Muži s minulostí

Některé ženy jsou doslova posedlé věděním. Tato urputná touha po poznání je však dosti úzkoprsá. Partnerovy bývalé lásky, milenky nebo holky na jednu noc – právě o NICH chceme všechno vědět, všechno znát. Jak takové otevírání již zaprášených skříněk ve vztazích funguje? Odhalit se, nebo zůstat v šatu přítomnosti? A co (dobrého) nám přinese pátrání ex post po jeho ex?

TEXT: Adéla Hálková

 

Jeden milý výzkum říká, že ženy žárlí především na partnerovy bývalé přítelkyně. Pánové se naopak obávají šarmantních mužů ve vašem okolí nebo těch, které byste mohla případně v budoucnu potkat. Ale vědci dál bádali a bádali, až vybádali, že to nejsou muži, kteří se rádi paktují s jejich minulými láskami, jsou to naopak dámy, co si rády přihnou sexu na ex! A právě odtud vane příčina našeho strachu. Že si my občas vzpomeneme, jak skvělé to bylo s Petrem, Radimem, Honzou a taky Lukášem, nemusí nutně znamenat, že na totéž, samozřejmě také v míře ‚občas‘, myslí naši milí. Někdy naše pátrací choutky opravdu hraničí s posedlostí. Nestačí nám totiž vědět, že má ona, říkejme jí třeba Marika, blonďaté vlasy, bígla, který se jmenuje Pejsek, a že to mezi nimi už po roce vyšumělo. V našich hlavách se hned roztáčí koloběh myšlenek a také dost nepravděpodobných, ale kýžených odpovědí. Ona má blonďaté vlasy? A má taky velká prsa? A nohy  – co nohy? A proč tomu psovi dala tak blbý jméno? Asi je sama hloupá. A nebo je tak originální a extra cool, že má psa Psa? A kde to přesně vyšumělo? Asi v posteli. Nechtěla s ním spát. Jasně. Nebo v komunikaci. Zřejmě to byla pěkná puťka a on je přitom tak společenskej! „Lidská zvědavost a představivost dokáže nabývat neuvěřitelných rozměrů, obzvlášť pokud se jedná o partnerovu minulost, jejíž součástí jsme nebyly. Jako by v ženách byla zakořeněna představa, že se ‚před námi‘ staly okolnosti, kterým musíme přijít za každou cenu na kloub. V každé z nás je špetka psychologa, který se snaží pochopit, jak je partnerovo jednání ovlivněno jeho minulostí. Hlavním tématem, a to nejenom pro ženy, je vztahová oblast. Některá přísloví říkají, jakými přáteli se obklopuješ, takový jsi, o partnerkách to podle této úvahy musí tedy platit dvojnásobně! Ženy ale příliš netrápí srovnání bývalých žen s jejich partnery, ale s nimi samotnými...“ vyjadřuje se k detektivním akcím mnohých žen psycholožka Kristýna Horká.   

 

MINULOST A ZIMNÍ SPÁNEK  

Jediní, komu se hodlám odhalit, jste vy. Okolnosti tomu tak chtěly, že tento článek musím psát na přístroji mého partnera, a zrovínka když je mimo domov! A i když není důvod žárlit, na nic a na nikoho, stejně mě složka ‚fotky 2010‘ láká stejně jako tlačítko Trench Coat Burberry ‚koupit‘! Co ale vlastně hledáme? Chceme se potěšit pěknými fotografiemi z pánské jízdy v Beskydech? Ne. Chceme najít ty, které okupovaly naše místo před námi. Nejlépe in flagranti. Chceme se utvrdit v tom, že jsme lepší, vlastně nejlepší. Že na ně můžeme v klidu zapomenout. Ale stane se tak? „V tomto případě většinou nerozhoduje rozum, ale emoce. Nejenom, že nechceme vyjít ve srovnání s ‚ex‘ jako poražené, ale nechceme si ani připustit, že partner šeptal krásná slovíčka také někomu jinému!“ vysvětluje situaci Kristýna Horká. Někdo bez obeznámení s minulostí existovat dokáže, jiný ne. Pokud patříte do složky NE, musíte si uvědomit hned několik věcí, abyste mohla dál klidně a spokojeně žít. Ale stejně to paní Horkou nechám říct: „Další přísloví praví, kdo se moc ptá, moc se dozví. Nově nabyté vědomosti nás mohou nejenom překvapit, ale vyvolat i další (ne)příjemné pocity. Někdy je lepší zaměřit se na přítomnost a minulost nechat spát.“    

 

SEX Z DOB DÁVNO MINULÝCH   

Ze všeho nejdříve si zameťte pod svýma nohama – váš partner měl pravděpodobně stejně jako vy život, s nímž byl neodmyslitelně spjatý sex. Pokud jste však neměla to štěstí a nenarazila jste na sexy panice, se kterým jste se rozhodla strávit zbytek života, i takové věci se nejen v pohádkách stávají. Jak byste se cítila vy pod palbou a tlakem, kolik mužů dolehlo na vaši matraci? A hlavně, řekla byste pravdu? Co když je ono číslo příliš vysoké a vy budete za poběhlici – dělíte třemi. Nebo je to numero tak nízké, že s ním vaše sebevědomí klesne na nulu? Stejně jako muži na tyto otázky hledáme správné odpovědi. „Petra se mě na ty zapeklité počty zeptala po velmi krátké době. Ale co říct? Zaprvé si přesnou cifru nepamatuju, to jsem ale říct nemohl. Zadruhé bych se rád vyhnul konfrontaci typu, která byla nejlepší, jak si počíná ona, jak jsem to měl rád s tou a tamtou, na tohle jste vy ženy příšerné. Prostě jsem jí oznámil, že jich pár bylo, ne moc, ne málo. Byl bych rád, kdyby mě takhle ukonejšila i ona,“ říká mi můj dobrý přítel Patrik. A pokračuje. „Další věc, na kterou téměř se 100% jistotou vždycky přijde řada: ‚A podvedl si někdy svoji holku?‘ Je mi to úplně jasný. Kdybych řekl, že ano, dost možná by si ten samý model vztáhla i na náš vztah. Ale Petra není žádná bývalka. Tady je jedinou cestou dostatečná a upřímná komunikace. Pokud vás něco zajímá, zeptejte se, ale nechte si pak důvody některých karambolů vysvětlit. Neurážejte se a nebuďte vztahovačné. Muži většinou žijí právě pro přítomnost.“ Jamile budete schopna vidět jasný rozdíl mezi minulostí a přítomností, máte vyhráno. Vše, co se o jeho minulém životě dozvíte, berte jako ukončenou událost. Každý život má své epizody, v té současné jste vy, a pokud chcete, aby právě touto váš společný příběh někdy v budoucnu skončil, nevracejte se na předchozí strany, obracejte dál.   

 

MUŽI, KTEŘÍ MLČÍ  

Ne vždy jsou muži sdílní a odhalí, nebo alespoň vybájí, kus jejich minulosti. Pokud je váš partner skoupý na slovo a nenechá vás do ní nahlédnout vůbec, má k tomu zřejmě nějaký důvod. Tím prvním může být minulost neuzavřená. V takovém případě buďte obezřetná, pokud jej minulost stále trápí, značí to, že není s rozchodem s bývalou partnerkou zcela smířen, mluvte s ním o jeho problémech. Muži se také ale mohou stydět. Neúspěch z předchozího vztahu berou jako zklamání jich samotných. Bojí se, že byste si jich nemusela tolik vážit, kdybyste věděla, že je z nějakého důvodu opustila jiná žena. Nejlepším důvodem jeho mlčení je fakt, že jej již minulost vůbec nezajímá. Žije daným okamžikem, do kterého patříte vy. Za minulostí provždy zavřel dveře. 

 

Pátráte po bývalých přítelkyních? Přebíráte se neustále jeho minulostí? Podělte se o své zážitky. Napište nám na redakce@casopislamour.cz.

 

Kategorie: