CELIAKIE: MUSÍME SE JÍ BÁT?

Chronické autoimunitní onemocnění tenkého střeva trápí čím dál více lidí. Pokud se s celiakií naučíte žít, není to nic tak strašného.

Text: Eva Bernardová

Foto: Shutterstock.com

Lepek je látka obsažená ve vrchní části obilného zrna. Pokud máme celiakii, musíme ze stravy vyloučit všechny druhy obilí, které obsahují lepek, tj. pšenice, ječmen, žito, špalda a oves (ten sice lepek neobsahuje, ale může způsobit imunitní reakci). Lidský organismus neumí lepek vstřebat a pouze ho vyloučí.

 

Co je celiakie?

Jedná se o geneticky podmíněné, autoimunitní onemocnění. Trpí jí zhruba jeden ze sta jedinců. U celiakie dochází ke tvorbě protilátek proti buňkám sliznice tenkého střeva spouštěné přítomností lepku v potravě. Poškozenou sliznicí střeva proniká zvýšené množství látek, které v důsledku mohou zvyšovat riziko nádorových onemocnění. Neléčená celiakie způsobí, že klky z tenkého střeva, které nám pomáhají vstřebávat živiny, skoro vymizí. Organismus tedy trpí. Mezi typické příznaky celiakie patří bolest břicha, průje nebo naopak zácpa, únava, atopický ekzém, podvýživa, úbytek vlasů, diabetes, ale také deprese nebo neplodnost.

 

Tragédie se nekoná

I když to vypadá děsivě, nepodléhejte panice. Na celiakii sice neexistuje zatím lék, ale dá se s ní žít s pomocí dodržování bezlepkové diety. Samozřejmě celoživotně. Je potřeba také průběžně kontrolovat zdravotní stav, aby nedošlo ke komplikacím v jeho jiných oblastech. Není totiž výjimkou, že se celiakie často kombinuje s ostatními alergiemi, například a nejčastěji s alergií na laktózu, tedy na kravské mléko. Musím také zmínit, že velmi časté je i spojení celiakie s autoimunitním zánětem štítné žlázy a s diabetem prvního stupně.

 

JAK TO ZJISTÍM?

Celiakie se dá samozřejmě zjistit rozborem krve, ultrazvukem a v neposlední řadě endoskopicky. Zahájení bezlepkové diety ještě před vyšetřením je chyba. Vyšetření se totiž provádí u osob, které lepek obsahují, aby se v těle jeho působení dalo prokázat! Pořídit si můžete i jednoduchý domácí test, který vám ukáže, zda máte k celiakii sklony či nikoliv.

 

Pozor na dědičnost

Celiakie je nemoc dědičná. Pokud tedy máte dítě trpící celiakií, tak to opravdu „nechytlo“ na písku, ale od vás, jednoho z rodičů. Teď trochu ze života. Od mala jsem měla problémy se zažíváním které všichni, včetně lékařů bagatelizovali. Stejně tak mé časté ekzémy a všelijaké kožní problémy. Jak jsem již zmínila, zažívací problémy lékaři léčili pivem a suchary, tedy jinými slovy lepkem. Už jsem nevěděla jak dál. První lékař, který vše odhalil, přišel až v mých třiceti letech. Po počátečním šoku jsem došla k závěru, že my “bezlepci” jsme všichni na jedné lodi, a začala jsem studovat situaci v naší republice. Založila jsem e-shop, krerý má dnes největší výběr bezlepkového sortimentu v ČR (www.elepek.cz). Na tomto e-shopu je pouze zboží otestované v praxi na mně a mém osmiletém synovi, který po mně celiakii zdědil. Jsou chutě a jídla, která nikdy nepozná, ale on to naštěstí netuší. Pro vás, kteří tušíte, je důležité pouze jedno, držíte nejzdravější dietu v dějinách!

 

 

 

Kategorie: