Známe nové sýry, na kterých si pochutnáte

Český sýr italské receptury Gran Moravia zná dnes už skoro každý. Oblibu si získal díky kvalitním surovinám a ruční výrobě, která se projevuje na jeho výrazné a příjemné chuti. Dlouhozrající tvrdý sýr si vychutnáte jak samotný tak v nejrůznějších receptech, od polévek přes rizota až po sýrové suflé. Pro stále více kuchařů a gurmánů se stává nezbytnou ingrediencí a můžeme být hrdí, že stejně oblíbený je i v Itálii, kde úspěšně konkuruje těm nejlepším parmazánům.

Sýr Gran Moravia seženete v nejrůznějších podobách, přičemž jednou z posledních novinek jsou čtvercové plátky. I když jde o tvrdý sýr, plátky se nelámou a snadno je využijete při přípravě pannini, toustů nebo sendvičů. Letos byly plátky Gran Moravia oceněny odbornou porotou ve třináctém ročníku soutěže Mlékárenský výrobek roku. Ocenění se jim dostalo v kategorii Novinka roku 2015 a Přírodní sýry měkké, polotvrdé a tvrdé.

Nebyl to přitom jediný výrobek sýrárny Orrero, který si vysloužil toto ocenění. Zástupci médií v konkurenci všech 52 výrobků ocenili sýr Provolone piccante a udělili mu „Hlavní cenu médií“. Provolone patří mezi sýry typu pasta filata (z pařeného a hněteného sýrového těsta) a jeho varianta piccante je charakteristická přidáním kozího syřidla, které způsobuje pikantní chuť. Sýr se zavěšuje ke zrání na provázky v různých tvarech a jeho minimální doba zrání je 3 měsíce.

Dalším oceněným sýrem je Giuncata con le olive, která byla uvedena na trh teprve nedávno a obsadila v kategorii „Novinka roku 2015“ v sýrové řadě druhé místo. Tento čerstvý jemný sýr má měkkou a pružnou konzistenci a uchovává si chuť i barvu kvalitního čerstvého mléka. Má jemnou strukturu a patří k nejlépe stravitelným sýrům. V kombinaci s olivami si jej určitě zamilujete.

Všechny tři oceněné výrobky sýrárny Orrero lze zakoupit v řetězci prodejen La Formaggeria Gran Moravia provozovaném samotnou sýrárnou. Prodejny se nyní nacházejí v 8 městech České republiky (Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Liberec, Litovel, Olomouc, Ostrava, Praha) a nabízejí bohatý výběr sýrů a mléčných výrobků z vlastní produkce sýrárny i celé skupiny Brazzale, italské sýry a gastronomické speciality dodávané přímo od italských výrobců.

Kategorie: