S dovolenkovou sezonou se noviny a časopisy opět plní varovnými články na téma opalování a rakoviny kůže. Je ale slunce opravdu letním nepřítelem číslo jedna, jemuž bychom se měli vyhýbat za každou cenu? Skutečně jsou jeho účinky na lidský organismus ryze negativní?
Text: Vanda Ptáčková
Foto: Dune
Sluneční paprsky jsou pro rostliny i živočichy, a tedy i pro nás, životně důležité. Slouží například jako zdroj vitaminu D, který potřebujeme pro zdravé kosti. Dále jsou nezbytnou podmínkou fungování imunitního systému, takže nás chrání před chřipkou, nemocemi dýchacích cest a celkově špatnou kondicí. V některých případech slunce doslova léčí: speciální terapie lupénky probíhá ve slané lázni pod UV lampou věrně imitující sluneční záření, tedy v podmínkách, které vcelku věrně napodobují slunění u moře. Není potřeba dlouze rozebírat, jaké účinky má slunce na stav naší psychiky. Zrovna letos jsme po dlouhé a mimořádně zamračené zimě vyhlíželi první paprsky jako spásu. Stačí, že se za oknem vyjasní, a hned máme lepší náladu i více energie. Naopak dlouhodobý nedostatek světla může citlivější jedince uvrhnout až do těžké deprese. Není náhoda, že největší výskyt deprese a sebevražd je v severských zemích, jejichž obyvatelé musejí leckdy čelit dlouhým temným měsícům bez slunce. Podívejte se naopak na ‚domorodce‘ kupříkladu ve Středomoří. Tady je zádumčivost a skleslost spíše výjimkou.
Co nového pod sluncem?
Při hledání rovnováhy mezi prospěšností a škodlivostí UV záření se těžko dobereme něčeho objevného. Platí tu staré známé klišé: všeho s mírou. Přes všechny výhody, které zazněly výše, je pravda i to, čím hrozí dermatologové. Slunce opravdu může být příčinou vzniku zhoubného nádoru a opravdu má vliv na předčasné stárnutí pokožky. Celodenní opékání na pláži rozhodně nelze označit za chytré počínání, zároveň však není nutné přes léto pobývat výhradně pod střechou nebo zahalená v burce.
Stačí trochu přemýšlet a dodržovat dvě jednoduchá pravidla:
1. Chraňte se.
Snad každý denní krém už má dnes sluneční filtr, který vám při běžných pochůzkách bohatě stačí k ochraně tváře. Ani na procházku do parku není nutné se od hlavy k patě mazat krémem s SPF 50+ (pokud tedy nepatříte k výjimkám, k nimž se dostaneme za chvilku), ale pokud víte, že vás čeká pobyt na slunci, nějaká dvacítka až třicítka určitě neuškodí. Silnější kalibr nasaďte při výpravách do teplých krajin, kde je sluneční záření intenzivnější. Nemusíte mít strach, že se domů vrátíte jako bledule. Kůže se opálí tak jako tak, s řádnou ochranou se to však bude dít pozvolna a bez spálení.
2. Nechoďte na slunce přes poledne.
To platí hlavně na dovolené, jelikož v běžném provozu máte touto dobou asi jiné starosti než chytat bronz. Mezi jedenáctou dopoledne a třetí odpoledne si dopřejte siestu a polední klid hezky ve stínu. Nejenže se nespálíte, ale navíc načerpáte energii na další dobrodružství. Budete-li se chovat rozumně a nestrávíte léto honbou za čokoládově hnědou pokožkou, vezme si vaše tělo ze slunečních paprsků jen to nejlepší. Pojistkou vám pak budou pravidelné prohlídky u kožního lékaře, kde si necháte zkontrolovat mateřská znaménka a pigmentové skvrnky. V případě jakýchkoli podezření je totiž nejdůležitější jednat včas. ♥
Kdy je přísnost na místě?
Bez slunečního záření se obejít nemůžeme a v rozumné míře je pro nás mimořádně prospěšné I v tomto případě však existují výjimky, které by měly udělat maximum pro to, aby se přímým paprskům vyhnuly.
Malé děti.
Miminka do jednoho roku by neměla přijít na slunce vůbec (k doplnění vitaminu D pro ně dostanete od pediatra kapičky), dokonce není od věci je mazat ochranným krémem, i když je zataženo. UV záření pronikne nejen mraky, ale i oblečením nebo stínícím listnatým porostem. I větší potomky chraňte před spálením, neboť v dětském věku je pokožka nejcitlivější a vlivem slunce se na ní tvoří pigmentová znaménka. A právě ta jsou později rizikovým faktorem pro vznik nádorů. Spálení do puchýřků během dětství odborníci považují za jednu z klíčových příčin vzniku melanomu.
Lidé s nejsvětlejším fototypem.
Máte-li pokožku jako sněhurka a k tomu světlé nebo rusé vlasy, sluníčko váš kamarád nikdy nebude. Spálíte se mnohem snadněji než většina populace a vaše dispozice k rakovině jsou vyšší. Stín a opalovací prostředky s nejsilnějším filtrem jsou pro vás to pravé. Vzhledem k tomu, že se vaše pokožka stejně nikdy neopálí do bronzova, ani vás to nemusí mrzet.
Lidé s melanomem v rodinné anamnéze.
Dědičnost této nejzákeřnější formy rakoviny kůže byla prokázána jen asi u 5 až 10% případů, přesto je ale opatrnost na místě. Toužíte-li po snědé pokožce, pomozte si raději samoopalovacími přípravky. ♥