POLIBKOVÉ RITUÁLY

Letmý polibek na tvář stále častěji sehrává roli neformálního pozdravu i v našich zeměpisných šířkách. Udělejte si jasno v líbací etiketě a pronikněte i do poněkud odlišných zvyků ostatních národů!

Text: Klára Doubková

Pozvolna se k vám blíží a nasazuje spiklenecký výraz, který naznačuje, že vám hodlá brzy vyklopit všechny svoje radosti a strasti. Konečně! Vaše kamarádka, kterou jste neviděla snad věčnost, právě dorazila na dlouho domlouvané rande a hodlá vás uvítat nadšenou pusou na tvář. Nebo spíš dvěma? Vy poněkud zazmatkujete, otočíte hlavou na druhou stranu, srazíte se a líbací rituál se hned v zárodku zvrtne v rozpačitý karambol. Kolikrát už jste zažila podobné líbací zmatky, ať už s kolegyní, kamarádem nebo třeba s tetičkou z pátého kolene vašeho příbuzenstva?   

 

Aritmetika polibků  

Podle průzkumu Winterfresh dnes líbání na tvář na uvítanou holduje nadpoloviční většina Čechů, přičemž velmi intimní polibek na ústa preferuje 7% a galantní prvorepublikový polibek na ruku praktikuje pouhé 1%. Co se ‚líbačky na tvář‘ týče, 36% respondentů upřednostňuje jediný polibek, zatímco čtvrtina dotázaných se líbá na obě tváře. 2% Čechů se zdraví hned třemi polibky v řadě. Nejčastěji se takto vítají ženy, které spojuje přátelské pouto, o něco méně frekventovaný je polibek mezi osobami opačného pohlaví. Dva muži se v české kotlině na pozdrav líbají zatím jen zřídka, přesto má tento fenomén mezi mladými vzrůstající trend.   

 

Kategorie: