Ať už chcete podpořit přirozenou imunitu nebo bojujete s jarní únavou, hodí se mít po ruce dostatek vitamínu C. S novinkou od české značky Liftea si ho můžete dopřát ve formě, která je pro tělo optimálně využitelná. Účinnou látku v ní na cestě zažívacím traktem chrání takzvané liposomy, tedy drobné kapénky, které tvoří polopropustný obal. Vitamín C se díky nim postupně uvolňuje a vstřebává do krve tak, aby z něj měl organismus co největší užitek.
Předností tekutého doplňku stravy Liftea Liposomální vitamín C je i vysoký obsah blahodárného céčka. V denní dávce jde o 1 000 mg. Jako bonus oceníte vitamín E, který přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. I ten najdete ve složení nového přípravku, a to rovněž v liposomální podobě. Místo polykání tablet si přitom můžete dopřát jen trochu vody, v níž rozmícháte dvě kávové lžičky přípravku s příchutí jahod.
Doplněk stravy Liftea Liposomální vitamín C můžete pořídit ve vybraných lékárnách a na www.liftea.cz. Doporučená maloobchodní cena je 479 Kč/250 ml, doporučená denní dávka pro dospělého tak vyjde na necelých 10 Kč. Více informací najdete také na www.zdravi-liftea.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.
Praktické tipy, jak účinně doplnit vitamín C z přírodních zdrojů
Kromě podpory přirozené obranyschopnosti organismu a snížení míry únavy a vyčerpání přispívá vitamín C například ke správné činnosti nervové soustavy a psychiky. Slouží také k normální tvorbě kolagenu nezbytného nejen pro mladistvý vzhled pokožky, ale i pro správnou funkci chrupavek, kostí nebo zubů. Náš organismus si však vitamíny, včetně céčka, vytvořit neumí. O doplnění se tedy musíme postarat sami.
Chcete-li ho co nejvíce získat z pestré a vyvážené stravy, vsaďte nejen na cenné přírodní zdroje, ale
také na jejich šetrnou úpravu.
Ačkoliv si většina z nás v souvislosti s vitamínem C vybaví hlavně citrusy, ještě bohatším zdrojem jsou plody šípku a rakytníku řešetlákového, které na podzim dozrávají v našich zahrádkách i volné přírodě. Ze surovin běžně dostupných v obchodech sáhněte například po kiwi a jahodách. Pokud jde o zeleninu, známým zdrojem vitamínu C je červená paprika, kromě ní se hodí také květák, kapusta, brokolice nebo třeba petrželová nať.
Vitamín C je citlivý na teplotu. Ovoce i zeleninu je proto ideální jíst zasyrova. Pokud vyžaduje tepelnou úpravu, je mnohem lepší napařování nebo chvilkové spaření než dlouhé vaření.
Vyšší množství vitamínu C v potravinách zachováte, když je ochráníte přes světlem a nenecháte je zbytečně na vzduchu. Pomeranč tak loupejte těsně před tím, než ho budete jíst. Stejně tak zeleninu krájejte bezprostředně před konzumací. Chcete-li si céčko konzumovat v tekuté formě, je lepší vylisovat si čerstvou šťávu než kupovat balené džusy. Dobrou volbou je i popíjení vody, do níž vymačkáte čerstvý citron.