Co nedělat po rozchodu

Rozchod bolí. O to víc, když se s námi rozchází ten druhý, ten, kterého třeba stále ještě milujeme. Zlomené srdce zatemňuje rozum a hlouposti, které pak děláme, často jen zbytečně prohloubí naši rozchodovou agónii. 

Text: Laura Máchová

 

Rozcházím se s tebou,“ ať toto sdělení vyslechneme v jakékoli jeho podobě, s největší pravděpodobností nás paralyzuje, stáhne se nám krk, rozbuší srdce a vyplaví tsunami emocí tak, že nejsme schopny jediné kloudné myšlenky. Co následuje, bývá často u většiny z nás podobné – noci bez spánku plné slz, zuřivé ničení fotografií a všech dalších vzpomínek, alkoholové sedánky s kamarádkami... Tohle je ale v pořádku a ke zlomenému srdci (v určité míře) patří jako, řekněme, takové rekviem, kterým se loučíme s naší láskou. Jenže, bohužel nám tohle všechno často nestačí. A přestože bychom si naopak měly po téhle bolestné zkušenosti spíše léčit rány, máme sklony k zbytečné a hloupé sebedestrukci. Sáhly jsme do pamětí nás a našich přátel a vybraly osm největších chyb, jichž se my ženy dopouštíme, když dostaneme ‚kopačky‘. Prozradíme, proč se jich i v těch těžkých chvílích určitě vyvarovat.   

 

 

1. Ostříhat si vlasy

Kadeřnice potvrzují: Změna účesu je častým průvodcem životních změn ženy. Je jakýmsi přelomem, kterým samy sobě říkáme, že chceme s novým účesem začít nový život. Tak proč je to špatně? Ono ani není. Spíš bychom tuhle otázku položili jinak: Kdy je to špatně? Odpovědí je pak jednak míra ‚škody‘, kterou si tím (samy a opravdu jen samy sobě) způsobíme, a hlavně naše motivace. Uvedu konkrétní příklad: Před lety jsme obývali s kamarádem společný byt, pouze jako přátelé. Já měla svého kluka a on taky své známosti. Jednou z nich byla slečna vzhledově i povahově ne příliš, řekněme, výjimečná. To, co na ní bylo ale jiné a neskutečně krásné, byly její plavé vlasy dlouhé až po pás. Můj kamarád se právě do nich zamiloval. Čím víc ji ale časem poznával, tím víc cítil, že to není děvče, které by si přál. A tak se s ní rozešel, a to v době, kdy ona byla bohužel do něj ještě zblázněná. A co myslíte, že v té bolesti z rozchodu udělala? Ostříhala si své krásné vlasy na mikádo. Chtěla se mu pomstít, jak mi tehdy řekla. Prý už na sobě nechtěla mít to, pro co ji on tak miloval. Strašná hloupost, nemyslíte? A obzvlášť hrubě mi to potvrdil můj spolubydlící, když jsem mu o ostříhaných vlasech posléze řekla. „Aspoň na ní už opravdu nic není, nemám čeho litovat,“ oznámil mi. Dámy, vážně by vám to stálo za to?    

 

2. Vrhat se d o náruče jiného   

Další způsob, jak potrestat jen samy sebe. Protože myslet si, že bolavé srdce uzdravím tím, že skočím do postele s někým jiným než s tím, po němž ono prahne, je blbost, kterou mi asi potvrdí všechny, co to někdy zkoušely. Většinou to pak totiž bolí ještě víc. Protože jednak může druhý den pravděpodobně s alkoholovou kocovinou dojít také na kocovinu morální a druhak budete mít s největší pravděpodobností tendence tuto svou sexuální zkušenost srovnávat s tím, co jste zažívala s vaším ex. A popravdě, i kdybyste se dostala do postele s bohem sexu, s největší pravděpodobností tohle srovnání prohraje. Podobnou chybou je také vrhat se rovnou do vztahu s někým dalším. I když to může být třeba váš dlouholetý ctitel, důvod, že na vás čeká tak dlouho, pro začátek vztahu nestačí. To, že jste ho doposud nechtěla, určitě o něčem svědčí. A nebylo to určitě jen o tom, že jste byla zadaná. Zkrátka, smiřte se s tím, že nějaký čas po rozchodu bude ten, kdo vás opustil, bohužel (ač nesmyslně) pořád ten nejlepší chlap na světě.    

 

3. Škemrat   

Prosit o lásku někoho, kdo o nás už nestojí? No dobrá, možná to vyjde. Ale na jak dlouho? A jak dlouho dokážete žít ve vztahu s někým, o němž tušíte, že o vás asi už nestojí a že je s vámi možná jen ze soucitu či z jakéhosi narcistického pocitu, že ho potřebujete, nemůžete bez něj žít? Tohle vážně chcete? Pokud musíte o lásku škemrat, aniž by měl nějaký jasný a logický důvod, proč vás opustit, který jste způsobila vy (myslíme tím něco skutečně vážného jako třeba vaši nevěru, ne to, že neumíte vařit), nedělejte to. Nevolejte mu, nepište maily, zkuste si dát předsevzetí se mu, pokud to půjde, alespoň dva měsíce vyhnout. A popravdě, neříkáme, že není možné znovu obnovit vztah po rozchodu. Jak vám potvrdí i psychologové, možné to je, ale přestávka musí být dostatečně dlouhá. A to dokonce tak, že mezi vámi už nesmí být nic, co by vás k sobě poutalo. Zkrátka je to možné jen tehdy, pokud vztah začnete stavět znova, ne jen opravovat jako starý dům, který se každou chvíli (znovu) zboří.   

 

Kategorie: