JAK VYPADAT DOBŘE NA FOTKÁCH

Zelenáte závistí, když vidíte své kamarádky a známé, jak neustále přidávají na Facebook či Instagram fotky, na nichž vypadají jako hotové modelky, zatímco vaše portréty jsou pořád takové nijaké? Od stejné dokonalosti vás dělí jen deset kroků.

text: ZDENKA TOMIS

V první řadě přestaňte věšet hlavu a trápit se myšlenkami, že když vaše známé vypadají na fotkách lépe než vy, pravděpodobně jsou i ve skutečnosti krásnější. Mnohem pravděpodobnější je, že jen znají ty správné triky a jednoduše vědí, co na fotce vypadá dobře. Teď to konečně zjistíte i vy. Tady je návod...   

 

1 Zjistěte, proč vám to nesluší  

Podrobně si prohlédněte vaše fotky a fotky kamarádek, o kterých si myslíte, že jim to na fotkách sluší. V čem je rozdíl? Nejsou vaše fotky moc tmavé? Rozmazané? Focené příliš zdálky, nebo naopak až příliš zblízka? Nebo třeba zespodu, takže máte nohy obra a hlavičku jako lentilku? Máte moc přivřené oči, žádný, anebo přehnaný úsměv? Když problém pojmenujete, budete příště vědět, čeho se vyvarovat.     

2 najděte svou hezčí tvář   

Skoro žádný obličej nevypadá z obou stran úplně stejně. Z průzkumu společnosti Nikon vyplývá, že za přitažlivější se většinou považuje levá tvář, ale nemusí to být pravidlem. Pokud si nejste jistá, z které strany vypadáte lépe, odličte se, stáhněte vlasy pryč z obličeje a nechte se od někoho vyfotit z obou stran, jednou s vážným výrazem, podruhé s lehkým úsměvem, výsledné fotografie potom porovnejte, případně se poraďte s přáteli. A pak už je jasné, kterou stranou tváře se budete stavět k objektivu. Velmi dobře funguje, když hlavu natočíte zhruba do tří čtvrtin, aby vynikla hloubka vašich rysů.   

3 naličte se o trochu víc   

Pokud víte, že se na akci, kam se právě chystáte, bude hodně fotit, přidejte během příprav  trochu víc make-upu. Sjednoťte pleť, korektorem zahlaďte skvrnky, oči zvýrazněte linkami, rty rtěnkou, obočí tužkou a tváře vytvarujte a opticky zužte tvářenkou. Pokud používáte rozjasňovač, ujistěte se, že se na fotkách nepromění v bílé fleky, což se dost často stává a nedávno na to doplatila i taková kráska a profesionálka, jako je Angelina Jolie.   

4 najděte perfektní pozadí   

Může vám to slušet sebevíc, ale když se necháte zvěčnit v příliš tmavém prostředí či před ošklivým pozadím, výsledný efekt nebude nic moc. Dejte si proto pozor na to, co se při focení nachází za vámi. Pozadí by nemělo být výraznější než vy, nemělo by se barevně tlouct s vaším oblečením. Za ideální je považované bílé pozadí, které rozzáří vaši pleť, navíc pomůže fotoaparátu snadněji najít barevnou rovnováhu. Pozor si dejte také na světlo. Nikdy ho nesmíte mít nad hlavou, vytvářelo by nepěkné stíny v obličeji.   

5 nestůjte v pozoru   

Nejvíc ze všeho ale stejně záleží na vašem výrazu a vašem postoji. Nikdy nestůjte strnule v pozoru, když už nic jiného, alespoň dejte nohy křížem, hned to bude působit přirozeněji. Vyzkoušet však můžete i osvědčenou hollywoodskou pózu: Natočte se bokem (když už teď víte, jestli vypadáte lépe zleva nebo zprava), dejte si ruku v bok a hlavu natočte mírně směrem k objektivu. Je to sice už takové ‚foto klišé‘, ale funguje to.    

6 usmívejte se   

Civilní fotky většinou vypadají lépe, když se na nich usmíváte. Na druhou stranu, nic se nemá přehánět, takže se smějte tak, aby první, co člověk na fotce spatří, nebyly vaše zuby nebo mandle. Při úsměvu opřete jazyk o zadní stranu horních zubů, pomůže vám to udržet přiměřený úsměv. Dobře funguje, když se doopravdy něčemu smějete, zkuste tedy při focení šprýmovat s fotografem nebo si alespoň vzpomenout na nějaký vtipný moment. A jestli na všech fotkách ‚spíte‘, před focením zavřete oči a otevřete je přesně v okamžiku zmáčknutí spouště.    

Kategorie: