První dny s miminkem

Právě jste s miminkem dorazili z porodnice domů. Položíte autosedačku v předsíni na zem, zavřete za sebou dveře – a co bude dál?

text: Vanda Ptáčková

 

Před narozením svého prvního dítěte jsem se domnívala, že jsem na první týdny doma dokonale připravená. Mám sestavenou a kompletně povlečenou postýlku, na přebalovacím pultu nachystané vše, co děťátko potřebuje k hygieně, vyžehlené hromady malinkých hadříků, fungl novou vaničku... Jak jen jsem mohla být tak naivní? Zmíněné přípravy jsou jistě důležité, o tom není pochyb, ale pro matku-začátečníka představují jen zlomek věcí, jež bude muset zvládnout, přičemž na to ostatní se připravit jednoduše nelze. Kojení, konejšení plačícího miminka, zoufalý nedostatek spánku a namáhavá logistika každého kroku, to jsou skutečné výzvy mateřství.   

Narození prvního dítěte znamená pro mnohé tu největší změnu, jakou kdy zažijí, a sebepilnější předporodní příprava na tom nic nezmění...   

 

Sbohem, spánku 

Dosud jste si pod pojmem probdělá noc dokázala představit jen mejdan v tanečním klubu nebo nekonečné erotické radovánky. Nyní pro vás tato skutečnost  získá zcela nový rozměr. Jistě, novorozeně podle statistik prospí až 20 hodin denně, většinou jsou to ale tak krátké úseky, že během nich není matka schopna sofistikovanější činnosti než zírání do zdi. Co víc, většinu bdělého času si dítko zpočátku vybírá v noci. Každých pár hodin potřebuje nakrmit, potom odříhává, vylučuje, schrupne si – a celé kolečko začíná znovu.    

Málokterá máma má nervy na to, nechat miminko ‚vyřvat‘ (podle odborníků to navíc jeho psychice nedělá právě nejlíp), takže budete mít pocit, že neděláte nic jiného, než houpáte, chováte a uspáváte. Přitom za chvilku spánku byste v tuto chvíli dala nevímco. Následující tipy vám pomohou nastolit rovnováhu o něco rychleji: Využijte každou pomoc. Spolkněte námitky, které máte vůči návštěvám tchyně nebo jiných příbuzných, a vyšlete je s kočárkem na dvě hodinky ven. To už je dost dlouhá doba na zdřímnutí či spásnou horkou koupel. Neodmítejte ani další nabídky – uvařené jídlo, žehlení, úklid...

V prvních týdnech se netrapte tím, že nemáte čas na manžela ani kamarádky, teď musíte jen přežít, oklepat se z porodu a získat sílu. Uspávejte, jak to jde. Mnohá miminka se cítí tak trochu ‚ztracená‘ v obrovském světě a budou se cítit v bezpečí pevně zavinutá v zavinovačce. Použít můžete moderní novinku SwaddleMe, ale i starou klasiku se šňůrkami, důležité je jen to, aby se nepokojné ručky a nožky nemohly osvobodit. Na první pohled působí tato metoda trochu drasticky, ale je prověřená staletími. Nesnažte se miminku zajistit ke spánku hrobové ticho – bude to mít jen opačný účinek. Po neustálých zvucích v děloze je ticho pro dítě cizí. Naopak trvalý nepříliš hlasitý šum, jaký vydává třeba pračka nebo vysavač, působí na dítko jako ukolébavka.    

Miminka, která doma tvrdošíjně odmítají spát, zaručeně zaberou, když je v kočárku vyvezete na čerstvý vzduch. V noci vám tato rada asi moc platná nebude, ovšem pro denní chvíle bezmoci je užitečná – dítě se vyspí a vy na procházce zklidníte svou frustrovanou mysl. Podle odborníků navíc děti, které tráví více času venku, mají lepší spaní než ty, které jsou celý den zavřené doma.    

Když je děťátko vzhůru, pokládejte ho na bříško a cvičte mu s nožkama. Pomůžete tak uvolnit plyny v trávicím traktu a miminko nebudou v noci rušit bolesti břicha.    

 

Mateřské mléko  

Už jste slyšela, že kojení je ta nejpřirozenější věc na světě? Koho by napadlo, že to bude taková dřina! Většinu času v prvních týdnech strávíte krmením – a starostmi, jestli to děláte správně. Kojení jde samo od sebe jen zlomku matek, ostatní se mu musí naučit tvrdou metodou pokus -omyl, zpravidla za přítomnosti větší či menší bolesti. Večer vám bude připadat, že jste celý den nedělala nic jiného, než seděla s dítětem u prsu, odříhávala, masírovala ztvrdlá ňadra nebo přikládala obklady. Kamarádka Pavla mi vyprávěla, co jí pomohlo překonat psychické vyčerpání: „Dokola jsem si opakovala, že péče o miminko je teď moje hlavní pracovní náplň. V práci mám taky kromě příjemných úkolů (mazlení s voňavým nemluvnětem) i ty méně příjemné (bolest při kojení, bolavá záda atd.). A nikdo se mě neptá, jestli se mi zrovna chce. Všechno ostatní jsem pustila z hlavy, neřešila úklid ani vaření. Kupodivu jsme na špínu ani hlady neumřeli.“     Máte-li s kojením problémy, hned volejte laktační poradkyni (jejich seznam najdete na stránkách www.kojeni.cz), která v případě potřeby přijde i k vám domů, aby dohlédla na vaši techniku kojení.   

Ani matky krmící z lahve nejsou ušetřeny potíží. Ne každá savička se bude dítěti zamlouvat a nejspíš jich budete muset vyzkoušet víc. Sice vám odpadá péče o rozkousané bradavky a bolest z nalévání prsů, příprava umělé výživy je ale zase náročnější na čas – sterilizace, ohřívání, chladnutí, to vše trvá o dost déle než pouhé přiložení k prsu.   

Ať už krmíte své dítě jakkoliv, bude chvíli trvat, než se váš denní rytmus ustálí a vy si přestanete připadat jako příslovečná nadmutá koza.  

 

Kategorie: