MASOŽRAVKA, nebo milovník banánů?

Všichni se zdají být v poslední době experti na zdravý styl života. Je občas těžké se v roji názorů neztratit. Já sama ráda pročítám lifestylová fóra, nakupuji bio produkty, hltám videa o fitnessu a zdravé výživě.

Dieta: Tereza Degroff

 

Nedávno vyvolala velký rozruch v médiích jedna mladá těhotná Australanka, co spořádá až dvacet banánů denně. Je už tři roky syrová veganka a nehodlala svůj životní styl změnit v těhotenství. Její miminko se narodilo před pár týdny, chlapeček je zdravý jako buk a stejně tak Loni Jane. Loni Jane je jedna ze zastánců takzvaného 80/10/10 stylu. 80% sacharidů denně, 10% proteinu a 10% tuků. Samozřejmě ne, že byste si na lupínek špenátu mazali škvarky a zakusovali to šunčičkou. Budete se divit, ale tuk lze najít v ovoci a zelenině. Např. jedno avokádo má 21 g tuků. Tři avokáda mají stejný obsah tuku jako 300gramový steak. Vzhledem k tomu, že tuků opravdu nesmíte spořádat moc, doporučuje se na 80/10/10 maximálně půlka avokáda týdně a hrstka oříšků denně. Protein je vždy velký otazník u veganů a vegetariánů. Pravda je ale taková, že dost proteinu lze získat z ovoce a zeleniny. Dospělý člověk potřebuje 0.9 gramů proteinu na kg. Takže pokud vážíte 55 kg, potřebujete pouze 49,5 g proteinu denně. Stačilo by vám spořádat 10 hrnečků špenátu nebo dvě velké hlavy brokolice. Zdá se vám to hodně? Filozofie těchto nadšenců je, že žena má sníst v průměru 2500 kalorií denně, u mužů je to okolo 4000 kalorií. Vzhledem k tomu, že ovoce a zelenina má málo kalorií, jíte na 80/10/10 velké množství jídla.    

 

Není kalorie jako kalorie   

Určitě se ptáte, jak můžou být vegani tak štíhlí, když spořádají tolik kalorií. Je velký rozdíl, jakou kalorii požíváte. Kalorie z ovoce mají nízký obsah tuku a bílkovin. Jídla obsahující hodně sacharidů s nízkým obsahem tuku, zejména ovoce, se tráví velice rychle. I když budete jíst více kalorií, než vaše tělo spotřebuje, nebudete rapidně přibírat. Je to proces tzv. dietní termogeneze, kde se přebytečné sacharidy prostě spalují a vyjdou jako odpad z těla. Nicméně, vaše tělo nemůže dělat to samé s obsahem bílkovin a tuků. To je důvod, proč můžete jednoduše na 80/10/10 jíst tolik, kolik chcete. Pokud budete jíst potraviny s vysokým obsahem sacharidů, ale s nízkým obsahem tuků, bílkovin a sodíku, nemůžete dlouhodobě přibrat. Většina lidí, co se snaží přesedlat na 80/10/10, pochází z nekonečného kruhu hubnutí, přejídání a snižování kalorií... Na začátku této změny je pro ně možný příbytek na váze. To pro - to, že jejich tělo konečně dostává dostatek kalorií a nyní se snaží podržet všechno, co dostane. Nicméně, po nějaké době se jejich metabolismus srovná a shodí váhu bez námahy.    

Na YouTube je spousta expertů a zastánců této životosprávy. Nejznámější je Fully Raw Kristina, Victoria D a Okraw. Freelee the Banana Girl a její partner Durianrider jsou syroví vegani do podvečera, pak si dopřejí vařená veganská jídla. Propagují 9 hodin spánku denně, hodně kalorií, hodně banánů a minimálně 3 litry vody denně. Jedno video ukazuje, jak padesátikilová Freelee spořádá 51 banánů za den (cca 5000 kalorií) a další den k večeři si pochutná na půl kile bezlepkových těstovin (1700 kalorií).    

 

Kategorie: