LÁSKA A BOJ O MOC

Rozhodujete ve vztahu vy nebo váš partner? Co je a co není v pořádku a kdy můžou tahanice o moc znamenat smrt lásky?

TEXT: LAURA MÁCHOVÁ, FOTO: PIETRO FILIPI

 

Možná si říkáte, že se vás to netýká, že vy to máte doma všechno v pořádku, o důležitých věcech diskutujete a nevítězí u vás ani jeden ani druhý, ale kompromis. Není to pravda, jak se shodují psychologové, přetahovaná o moc se týká bez výjimky každého vztahu a každého dne, kdy jste spolu. A vůbec nemusí jít o velké věci, ale i o maličkosti, které zdánlivě přehlédnete, ale zakotví ve vašem podvědomí a mohou strhnout lavinu sporů a hádek, které budou mít na váš vztah ničivý dopad.

 

Boje o moc

Začátek partnerské války může spustit úplná maličkost. Třeba spor o televizní ovladač nebo jiné pohledy na skutečnost, které vyplynou z rozdílnosti povah či jen momentálního rozpoložení. Například, když se vracíte večer s mužem z kina a vy máte po filmu o lásce romantickou náladu. „Vidíš ten krásný západ slunce?“ zasníte se. Jenže on mezitím stihl myslet na stavbu vašeho domu, a tak, když zvedne oči vzhůru, uvidí spíš něco jiného: „Tenhle dům má skvělou barvu fasády, co říkáš?“ vykřikne on. A už je to tady, velice jednoduše jste se zapletli do mocenského boje. Oba jste totiž dali najevo své nadšení, na které druhý vůbec nereagoval, a zvláště vy, která jste s tím začala, začínáte cítit křivdu a s ní i potřebu nějak to tomu druhému vrátit. A pak jen stačí trvat na svém: „Ty jsi tak neromantický, nemůžeš aspoň předstírat nadšení?!“ A on se ohradí: „Kdybys radši přemýšlela prakticky!“ Jak asi takový spor bude pokračovat? Možná se přehoupne ve vytahování špinavého prádla z minulosti typu: „Já jsem nepřemýšlela prakticky? A kdo našel na ten dům parcelu, když ty ses doma jen válel?!“ Nebo v mlčení. Ani to ale není důkazem konce sporu. Ten totiž může pokračovat na jiných úrovních, skrytě. Třeba, když se k vám večer v posteli váš muž přitiskne, vy se odtáhnete. 

 

Zbraně a prostředky

Žena, která upírá muži sex, vůči němu vykonává moc. Sex je velmi výrazný prostředek moci, a to nejen v případě žen. Své o tom ví třeba má sestřenice Lucie: „Když jsem Jardu potkala, byl bez práce, a tak jsem si říkala, že s ním zažiju jen takový malý flirt. Jenže on to v posteli se mnou tak uměl, že jsem se od něj nedokázala odpoutat po celé tři roky,“ svěřila se mi a dodala: „Celou tu dobu jsem ho živila, a když jsem po něm chtěla, aby začal pracovat, stěžoval si, že má depresi, a přestal se mě dotýkat.“

Jarda na Lucii uplatňoval jednu z nejhorších forem moci ve vztahu, a to moc upírající. Upíral jí dát to, co bylo pro ni důležité, a stavěl ji tak do závislé, nižší pozice. A to až takovým způsobem, že už ona nedokázala vytáhnout protizbraně, tedy něco, v čem zase ona vyniká, v čem má převahu. Třeba peníze. Ty jsou totiž dalším výrazným prostředkem moci ve vztahu. Svou zkušenost s tím má i Lenka, úspěšná novinářka, která si, než zůstala po porodu s dítětem doma, myslela, že si vybrala ideálního partnera. „Začalo to nenápadně, ačkoli měl můj partner na účtě dostatek peněz, chtěl po mně, abych vše na miminko kupovala já, abych mu přispívala na domácnost, prý se to později, až nebudu mít takový příjem, vyrovná z jeho kapsy. Jenže stalo se to, že já jsem měla na účtě nulu a musela vyjít jenom z rodičovského příspěvku. Připoutal mě tak nastálo k domovu a dítěti, a když jsem po něm žádala nějaké peníze, přišla lavina výčitek, že neumím hospodařit a jestli vím, jak se na těch pár korun nadře,“ vzpomíná Lenka, jejíž vztah tuhle nerovnováhu dlouho nevydržel, po roce se rozvedli. 

 

Odložte zbraně

Jak zabránit tomu, aby nám nevyrovnaná moc ve vztahu lásku nezabila? Co dělat? Rozhodně by se mělo něco udělat. Především to nenechat zajít zbytečně daleko a uvědomit si, že povětšinou i nám zbývají nějaké prostředky moci, které můžeme uplatnit. Hodně ale záleží na tom, s jakým výsledkem a cílem je použijeme. V případě Lenky by se rovnou nabízela například moc ovlivňovat dítě, se kterým tráví více času. Pokud by této moci ale použila proti partnerovi, tedy přetáhla si dcerku na svou stranu, určitě by to vztahu neprospělo. Otci dítěte by upřela jeho základní práva a s největší pravděpodobností by rozpoutala ničivou válku. S prostředky moci je totiž třeba nakládat opatrně a především s ohledem na to, jaký bude výsledek jejich užití. Je dobré si uvědomit, že se mocenskému chování ve vztahu vyhnout nedá, důležitá je ale jeho forma. Tedy, naučit se prosazovat, ne poddávat, nenechat se ponížit, ale neponižovat a neubližovat ani druhému. A hlavně ne tam, kde ho to bolí nejvíc. Opět se velmi vyplatí komunikace. Diskutujte společně s partnerem o vaší partnerské situaci i v souvislosti s možnou mocenskou převahou.

A přemýšlejte o tom, jak ji lze vyrovnat. Tak jedině váš vztah ochráníte před skrytými a ničivými mocenskými boji. ♥ 

Kategorie: