Tak mají radši blondýny, nebo ne?

Jsou terčem obdivných mužských pohledů i zlomyslných vtípků na téma proklatě nízké inteligence blondýnek. Proč jsou právě plavovlásky obestřené spoustou kulturních i sexuálních mýtů?

Text: Klára Doubková

 

Příroda mě obdařila světle hnědou hřívou v poněkud nepopulárním odstínu silně připomínajícím onu pověstnou ‚počůranou slámu‘, a tak není divu, že se svou kštici už od pubertálních dob snažím rozzářit blonďatými pramínky. Nedávno moje kadeřnice odjela na několikaměsíční návštěvu Za sestřenicí, která žije v Kalifornii, a já se rozhodla, že hrdinně počkám na její návrat a dočasně se smířím s megaodrosty. Když jsem konečně po dlouhé pauze překročila práh kadeřnického salonu, připadala jsem si jako narkoman, který se po pokusu o odvykací kúru dostal ke své oblíbené droze. A když jsem pak opouštěla kadeřnické křeslo s prosvětlenými loknami, přistihla jsem se, že se sama na sebe blaženě culím do zrcadla. A že se z něj na mě dívá rozzářenější a přitažlivější obličej než před pár hodinami. Proč má právě zlatavá barva vlasů tak magickou moc?   

 

Otazníky evoluce 

V Evropě se ‚gen blonďatých vlasů‘ poprvé objevil někdy před 11 000 lety, tedy ke konci doby ledové. V názorech na to, proč se to stalo, se však vědecká obec liší. Jedna teorie naznačuje, že se v severních koutech Evropy vyskytuje tolik blond lidí s bledou pletí proto, že se tak příroda snažila vykompenzovat hrozící nedostatek vitaminu D, který lidský organismus získává především ze slunečního svitu. A protože bylo na chladném severu méně slunce, evoluce zdejší populaci poněkud ‚zesvětlila‘. Porcelánová pleť a světlé vlasy jsou totiž znakem vyšší citlivosti vůči slunečnímu záření. Druhá konkurenční teorie se ubírá trochu jiným směrem. V době ledové, kdy se muži často vraceli z lovu v mnohem menším počtu, než v jakém na něj odcházeli, musely dámy o své vzácné protějšky tvrdě bojovat. No, a právě blondýny se zářivou hřívou muže upoutaly na první pohled. Blonďaté vlasy se zvyšujícím se věkem často tmavnou, takže bujná blond kštice byla pro muže zárukou, že je matka jeho budoucích dětí mladá, zdravá a žádoucí. A proto také byli právě potomci světlovlasých matek velmi početní a v soutěži jménem evoluce výrazně uspěli.    

 

Kategorie: