DĚSIVÁ PRAVDA O HORMONECH

Přes padesát let je na trhu. Doktoři ji předepisují ženám i dívkám jak na běžícím pásu. Dává pocit svobody, volby, kdy mít dítě, a přináší milostné chvíle bez hrozby otěhotnění. A farmaceutickým firmám peníze. Řeč je o hormonální antikoncepci.

TEXT: Alžběta Bublanová

Foto: Shutterstock.com

Nechtěné těhotenství je strašákem mnoha dívek, které začnou pohlavně žít, a proto jejich kroky dříve než do náručí mladých mužů míří do gynekologických ordinací. A tam jejich rozhodnutí podpoří téměř každý doktor. Málokterý z nich ale už udělá potřebné testy, aby zamezil možným rizikům, včetně žilní trombózy, která nedávno způsobila ochrnutí mladé Francouzky. Samozřejmě, ne každé ženě, která bere hormonální antikoncepci, hrozí ucpání žil, ale uvědomělý lékař by měl u své pacientky znát její zdravotní stav, než jí předepíše jakékoli léky. Je dobré vědět, zdali má v pořádku játra nebo jestli někdo z rodiny neprodělal mozkovou příhodu či embolii plic.

 

Která dívka by si připouštěla trombózu...?

Náctileté dívky ale pochopitelně nějaká plicní embolie nezajímá. Hormonální antikoncepce má jistě řadu výhod. Kromě zabránění početí je to úprava menstruačního cyklu, slabší krvácení, zlepšení pleti či zvětšení prsou. Ale i tyto zdánlivé výhody nejsou tak růžové, jak se zdají na první pohled být. Pleť se sice zlepší, ale když v pozdějším věku antikoncepci vysadíte, pleť se vám najednou zhorší. „Už nejde o akné, se kterým si tělo v pubertě přirozeně poradí, ale dysmikrobii pleti, která je daleko hůře léčitelná. Pokožka, která byla zvyklá nahormony, je najednou nedostává,“ varuje psychogynekoložka MUDr. Helena Máslová.

 

Feromonově slepé a hluché

Jak vlastně hormonální antikoncepce funguje? Jde o umělé snížení endokrinního systému, a hladiny hormonů tak vytvářejí stav podobný ranému těhotenství. Dojde tedy například i ke zmírnění mazových žláz či poševního sekretu. Prostě tělo oblbnete prášky.

Ale nejen tělo. Zmatete tím také muže, kteří si ženy podvědomě vybírají právě kvůli plodnosti. „Výběr partnera se děje z velké části na nevědomé úrovni (to máme společné se všemi savci, kteří se párují). Dívka se dříve mohla soustředit na iracionální podprahový výběr, který se většinou odehrával při tanci. Jelikož se tanečník při valčíku většinou zpotil, měla žena dostatek feromonových a taktilních (z doteku) informací k vyhodnocení genetické kompatibility – tedy zda ji dotyčný muž vzrušuje či nikoliv. Stejně tak i muž se nechával pudově fascinovat určitými dívkami na vdávání. Ženy pod antikoncepcí, depilované a vybavené antiperspiranty jsou bohužel feromonově slepé a hluché, takže tančení valčíků pozbylo svůj smysl,“ vysvětluje doktorka Helena Máslová.

Hormonální antikoncepce, která na jednu stranu dává ženám volnost v sexuální oblasti, jim zároveň bere jejich přirozenost. Nehledě na snížení poševní sekrece či větší výskyt kandidóz, které nemusí nutně vyvolat hormonální antikoncepce, ale mohou být jejím dopadem „Hormonální antikoncepce definuje určitou pohlavní aktivitu – větší sexuální disponibilitu, celkově vyšší počet sexuálních partnerů, epidemie určitých mikrobiálních přenosných infekcí v naší populaci,“ upřesňuje doktorka Máslová.

 

Abych neměla akné a malá prsa

Ale abychom tento druh antikoncepce jen neodsuzovali, má určitě své plusy a na tvrzení, že díky ní můžete předejít rakovině děložního čípku, je kus pravdy. Ale je dobré vědět všechna pro a proti. V současné době se totiž z hormonální antikoncepce stal trend a bezesporu obrovský zisk pro farmaceutické firmy. Dívky začínají brát pilulky dokonce ne kvůli prvotní funkci, ale kvůli sekundárním výhodám, jako je právě zlepšení pleti, zvětšení prsů či upravení menstruačního cyklu. A tady nastává problém. Protože v době dospívání nemají dívky menstruační cyklus ještě dozrálý, právě kvůli pilulkám jim nedozraje, protože krvácení během užívání hormonální antikoncepce není menstruační krvácení.

 

Od patnácti bereme antikoncepci, ve třiceti se léčíme z neplodnosti

Pokud dívka bere hormonální antikoncepci od svých patnácti do třiceti, je pravděpodobné, že po jejím vysazení bude mít problém s početím. „Je na každém z nás, aby si zodpověděl otázku, zda společnost, kde je polovina žen v reprodukčním věku převedena do umělé neplodnosti a kde se zároveň tak velké množství žen léčí pro neplodnost, má zdravé reprodukční chování a zda tyto dva jevy spolu souvisí. Množství neplodných párů přímo kopíruje demograficky odbyt hormonální antikoncepce – v obojím Česká republika vysoce převyšuje průměr EU,“ uzavírá Máslová.

 

V klidu, beru prášky

A ještě jedna věc. Mužská hormonální antikoncepce se nevyrábí. Ne z důvodu, že by to nešlo, ale proto, že by se neujala na trhu. Nikdo by ji nekupoval. Proč zdravé dívky do sebe cpou v pravidelnou denní dobu umělé hormony? Je to sice jejich svoboda, ale není to zároveň pro ně trochu ponižující, když je v sázce jejich zdraví? Aby to měli pánové lehčí? ♥

 

Kategorie: