(JAK DEBUŽÍROVAT A PŘITOM HUBNOUT...)
Je pro vás hubnutí synonymem trápení a odříkání? Nevěříte, že můžete hravě odhodit pár kilogramů, aniž byste přestala jíst, co vám chutná? Když si přečtete následující řádky, zjistíte, že všechno může být jinak.
Text: Kristýna Kalinová
Co vlastně přesně gurmánství znamená? Slovo gurmán (gourmand) má ve francouzštině původní význam ‚jedlík‘, případně ‚mlsný‘. Ten se ale (hlavně během 20. století) posunul a nově získal i význam ‚labužník‘ nebo také ‚znalec jídla‘. Čeština jej v tomto slova smyslu převzala a význam původní (tedy ‚jedlík‘) s tímto slovem nemá spojený. V češtině je výhradně za gurmána považován labužník, znalec dobrého jídla. Ostatně, i český ‚labužník‘ je původně z archaického ‚lábiti, labužiti‘, tedy hltat, cpát se. Posun významu je zde tedy velmi podobný jako ve francouzštině. Za gurmána nepovažujeme žrouta, který se bezmyšlenkovitě láduje horou jídla, ale naopak někoho, kdo nad jídlem přemýšlí (vybírá podle kvality, ne kvantity) a dokáže si jej vychutnat. Co když se ale takový milovník jídla rozhodne hubnout?
UTRPENÍ HLADOVĚJÍCÍHO?
Už z výše uvedeného by mělo být všem jasné, že to nebude zas tak velký problém. Opravdový gurmán se umí zastavit, nejí ve stresu, nehltá, nepotřebuje ke svému uspokojení velké porce. Potřebuje lahodnou chuť. Jenže je jasné, že vychutnat si může tučné foie gras možná stejně tak dobře jako třeba restovanou čerstvou zeleninu na extra panenském olivovém oleji. Rozhodne-li se tedy gurmán hubnout, bude muset i on trochu svůj životní styl pozměnit. Nejen co se jídla týče. Jako ideální se zdá tzv. Středomořská strava, která je chudá a nasycené mastné kyseliny, cholesterol, puriny i kalorie. Naopak v ní převažuje vysoký obsah nenasycených mastných kyselin (olivový olej, mořské ryby, ořechy...), minerálních látek a vitaminů, včetně antioxidantů. Je v ní zastoupen velký podíl rostlinné stravy a díky tomu i vlákniny: ovoce, zeleniny a luštěnin.
Připravujte jídlo chytře
Pro gurmána je důležitá i technologická úprava pokrmu. Například dnešní trend všech vybraných restaurací je takzvaná úprava sous-vide (což je opět z francouzštiny, znamená to ‚ve vakuu‘). Při tomto procesu se potraviny připravují ve vzduchotěsném obalu ve vodní lázni s kontrolovanou teplotou. Takto vakuované potraviny (maso, ryby, zelenina nebo ovoce) se pošírují po různě dlouhou dobu. Většinou několik hodin o teplotě, která je nižší než bod varu (55–60°C). Záměrem je zachovat přirozenou chuť, šťávu a konzistenci kvalitní potraviny. Při takové úpravě docílíte u výsledného pokrmu minimálního obsahu tuku. I restování však přichází v úvahu, obzvláště pakliže je při něm použit kvalitní olej – doporučuje se olivový, avokádový, kokosový nebo přepuštěné máslo, které má zvláště lahodnou chuť. Všechny tyto tuky jsou zdraví prospěšné a snesou i vyšší teploty, a tak se nepřepalují.
Delikatesy ze zeleniny
Pokud chcete zhubnout, i malé dítě ví, že musíte zvýšit množství zeleniny ve stravě. Je to především kvůli tomu, že obsahuje vysoké množství vlákniny, která zasytí a zvýší peristaltiku střev, a má málo kalorií. Zeleninu ještě stále někteří vnímají jako ‚nutné zlo‘, bohužel si asi neuvědomují, že ji lze zpracovat velmi chutně a povýšit ji na luxusní pokrm. V zásadě většina z nás dnes umí perfektně upravit maso, ryby, ale inspirace na pokrmy ze zeleniny trochu pokulhává. Pod zeleninovým salátem si mnozí představí pokrájenou papriku, okurku a ledový salát. Nedivme se, že při takové představě na zeleninu na ni nemáme chuť. Obzvlášť lahodně chutná zelenina, když je restovaná. A to klidně i na másle. V malém množství vám určitě neuškodí. Pro zeleninovou inspiraci se podívejte na vedlejší stránku a zkuste si připravit něco takového. Garantujeme vám, že si pochutnáte. A nepřiberete!