PSYCHOLOGIE ÚSMĚVU

Poznejte i vy účinky smíchu. Protože ne blondýnky, ale usměvaví lidé to mají v životě snazší.

TEXT: Adéla Hálková

 

Měl to být nejvoňavější den v roce. Den, kdy znělky uvítají nový stylový pořad, jediný, který mému hledáčku nesmí uniknout, pořad o vaření – jak já se těšila! Až jsem ze samého okouzlení musela televizi po pěti minutách vypnout! Ta ženská se na mě snad ani jednou neusmála! Přiznávám, že jsem jí v duchu (vlastně i nahlas) trochu nadávala. Jsem její publikum, je její povinností se na mě při vaření usmívat, aby se mi v úsměvu mohly začít sbíhat sliny. Být ve společnosti s někým, kdo se neumí smát, i když je mezi námi tlusté sklo, je pro mne ztrátou času. Opět jsem si tak potvrdila fakt, že nálada, a s tou dobrou je bezesporu smích spjatý, je nakažlivá. O příznivých účincích smíchu na zdraví tělesné i duševní je přesvědčena celá řada lékařů. Literatury na toto téma existuje nespočet. Doporučuji například Léčivou moc smíchu doktora Karla Nešpora, Smích od Bergsona nebo Miluj svůj život a další publikace Louise L.Hay. Psychologie smíchu pak hovoří o tom, co je to smích a jaké má účinky na náš život.

 

Smíchem ku zdraví

Nebylo by to poprvé, co mi lékař, podotýkám, že se nejednalo o psychologa, předepsal medicínu ‚smát se z plna hrdla‘. Že je smích nejlepší lék, potvrzují i mnohé studie z této oblasti. Naše tělo na smích velmi kladně reaguje, má tudíž na organismus pozitivní účinky. Smích dokáže redukovat bolest, uvolňuje endorfiny, které působí jako morfin, a pomůže nám poprat se s nepohodou. Na portálu Celostnimedicina.cz se také dočtete, že ovlivňuje hladinu cukru a glukózy v krvi. Má blahodárný účinek na cévy, srdce i mozek, a to tím, že podporuje jejich funkci přenosu kyslíku v krvi. Posiluje vnitřní stranu cév, napomáhá tím při srážlivosti krve, ale také při hojení ran, infekcích a zánětech. Za pár prosmátých okamžiků vám poděkuje také váš imunitní systém, vyhnete se i mnohým stresovým situacím. Říká se, že po deseti minutách smíchu dosáhnete dvou hodin bez bolesti. Své o tom vědí i lékaři v nemocnicích, kteří shánějí dobrovolné baviče, klauny i vypravěče anekdot – když má člověk strach, rány se jen těžko hojí. Pokud se vám zrovna nechce se bezděčně smát, pusťte si svůj oblíbený film, vtipné video, zavolejte příteli. Pomůcek, jak se rozesmát, je mnoho, jedno pro to ale udělat musíte – musíte chtít.

 

Nasaďte úsměv!

Pokud se již smějeme – upřímně a od srdce, předpokládá se, že v nás dobrá nálada jen hýří. Stane se ale také, že se na sebe, i ty kolem nás, za celý den ani jednou neusmějeme. Pokud chcete jít dobré náladě naproti, úsměv si ‚přilepte‘ – snad se pak potkáte rychleji! Odborníci z oblasti neuropsychologie zjistili, že JE možné zlepšit si náladu a vpustit do mysli příval štěstí i uměle navozeným, hraným úsměvem. Známý americký psycholog Paul Ekman předpokládal, že když na obličeji vyčarujeme výraz, který odráží pozitivní emoci, i když je předstíraný, zažíváme tak něco z výsledné emoce. Když například budete vykonávat něco, co je vám nepříjemné, a budete se u toho usmívat, budete danou emoci prožívat ve smyslu vyšší radosti, než kdybyste se neusmívali. Čeká vás perný pracovní den, nepříjemný rozhovor – zkuste jen maličko zvednout koutky a snažte se je v této poloze udržet, alespoň na mne tato metoda perfektně působí. Navíc pozor – ženy, které se neusmívají, jsou považovány za nešťastné, na rozdíl od mužů, kteří bez úsměvu na rtech vyznívají dominantně. A kdo by chtěl působit jako uzlíček neštěstí?

 

Základ úspěchu

Smích dává signál, že je možnost se uvolnit. Ve vaší přítomnosti se vaši obchodní partneři budou cítit lépe než ve společnosti superúspěšného, ale zamračeného byznysmena. U mladších lidí je prý spokojený úsměv jasným signálem, že jsou jeho majitelé úspěšní nejen v životě, ale také v zaměstnání. Spokojený úsměv je tak pro mnohé větším ukazatelem nežli drahé oblečení či celkový výborný vzhled. Úsměv je základem pro úspěšné podnikání.

 

Rozesmátý vztah

Úsměv má kladný stav na mysl. Ženy i muži, kteří se rádi a tedy i často usmívají, navazují vztahy mnohem snáze než lidé zachmuření. Ženy, které na tváři zdobí úsměv, navíc mužům přijdou více atraktivní, sebevědomé a sexy. Smích je velmi důležitým faktorem především v dlouhodobém soužití – umožňuje partnerům žít život na ‚stejné vlně‘. To všechno platí pouze za předpokladu, je-li smích nehraný, neironizující a neubližující ani jednomu z partnerů. Smích vytváří pocit propojení mezi lidmi. Už kolikrát jsem od svých přítelkyň slyšela názor, že jejich muž je takový, špatný, makový, ale má stejný smysl pro humor a umí se tak krásně smát! Celostnimedicina.cz rovněž uvádí, že je smích jedním z klíčových prostředků při navazování vztahu a následném vzájemném kontaktu. Léčivá síla smíchu tak pochází nejen ze smíchu, ale z pouta, které se jím vytváří. V ideálním případě si hledejte partnera, který smíchu holduje stejně jako vy. Najdete-li si opak vaší usměvavé povahy, nejenomže úsměv po čase soužití s partnerem ztratíte, ale jeho posmutnělý obličej se stane možným důvodem krachu vašeho vztahu.

 

Toto není úsměvná dieta!

Některé vlivy smíchu jsou patrné již na první pohled. Časopis International Journal of Obesity uveřejnil studii, podle níž má člověk, který se směje alespoň patnáct minut denně, možnost zhubnout o dva kilogramy ročně. Jistě, jsou to ‚pouhá‘ dvě kila, ale všichni dobře víme, kolik usilovné práce je dá řízeně shodit. Jedná se jistě o nejméně náročnou a jednu z nejpříjemnějších diet, kterou se můžete ‚trápit‘.

 

Když není proč se smát

Podle slov psycholožky Ivy Nesnídalové je důležité přestat se kritizovat a začít se chválit. Poděkovat si za to, co jste dnes nebo jindy zvládli. Zkuste si navozovat pozitivní myšlenky, ať už četbou, filmem nebo dobrou společností. Zkuste více relaxovat. Začněte si všímat maličkostí, které vás rozesmávají, a vyhledávejte je. Snažte se udržet koutky nepatrně pozvednuté co nejdéle a lepší pocit se brzy dostaví.

 

Kategorie: