CO NA VÁS PROZRADÍ KREV

Znáte svou krevní skupinu? A víte, že kromě náchylnosti k určitým chorobám předurčuje i rysy vaší osobnosti? Podle některých teorií spolehlivěji než astrologické znamení.

Text: Vanda Ptáčková

Rozlišování povahy podle krevních skupin je doma v Japonsku, kde se tato problematika rozhodně nebere na lehkou váhu. Lidé si tu podle krevních skupin nejen sestavují jídelníček, ale i hledají partnery pro život nebo pracovní síly do firmy. Stejně jako u nás letí horoskopy podle znamení zvěrokruhu, Japonci si v novinách čtou předpovědi pro áčko, béčko, nulku a ábéčko, pro svou krevní skupinu zde koupíte speciální potraviny, kosmetiku nebo kondomy.

Není tedy žádné překvapení, že nejvíce výzkumů týkajících se typologie krevních skupin pochází právě z Japonska. První s teorií přišel už ve 20. letech minulého století uznávaný vědec Takeji Furukawa a způsobil s ní stejný poprask jako v Evropě Freud se svou psychoanalýzou.

U nás je situace úplně jiná. Stále se tu najde dost lidí, kteří svoji krevní skupinu ani neznají a jejím zjišťováním se začnou zabývat, až když se rozhodnou darovat krev nebo potřebují transfúzi. Jakýs takýs význam má typologie krevních skupin ve výživovém poradenství, i když ani tam si mezi Čechy nezískala velký kredit. Charakteristiky jednotlivých skupin je pochopitelně třeba brát s rezervou, vždyť jak by bylo možné vměstnat nekonečnou lidskou rozmanitost do čtyř škatulek? Na druhou stranu, každé hledání sebe sama je zábavné a leckdy se o sobě (a o svých blízkých) opravdu dozvíme něco nového. Takže, kam patříte vy? 

 

Krevní skupina 0 – vůdce

Je ze všech nejstarší a vládla v dobách, kdy člověk trávil život v neustálém pohybu, potravu získával lovem a sběrem bobulí a svět pro něj znamenal jedno velké nebezpečné bojiště. I dnes je ‚nulka‘ světově nejrozšířenější, přestože u nás jí patří až druhé místo.

Charakteristika nositele ‚nulky‘ je odvozena od představy pradávného lovce a bojovníka. Je aktivní a jde si tvrdě za svým, klidně i za použití násilí. Není pro něj jednoduché se podřídit, ale když si získáte jeho oddanost, máte v něm věrného spojence. Ve vztahu s tímhle ‚válečníkem‘ si asi užijete svoje. Není nijak zvlášť nakloněn kompromisu a většinu věcí si udělá po svém, aniž by se ptal na váš názor. Flirtovat s jinými radši vůbec nezkoušejte! Na druhé straně se s ‚nulkou‘ nemusíte bát stereotypu. Stále vás bude zasypávat nápady a zažijete s ním adrenalin i dobrodružství, navíc nedovolí, aby se na vás někdo jen křivě podíval. Zkrátka macho se všemi výhodami i nevýhodami. 

 

Krevní skupina A – rodinný typ

Původ této skupiny leží někde v mladší době kamenné, kdy se rozšířilo zemědělství a lidský organismus si byl nucen zvyknout na jiný způsob životního stylu. Místo lovu se hlavní obživou stalo pěstování plodin a chov zvířat, styl života se změnil z kočovného na usedlý. ‚Áčko‘ je v české populaci ze všech typů nejčastější, spadá do něj více než 40 procent obyvatel. Typický představitel této skupiny si potrpí na řád a pravidla, rád s ostatními vychází po dobrém a nechybí mu trpělivost. Jste ve vztahu s ‚áčkem‘? Můžete si gratulovat, protože je to ideální partner, který nehledá dobrodružství jinde, nebojí se zodpovědnosti a není sobecký. V posteli vás sice nebude každý den překvapovat novými nápady a hračkami, nikdy však nebude bezohledný k vašim potřebám. No, nebylo by krásné, kdyby se těmito vlastnostmi opravdu pyšnilo celých 40 procent českých mužů? 

Kategorie: