Tento nadpis jsem si vypůjčila od Prof. Jiřího Patočky a pedagožky Prof. Anny Strunecké, autorů stejnojmenné knihy. Po jejím přečtení a prostudování dalších pramenů potřebných k napsání tohoto článku se mi před regálem s potravinami v supermarketu začalo chtít plakat.
Text: Adéla Hálková
Nejsem jednou z těch, kteří by stáli s transparenty před obchodním domem, nechci si mazat obličej už navždy jen medem, tělo po domácku vyrobenou měsíčkovou mastí (mimochodem, ta je vážně skvělá!), nebudu si hnojit rostlinky v truhlících ‚vlastními zdroji‘, stejně tak se nebudu jako v nejmenované kampani balit nahá, potřísněná rudou barvou, do igelitu, abych simulovala zabité a pro následné zákazníky vakuované zvíře. Jsem konzumní a komerčně smýšlející člověk – žel i mně před jistou dobou došlo, že situace, která se týká nejen potravin, ale vůbec počínání si naší moderní společnosti, je skutečně alarmující. Tento článek si nijak neklade za cíl býti vyčerpávajícím, měl by vás však (snad) v této uspěchané době na chvíli zastavit, vlastně ne, měl by vás vybičovat k běhu – do knihkupectví, a až si odtud ponesete knihu s modrým podkladem na obálce domů, stavte se v obchodě, kde prodávají věc pro zdraví, tělesnou a psychickou pohodu vůbec nejdůležitější – lupu na čtení potravinových a jiných etiket!
Evičko, dej mi kousnout ‚éčka‘
Potravinářská aditiva, tedy přídavky, se označují kódem, který se skládá z písmene E a trojmístného čísla – odtud tedy název éčka. A právě éčka jsou posledních pár let nejskloňovanějším písmenem abecedy. Jsou skoro všude, ale především tam, kde by tak úplně být neměly. Jako zlatá rybka mají éčka za úkol splnit výrobcům potravin tři přání – prodloužit trvanlivost, změnit vzhled nebo dokonce ovlivnit chuť. Nechci ale škodlivým literám jen škodit – některá mají pro naše tělo blahodárný účinek, třeba vitaminy nebo betakaroteny. Ale vraťme se zpět k haně – barviva! Na barevné cukrovinky lákáme mnohdy ty nejmenší, ale u většiny umělých barviv bychom měli být více než obezřetní – mohou způsobovat rakovinu a jsou neurotická. Umělá barviva se také dávají tam, kde se dříve barvilo přírodními látkami nebo vůbec! Barví se pečivo, sýry i uzeniny. Jedním z barviv je tzv. košelina, která se přidává do uzenin, a je to opravdová lahoda. Má někdo chuť na lovečák? Jedná se totiž o rozmačkané oplodněné samičky hmyzu vypadající jako ploštice. Barviva mohou být podle některých odborníků také jednou z příčin autismu. V přírodě však existuje celá řada barviček, které by tomu, co jíme, jen prospěly – oranžový betakaroten v mrkvi, zelený chlorofyl ve špenátu nebo červené barvivo z řepy. Nenechme si dělat ze stravy kraslice – Velikonoce nám bohatě stačí jednou za rok!
Život je sladký – tak to pěkně děkujeme!
Cukr byl kvůli obezitě vyhlášen nepřítelem číslo 1, a tak chemici dumali, jakou adekvátní náhradu by asi tak stvořili. Umělá sladidla nemají ani kalorii! Stačí si jen vybrat: Co říkáte – sacharin, který může způsobovat rakovinu močového měchýře, nebo aspartam, po kterém se dává do pohybu cukrovka? Aspartam byl dokonce původně vyvinut jako bojová látka – měl ovlivňovat myšlení nepřítele na bojišti. Jenže... Tato látka se bohužel vyskytuje ve více než 6000 druzích potravin, takže se jí jen stěží vyhnete. A proč nám výrobci do pokrmů cpou umělá sladidla? Cukr je výrazně dražší!
Mikroorganismy v potravinách umělá sladidla nerada, proto ty jimi napěchované déle vydrží. Ze špatné cesty, na kterou jsme se dali, by nás mohla svést na tu správnou rostlina jménem stévie. Je totiž třikrát sladší, bez kalorií a bez vedlejších účinků.
Je libo trochu parabenu na tváře, trochu ftalátu na nehty?
Pleť zrcadlí celkový stav organismu. Nedostatek spánku, krčení čela, ale také nejrůznější grimasy zanechávají stopy na naší pokožce, proto se o ni starají muži a ženy v každém věku. Kosmetických výrobků je na trhu celá škála, ale víme, co si skutečně mažeme na obličej či tělo a navíc čím mažeme naše mláďata? Nepodléhejme reklamním kampaním výrobců a prodejců, ti k nám domů následně napáchané škody zažehnat nepřijdou. Je spolehlivě prokázáno, že šedesát procent toho, co si na kůži aplikujeme, se nám vstřebává do těla. Položte si také zcela jednoduchou otázku – snědli byste to, co si mažete na obličej? Číslo 1371 představuje počet látek, které se nesmějí v kosmetických prostředcích vyskytovat.
V USA, jak se píše v knize Doba jedová, je na trhu asi 13 000 kosmetických produktů, z nichž plných 99 procent obsahuje přinejmenším jednu nebo více škodlivých látek. Parabeny jsou v kosmetice celkem běžné, používají se především pro konzervaci kosmetických prostředků. Bohužel představují riziko alergií a jiných zdravotních problémů. Hledejte proto raději přípravky bez parabenů! V antiperspirantech, deodorantech, lacích na nehty, šamponech a parfémech můžete objevit také zakázané ftaláty. Na etiketách by měly být označeny jako DBP (di-nbutylftalát) a DEP (dietylftalát). Přímým kontaktem se sliznicemi se přenášejí rovnou do krve, to může nastat také u různých gelových erotických pomůcek – snižují plodnost žen i mužů! Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES), poměrně obvyklá součást šamponů či zubních past, prokazatelně dráždí kůži. Nebezpečná návyková látka, která způsobuje mimo jiné poškození jater a ledvin – toluene, se vyskytuje v barvách na vlasy, ve voňavkách nebo v přípravcích pro ošetření nehtů. V bělených tamponech, vložkách i ubrouscích se zase vyskytuje dioxane, který snadno prostupuje kůží a způsobuje poruchy imunity a plodnosti. A pozor na jedovaté líbání! V Americe zjistili, že 61 procent rtěnek obsahuje stopy olova. A takto bych mohla pokračovat a pokračovat – možná, že nakonec zůstanu u toho medu!
Dá se s tím vůbec něco dělat?
I když se může zdát, že bojujeme s větrnými mlýny, i jako jedinci máme sílu! Nebuďme zticha! Odmítejme kupovat přípravky napěchované škodlivými látkami – a že jich je kolem nás mnohem více, než bylo výše zmíněno. Podporujme malé podnikatele, kteří se snaží svoji práci dělat poctivě, alespoň co se gastronomie týče. Snad náš nezájem o nekvalitní věci vzbudí ve výrobcích zájem něco změnit. A v sobotu na farmářských trzích na shledanou!