První dojem vzniká Během chvilky, ale někdy ovlivní váš život na celé roky… Jak zapůsobit při první schůzce a zároveň zůstat sami sebou?
Text: Klára Doubková
Naposledy si ještě upravujete make-up a zkoumavě si prohlížíte svůj vlastní odraz v zrcadle, nervozita vás přitom rozechvívá až do konečků prstů... Hlavou vám zmateně víří otázka, jestli na svůj protějšek uděláte ten správný první dojem. A je úplně jedno, jestli se jedná o obchodní jednání nebo rande domluvené po internetu... Psychologové se svorně shodují na tom, že prvních pár vteřin prvního setkání má naprosto zásadní vliv na představu, kterou si o tom druhém vytvoříme.
Rychlé škatulkování
První dojem vzniká v rekordně krátkém čase – během pouhých sedmi sekund. Lidský mozek v této chvíli bleskově vyhodnocuje nového známého a snaží se ho někam zařadit. Je důvěryhodný, sympatický, nebo problémový nepřizpůsobivý? Za těch 7 sekund stihneme udělat zhruba 11 zásadních rozhodnutí týkajících se člověka, jenž nám byl právě představen. Tato blesková rychlost vyplývá z evoluční nutnosti jíž byli vystaveni naši předkové. Během velmi krátké doby po setkání s cizincem si museli udělat jasno v tom, zda pro ně představuje potenciální nebezpečí. Dost často na tom záleželo i jejich přežití. Dnes už sice žijeme ve světě iPhonů a iPodů, ale naše psychologické mechanismy se od dob lovců mamutů příliš ne - změnily. Při posuzování nového známého se v našem mozku, zjednodušeně řečeno, aktivují stejné oblasti, jež mají na starosti také přidělování ceny různým předmětům. Dá se tedy s trochou nadsázky říct, že svého nového vlastně ‚oceňujeme‘. Proto se taky při prvním setkání vyplatí přivést hovor na společné kontakty, koníčky nebo zkušenosti. Vzbudíte tak v ostatních pocit, že jim můžete být v něčem užiteční.
„Nevěřte nikdy prvnímu dojmu, protože ten je vždy správný.”
Vzhled až na prvním místě Jedna psychologická studie prokázala, že až 90 procent jejích účastníků bylo přesvědčeno o tom, že dokážou odhadnout povahu člověka podle jeho obličeje. Lidé s jemnějšími rysy působí často extrovertněji a otevřeněji a pohlední krasavci zase vzbuzují dojem, že jsou nadprůměrně inteligentní a výkonní. Smiřte se s tím, že zatímco obsah vašeho sdělení tvoří pouhých 7 procent prvního dojmu, váš vzhled včetně oblečení a módních doplňků ho ovlivní až z neuvěřitelných 55 procent! Ženy, které nosí make-up, jsou svým okolím považovány za schopnější a kompetentnější. A ať se vám to líbí nebo ne, vaše gesta jsou dokonce čtyřikrát důležitější než cokoli, co řeknete! Dejte si proto záležet zejména na pevném podání ruky. Podle studie uveřejněné roku 2011 v časopise Social Psychology působí lidé, kteří mají slabý stisk ruky, velmi pasivně. Což je zejména při pracovním pohovoru nanejvýš nežádoucí. Roli hraje i držení těla, stačí jen stát vzpřímeně a na - sbíráte další kladné body. Zato nasadit ten správně optimistický výraz tváře už může být trochu tvrdší oříšek...
Tajemství úsměvu
Usmívejte se, hlásají všechny instantní návody na téma, jak udělat na svoje okolí oslňující první dojem. Jenže jak to zařídit, aby se váš ‚úsměv na objednávku‘ nezvrhnul v neupřímnou křečovitou grimasu? Na pozitivní notu se nalaďte už nejméně den předem. Pokud možno si dopřejte odpočinkový večer v sauně, masáž nebo meditujte při uklidňující hudbě. A na setkání se prostě a jednoduše těšte jako na novou zkušenost, která vás obohatí. Když se budete cítit uvolněně a zrelaxovaně, vaše koutky se hned při představování stočí do úsměvu s naprostou přirozeností. Snažte se nemhouřit oči a udržujte přímý oční kontakt. Doširoka otevřené oči totiž podle psychologů vyvolávají v druhých podvědomě pocit, že je respektujete a uznáváte.
„Spousta lidí utrácí peníze, které nevydělali, na koupi věcí, které nechtějí, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi.“
Nervozita není průšvih
Co když se v den D a hodinu H přece jen dostaví ochromující nervozita? V takovém případě prostě přiznejte barvu. Letmo prohozená větička: „Jsem z toho vážně nervózní...“ vás s vaším protějškem může naopak sblížit a vyvolat sympatie. Dokazuje přeci, že vám na setkání a jeho výsledku záleží. Rozhodně se své rozpaky nesnažte přetavit v jejich pravý opak – tedy v přehnanou suverenitu. Tvrdým ‚poker facem‘ rozhodně ten správný dojem neuděláte.
Haló efekt
V odborné literatuře se povrchnímu posuzování podle prvního dojmu říká ‚haló efekt‘. Dejme tomu, že jste nového souseda na první pohled ocejchovali jako nesnesitelného morouse. Ruku na srdce, bude se vám po pár setkáních chtít otočit o 360 stupňů a uznat, že je to ve skutečnosti fajn chlápek, nebo budete raději hledat další doklady o jeho nepřístupnosti? Lidská psychika prostě funguje tak, že většinou neradi korigujeme svoje původní názory. I proto stojí za to zapracovat na prvním dojmu, který v ostatních bezděčně vyvoláváte.
„Nikdy nedostanete druhou šanci udělat první dojem.”