše, která Budapešti vtiskla její jedinečnost. Co si v této metropoli tedy rozhodně nesmíte nechat ujít? Lázně! Najdete jich nespočet, ať už těch původních, které zde založili ještě Turci (např. Király či Rudas), tak mladších, jež zase lákají svým secesním vzhledem (Szécsény, Gellért). Některé lázně mívají vyhrazené dny zvlášť pro muže a zvlášť pro ženy, na to je třeba dát si pozor v případě smíšené společnosti. Pokud by se vám stalo, že byste si malým nedopatřením zapomněli plavky, nemusíte se ničeho obávat. Plavky si lze totiž v lázních také ZAPŮJČIT! Ano, čtete správně, tato kuriózní služba vás vyjde asi na 1000 forintů.     

Co se týká památek, tak byste rozhodně neměli vynechat budovu parlamentu, na který jsou Maďaři velmi pyšní. A to právem, jedná se totiž o jednu z nejstarších a největších vládních budov v Evropě. V rámci prohlídky uvidíte krásné sály zdobené zlatem, ale například i korunovační klenoty. Kromě parlamentu stojí za vidění i Hradní vrch, kde se pokocháte Budínským hradem, Matyášovým chrámem a jedinečnou vyhlídkou na pešťskou část města. Krásný je i Markétin ostrov, kde můžete navštívit hrob svaté Markéty, romantický kostelíček či malou ZOO. K prohlídce několikakilometrového ostrůvku si lze za cca 2500 forintů zapůjčit i vozítko. Dále můžete navštívit židovskou čtvrť s její největší synagogou v Evropě, Baziliku sv. Štěpána i s jeho ostatky, dlouhou a proslulou Andrássy třídu či Muzeum teroru, které zajímavým a interaktivním způsobem líčí nacistickou okupaci a komunistickou diktaturu. Za zhlédnutí, či spíše za jízdu stojí také stará část metra, která se nachází na lince M1. Budapešťské metro je nejstarší na kontinentě a jeho roztomilé stanice jako z pohádky byste si neměli nechat ujít. Večer pak rozhodně nepromarněte možnost zhlédnout Budapešť ve své osvícené kráse. Romantický pohled se nabízí například z Řetězového mostu.    

 

Noční procházka po Řetězovém mostu dodá vašemu víkendu v Budapešti tu správnou romantiku. Kdo nebyl ve vyhlášených městských lázních, jako by v této metropoli nebyl vůbec.

 

Kategorie: