Nebudu vás lákat na romantické ostrovy z katalogů cestovních kanceláří. Pátrala jsem po ostrovech, které jsou podivné, tajemné a někdy i nebezpečné.
text: Eva Rybová
Většina lidí vyhledává romantické ostrovy, kde si užívají slunce, moře a zaslouženou dovolenou. Ale existují také destinace, které jsou úplně odlišné a nabízejí jedinečné zážitky, jež ostře kontrastují s typickou ostrovní dovolenou na pláži.
Ostrov panenek (La Isla de las Munecas)
Tak tohle je opravdu hodně strašidelné místo. Ostrov se nachází poměrně blízko Mexico City a je přeplněn panenkami, které visí ze stromů. Traduje se zde morbidní příběh: Poustevník Don Julian Santana Barrera, který přišel o celou svou rodinu, slyšel na břehu ostrova křik. Pátral po jeho původu a spatřil ve vodě holčičku, kterou se okamžitě snažil zachránit. Bohužel neměl na její záchranu dost sil. Po této tragické události začal poustevník nacházet na břehu panenky. Nejprve jednu, pak další a další. Don Julian byl pověrčivý a začal panenky věšet na stromy, tyto hračky ho měly na ostrově chránit pře duchem utonulé dívky i dalším zlem. Brzy tento jeho rituál následovali další a nyní se stal ostrov legendou, až turistickou atrakcí.
Benátský ostrov smrti
Benátky jsou turisticky oblíbené, ale málokdo ví, že k nim patří i ostrov Poveglia, který je pověstný svou temnou historií. Ostrov Poveglia je nechvalně známý tím, že v čase morové epidemie, která sužovala Evropu v 15. a 17. století, sem umisťovali všechny nakažené. Ostrov se tak stal čekárnou na smrt. Podle kronik zde zemřelo 160 tisíc lidí. Nachází se zde několik desítek masových hrobů. Z ostrova se tak stalo doslova hnijící místo. Mnoho lidí věří, že zde stále pobývají ti, co zde zemřeli. Aby toho nebylo málo, v roce 1922 zde bylo postaveno sanatorium pro duševně choré. Z pacientů se na Poveglii stali doslova lidské trosky. Neustále si prý stěžovali, že na ostrově vidí hnijící mrtvoly a slyší tajemné hlasy. Dnes je ostrov až na výjimky uzavřen. Celé místo je plné lidských ostatků, které příroda postupem času odkrývá.
Ostrov plynových masek
Skupina ostrovů nedaleko Tokia se pyšní řadou aktivních sopek a tisíci obyvatel. Součástí souostroví je i ostrov Miyake-jima, na němž se nedá dýchat. Vzduch je zaplaven jedovatými siřičitými výpary ze sopky, která se tyčí uprostřed ostrova. Žije zde okolo dvou tisíc obyvatel a jim snad jedovaté látky ani nevadí. Dokonce nad nimi drží dohled skupina vědců. Lidé zde neustále nosí plynovou masku, kterou si nasazují vždy, když zazní siréna indikující zvýšené množství škodlivin ve vzduchu.